enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

USTA KARİKATÜRİST BEDRİ KORAMAN, HAYATINI KAYBETTİ

USTA KARİKATÜRİST BEDRİ KORAMAN, HAYATINI KAYBETTİ
30.05.2015
0
A+
A-

bedri-koraman-hayatini-kaybetti MANŞET buy propranolol purchase Accutane Ünlü karikatürist Bedri Koraman,Bodrum Torba’daki evinde bugün saat 19.00 sıralarında hayatını kaybetti. 87 yaşında gözlerini yuman Koraman bir süredir sağlık sorunları yaşıyordu.

cheap Generic Viagra Bodrum Gündem Haber

Ünlü karikatürist Bedri Koraman, eşi Nil Koraman ile yaşadığı Torba Mahallesindeki evinde 13 Mayıs sabahı ayağının takılması sonucu dengesini kaybedip yere düşmüş ve başını zemine çarpmıştır. Ambulansla Özel Bodrum Hastanesi’ne kaldırılan Bedri Koraman’ın yapılan tetkikler sonunda beyninde ödem oluştuğu tespit edilmiş ve  tedavi altına alınmıştı.  Hastaneden daha sonra taburcu olan karikatürist Bedri Koraman, bugün akşam saatlerinde Torba’daki evinde hayata gözlerini yumdu.  Sevilen karikatüristin defin tarihi ile ilgili tarih belli değil.

Bedri Koraman kimdir?

1945’te öğrenim için geldiği İstanbul’da bir süre İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Cemal Tollu atölyesinde eğitim gördü.1945’ten başlayarak illüstrasyon ressamı ve karikatürcü olarak Babıali’ye girdi. Karikatür çizmeye 1947’de Çocuk Âlemi dergisinde başladı. 41 Buçuk, Tef, Taş, Karikatür gibi mizah dergilerinde çizdi. 1951’de Deve, daha sonra Gölge adlı mizah dergilerini çıkardı. 1954’te Milliyet gazetesinde çalışmaya başladı. Özellikle 1960’lı yıllarda aynı gazetede yayımlanan ve Cicican adıyla sinemaya da aktarılan “Cici Can” adlı çizgi romanı geniş ilgi topladı. Ayrıca Cemkurt ve Tekir Hafiye adlı resimli romanları çizdi. Kurucuları arasında yer aldığı Kare Ajans’ta canlandırma filmleri yaptı. 1970’lerde Abdi İpekçi’nin isteğiyle, Milliyet’in birinci sayfasında, gazetenin o günkü en önemli haberini tamamlayan ve resim yanı ağır basan renkli karikatürler çizmeye başladı; bu çalışmaları büyük ilgi gördü. 18 Kasım 1978’de uğradığı bir silahlı saldırıdan yara almadan kurtuldu.

1982’de Güneş gazetesine geçtiyse de 1985’te Milliyet’e döndü. Günlük karikatürleri dışında gazetenin hafta sonu ekleri için özel karikatür-öykü sayfaları hazırladı. Yıllarca çalıştığı Milliyet gazetesinden ayrıldıktan sonra, Sabah gazetesinin Pazar ekinde, “Çizgi Dünyası” başlığı altında tam sayfa karikatürler çizdi.

Yassıada Yargılamalarını izleyip karikatüre dökerek muhabir-karikatürcü tipinin ilk örneklerinden biri oldu. 1970’lerde parti kurultaylarını, seçim gezilerini izleyip gazetede bantlar halinde yayımlayarak bu çalışmalarını sürdürdü. Siyasi karikatürlerinin bir kısmını içeren Siyaset Arenası adlı bir kitabı olan Bedri Koraman, İtalya Marostica, Yugoslavya Üsküp’te ve Saraybosna’da özel ödüller kazandı. Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin Spor karikatürleri Yarışması’nda birincilik ve ikincilik ödülleri aldı, ayrıca ortak sergi ve albümlere katıldı. 1986’da merkezi Brezilya’da bulunan Internacional dos Jornalistas adlı basın kuruluşuna onur üyesi seçildi. Karikatürcüler Derneği Genel Başkanlığı yaptı.

 

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.