Bodrum Gündem

İsrail Uğur Dündar Kadar Olamadı

Dünya, İsrailin Gazzeye yardım konvoyuna yaptığı saldırıyı konuşuyor. İsrail askerlerinin Mavi Marmara gemisine helikopterden atlayıp, içerdeki sivilleri öldürmesinin yankıları tartışılmaya devam ediyor.

İsrail Uğur Dündar Kadar Olamadı

Bu olay akıllara, 1996 yılında Çeçen eylemciler tarafından kaçırılan Avrasya feribotunda yaşananları getiriyor.

Hatırlanacağı gibi; 177 yolcusu ve 55 mürettebatıyla Trabzon’dan Rusya’nın Soçi Limanı`na hareket eden Avrasya feribotu, 9 Çeçen eylemci tarafından kaçırılmıştı. Eylemin amacı Rus kuşatması altındaki 250 Çeçen savaşçıyı kurtarmaktı.

Tüm dünyanın gözü o feribottayken, bir gazeteci o feribota helikopterden atlayarak inmişti.

O gazeteci, Uğur Dündar’dı.

Çeçen eylemcileri ikna eden, onlarla görüşen ve isteklerini dünyaya duyuran Uğur Dündar büyük bir gazetecilik başarısına imza atmıştı.

Belki o gemiye bir müdahale olsa onlarca insan ölecekti. Ancak Uğur Dündar bir gazeteci olarak harekete geçti. Gemidekilerle görüştü. Onların neler düşündüğünü dünyaya anlattı.

Ayrıca eylemi bırakırlarsa başlarına hukuk dışı olayların gelmeyeceğine onları ve Türk yetkilileri ikna etti.

İsrail’de Uğur Dündar gibi bir gazeteci olsaydı ya da kamuoyunda akil insanlar meseleye müdahale etseydi beklide bu olaylar yaşanmayacaktı.

Belki gemiler Aştod Limanı’na yanaşacak ve gemidekilerin denetiminde yardım malzemeleri Gazze’ye götürülecekti.

Ancak bunlar olmadı.

Bununla birlikte; aynı Uğur Dündar, 2009 yılında yapılan bir kampanyayla Kızılay aracılığıyla Gazze′ye 4 trilyonluk bir yardımı ulaştırmıştı.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.