Bodrum Gündem

MARMARA DENİZİ KADAR SULAK ALAN YOK OLDU…

03.02.2016
0
A+
A-


Mavi Yol bileşenlerinin dünyaca ünlü Datça Hurmalarının da yetiştiği Bodrum – Gölköy Akdeniz Gölü Sulak Alanında yaptığı açıklamada “Yüzümüzü felakete değil, doğaya döndürmek için gerekli tüm çabayı göstereceğimize, başladığımız proje ve davaları takip edeceğimize, sulak alanlarımıza sahip çıkacağımıza söz veriyoruz.” ifadeleri yer aldı.

2 şubat 2016 sulak alanlar günü bodrum (7)Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

1971 yılında İran’ın Ramsar kentinde imzalanan anlaşma ile ortaya çıkan 2 Şubat Dünya Sulak alanlar günü, 1950’lerden sonra doğa koruma konusunda başlayan uluslararası faaliyetlerin bir sonucu olarak değerlendirilmektedir. Bu sözleşme ile özellikle su kuşlarının uluslararası öneme sahip yaşam alanlarının belirlenerek korunmaları konusunda gerekli çalışmalar başlanmıştı.
17 Mayıs 1994 tarihinde imzalayan Türkiye’de 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü bir kutlama günü olarak kabul edilmekten çok uzakta. Zira uzmanlar Türkiye’yi son 50 yılda Marmara Denizi kadar bir sulak alanı kaybedildiği ve kalanların da kaybolmasına dönük politikaların uygulandığı bir ülke olarak tanımlanıyor.
Bodrum’da çevreye duyarlı eylemleri ve uyarıları ile dikkat çeken ve yıllardan bu yana bu mücadeleyi sürdüren Mavi Yol bileşenleri 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü ve sulak alanların hızla yok olduğuna dikkat çekmek adına Bodrum – Gölköy Akdeniz Gölü Sulak Alanına giderek bir basın açıklaması yaptılar.
Natrexone order 2 şubat 2016 sulak alanlar günü bodrum (1)“Ya felaket Ya Sulak alanlar” sloganı ile Bodrum – Gölköy Akdeniz Gölü Sulak Alanının baskı altında olduğuna ve korunmadığına dikkat çeken Mavi Yol bileşenlerinin açıklamasının başında, ekonomik ve rant değerinin daha yüksek fayda sağlaması ve ondan yararlanma istekleri yüzünden felaketi göze alarak sulak alanlarımızın ve doğal değerlerimizin yok edildiğine dikkat çekiliyor. Açıklamada “Sulak Alanlar; ekolojik doğal döngü zincirinin en önemli halkasıdır. Çünkü sulak alanlar flora ve faunanın yaşam ortamlarıdır, yeryüzündeki su rejiminin merkezidir. Zincir halkasından birini kopardığınızda doğal döngü de ortadan kalkacak ve yaşam sıfırlanacaktır. Sulak Alanlar, ekonomik bir değerdir. Sulak Alanlar, uygarlıkların beşiğidir. Sulak Alanlar, taban sularının zenginleşmesini sağlar. Sulak Alanlar, su baskınlarını engeller. Sulak Alanlar, rekreasyon alanlarıdır. İnsanlarımızın doğayla iç içe olabileceği dinlenme ve eğlence alanlarını ellerinden almak kimsenin tekelinde olmamalıdır.” şeklinde çok önemli noktalara vurgu yapılıyor.
2 şubat 2016 sulak alanlar günü bodrum (5) Buy Strattera online YA FELAKET, YA SULAK ALANLAR… Buy Toradol
Muğla ili, Bodrum ilçesi, Gölköy Kale Yıkığı Mahallesindeki, Akdeniz Gölü Sulak Alanı ve bu alanda yer alan, endemik bir tür olan Datça hurmalarını koruma çalışmalarına 2009 yılında başlandığı hatırlatılan açıklama şu şekilde devam ediyor; “2010 yılında yitirdiğimiz Peyzaj Mimarı Hülya Yolcubal arkadaşımızın başlattığı, Maviyol Girişimi Bileşenleri ile birlikte sahip çıktığımız Gölköy Sulak Alanı ile ilgili projeyi hayata geçirmek için verdiğimiz sözü maalesef tutamadık. Bölgede Jeotermal Kaynak Arama için bir şirkete izin verildi. 1. Derece Doğal Sit alanı olan, çeşitli kuş popülasyonunun, endemik bitki türlerinin olduğu alana “ÇED Gerekli Değildir” raporunun verilmesi kabul edilebilir bir olgu değildi. Konu ile ilgili Proje bileşenlerine ve özellikle Peyzaj Mimarları Odası Bodrum Temsilciliği’ ne Mavi Yol bileşenleri olarak ; tüm katkı ve bilgi, belge aktarımlarımıza, son gayretimizle desteğimize rağmen dava açma sözlerini yerine getirememiş olmalarından büyük üzüntü ve kırgınlık içinde olduğumuzu kendilerine de ilettik. Ancak; Aralık ayında Muğla Valiliği’nde yapılan Sulak Alanlar Komisyonu toplantısında; Gölköy Sulak Alanı’na Ulusal Sulak Alan statüsü verilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulunma kararı alınması, bizi yeniden çok umutlandırmış, mücadeleye ve projenin tamamlanmasına dair motivasyonumuz artmıştır. İlgili kurumlarla iletişime geçip geçen yıl yaptığımız gibi bir toplantı ile tescilini kutlamayı ve projenin devamını sağlayacağımızı umuyoruz. Böylece alanla ilgili diğer projelerin de geçerliliği ortadan kalkacaktır.”
Mavi Yol bileşenlerinin yaptığı açıklamanın sonunda ise; “Israr olursa da; yüzümüzü felakete değil, doğaya döndürmek için gerekli tüm çabayı göstereceğimize, başladığımız proje ve davaları takip edeceğimize, sulak alanlarımıza sahip çıkacağımıza söz veriyoruz.” ifadeleri yer alıyor.
Mavi Yol bileşenleri açıklamalarını, halkın, kurumların, meslek odalarının ve STK’ların da sulak alanlara sahip çıkacağı inancıyla 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’nü kutlayarak tamamladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.