Bodrum Gündem

OSMAN GÜRÜN MUĞLA’NIN ŞANSI…

Büyükşehir yasası Muğla’yı perişan etti.

Siyasi hesaplarla alınan bu karar,zaten altyapısı eksik olan Bodrum,Marmaris,Fethiye, Köyceğiz ve Datça’yı zor durumda bıraktı.Bu yüzden Muğla Belediye Başkanı günah keçisi seçildi ve aksayan her hizmetin günahı Dr. Osman Gürün’e yüklendi.

can pulak ve osman gürün (3)Acaba suç Osman Gürün de mi yoksa ilçe belediye başkanlarında mı,yoksa Kocadon mu, Acar mı,Saatçi mi suçlu?Hayır hiçbiri değil, eldeki imkanlara göre bundan iyi yönetilemez kentler.Eğer bir suçlu arayacaksak parmaklar, her şeyi bozmaktan ve siyasi çıkarına uydurmaktan çekinmeyen iktidara yani Ankara’ya çevrilmelidir.

Gerçeği öğrenmek ve araştırmak için Dr.Gürün’ü ziyaret ettim. Önce şunu söylemeliyim. Osman Gürün Muğla’nın gerçekten bir şansı, insanların tümünü sevgiyle kucaklayan bir anlayışa sahip. Her şeyden önemlisi güler yüzlü bir idareci, gerçek bir demokrat ve günümüzde basına gerçekten saygılı bir siyasetçi. Yazdığım her yazıdan sonra arayıp bilgi verme nezaketini gösterdi, mazeretlerin arkasına sığınmadı ve “Biz sorunları bilerek seçildik. Hepsini çözmeye mecburuz. Geceli gündüzlü çalışıyoruz ama biraz zamana ihtiyacımız var” dedi.

Konuya girmeden önce, şunu bilmemizde fayda var. Muğla, Kocaeli-Ankara ve Adana’dan sonra en borçlu 4 belediyeden biri. Toplam 782 milyon TL borca sahip. Borcun çoğu da, Marmaris’ten devretmiş. Bizim garibim Bodrum’un Muğla’ya devreden borcu, devede kulak bile değil. Her neyse, borcun tümü 8 yıla yayılıp yapılandırılmış, Muğla’ya Ankara’dan gelen paranın yüzde 12,5’u borca kesiliyor.

Durum özetle bu…

Peki Muğla’nın acilen kaç paraya ihtiyacı var? Kanalizasyon için 1 milyar, su için 700 milyon, yol arıtmayı filan da sayayım mı, hadi moraliniz bozulmasın şimdilik.

buy doxycycline Anti Fungal can pulak ve osman gürün (2)Peki Ankara’dan gelen para nasıl hesaplanıyor ki? Nüfusa göre kişi başına 8-10 lira veriyor Ankara. Ayrıca Muğla’da üretilen verginin yüzde 6’sını da bırakıyor. Toplasanız 300 milyonu geçmiyor bu para. Kira, reklam, harçlar gibi öz gelirleri de hesaba katarsanız, büyük şehrin en fazla yıllık 750-800 milyonu oluyor. Buna Ankara destekli MUSKİ (Su-kanalizasyon)şirketinin 210 milyonunu da eklerseniz, yıllık gelir 1 milyarın civarında geziniyor.

Bu parayla, bin 243 kilometre sahil şeridine ve hepsi de birbirinden kıymetli turizmden büyük gelir sağladığımız şehirlere eksiksiz hizmet götürülemez. Ne yapmalıyız ki, Muğla’nın yıllık geliri artsın? Muğla’da hizmet üreten holdingler, dev oteller, büyük şirketler, özetle bu kentin sınırları içinde para kazananlar, parayı da vergiyi de İstanbul’da değerlendirmeyecek. Yani para ve vergi İstanbul’a kaçmadı, yerinde değerlendirildi mi, belediye hizmetlerinin çoğu rahatça karşılanır. Ankara bunu yaparsa, yapabilirse Muğla nefes alabilir.

Muğla’nın toplam 4200 km yolu var. Bunun 2 bin 066 km’sinden belediye sorumlu. 2100 km de, ilçe yolları mevcut. Bunların çoğu tek katlı sathi kaplama. Şimdi bunların kaplaması çift kata çıkarılıyor, ayrıca yolların tümü onarılıyor, trafik çizgileri çekiliyor. Dr.Gürün mevcut para ve imkanı en iyi şekilde kullanmaya çalışıyor. Kentlerin giriş-çıkışları düzelecek, peyzaj ve çiçeklemeleri yapılacak. Karayolları ile anlaşmışlar. Bunun için kooperatiflere, üreticilere alım garantili çiçek siparişi veriliyor. Tüm belediyelerin ihtiyaçları tespit edilmiş, çiçekler tüm şehirlere dağıtılacak.

Güzel haberler verdi Osman Gürün, yatırım projeleri hız kazanacak,Bodrum dahil tüm şehirlerin otogarları ve otoparkları benzer projelerle yapılacak,kanalizasyon ve arıtma tesisleri mükemmelleşecek, çöp toplama alanlarının projesi Ankara’da, onaylanırsa hemen tesislerin ihalesi yapılacak ve çöp sorunu süratle çözülecek.

can pulak ve osman gürün (1)Tüm şehir ve belde belediyelerinin her şeyini Muğla almış. Bu yüzden hizmet görülemiyormuş. Bu iddia doğru mu acaba? Bunu da sordum Osman Gürün’e…

-Evet doğru, yasa almamızı emrediyor. Marinaları da, limanları da, otobüs terminallerini de, resmi araçları da almak zorundaydım. Belediyeye gelir getiren her şeyi yasa gereği almazsak, gelirleri takip ve tahsil etmezsek, savcılar kamu zararını oluşturuyoruz diye hemen dava açıyorlar…’’

Dr.Gürün, “Kimse merak etmesin, 16 yıllık başkanım, sorunları çözmek için geldim. Sıkıntıları biliyorum ve hepsini öncelik sırasına göre çözeceğim. Ama takdir edersiniz ki, elimde sihirli değnek yok. Mali imkanlara göre tüm talepleri yerine getireceğim.” diyor. Muğla Başkanına, akla gelebilecek her şeyi sordum, Bodrum’un sıkıntılarını anlattım, Marmaris ve Fethiye’ye üvey evlat muamelesi yapılıyormuş gibi bir izlenim edindiğimi söyledim. Öyle güzel cevaplar aldım ki,bunları da bir sonraki yazımda nakledeyim isterseniz.

İKİNCİ YAZI: buy Lasix online

MUĞLA’NIN İMAR ANAYASASI

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.