enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

TOKİ VE KÜLLİYEYE KARŞI EYLEM PLANI BELLİ OLDU…

TOKİ VE KÜLLİYEYE KARŞI EYLEM PLANI BELLİ OLDU…
12.04.2016
0
A+
A-

IMG_6365Bodrum Gent Konseyi seçimsiz olağan genel kurul toplantısında Karaova’da yapılmak istenen TOKİ ile Ortakent’teki İslami Tanıtım ve Kültür Tesisi yapımına karşı hazırlanan basın metni ve eylem planı oy çokluğu ile kabul edildi.

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

Bodrum kent Konseyinin TOKİ, Dini Ve Kültürel Tesis Çalışma Gurubu tarafından her iki oluşuma karşı olarak hazırlanan basın açıklamasının detayları şöyle ;

kent konseyi (2)Anayasa’nın 56. Maddesi’ne (Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir) dayanarak;

1) Kamuya, hazineye ve yerel yönetimlere ait doğal varlıkların (orman, mera ve makiliklerin; sulak alanların, kıyıların; doğal ve tarihi SİT alanlarının;  kurum ya da kişilere tahsis edilmesine,  imara açılmasına karşıyız.

2) İmara açılmış alanlarda, imar planlarında belirtilen kurallara ve notlara harfiyen uyulmasını, her ne sebeple olursa olsun değişiklik yapılmamasını istiyoruz.

3) Yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının iradesine rağmen; siyasi iradelerin kent kimliğini değiştirecek planlama ve girişimlerde bulunmasına karşıyız.

Bodrum, çok kültürlü bir turizm kasabasıdır. Bu özelliği ile dünya markası olmuştur. Bodrum’un geleceğini planlarken, mutlaka geçmişine bakmak gerekir. Bu topraklar, tarihte çeşitli medeniyetlere başkentlik etmiş bir coğrafyadır.

Bodrum,  tarihi boyunca,   yaşam tarzını kendi iç dinamikleri doğrultusunda değiştiren sosyolojik birikime ve bilince sahiptir.

Hoşgörüye dayanan, farklı kültürlerin bir arada yaşayarak oluşturduğu bu birikim ve bilinç, onun,  dünyanın gözdesi olmasını sağlayan en değerli özelliklerinden biridir.

Bodrum, iç göç nedeni ile yıllık %10,5 nüfus artışı yaşamaktadır.

Bodrum’da, 151 bin konut ile kişi başına neredeyse bir konut düşmektedir.

Bodrum,  genelde rant amaçlı konut yapılaşması yüzünden betona teslim olmuştur.

Bodrum yol, su, elektrik, çöp ve kanalizasyon gibi temel altyapı sorunlarını çözememiştir.

Bodrum’un içme ve kullanma suyunun 2016 yılından sonra yetersiz kalacağı bilimsel araştırmalarla tespit edilmiştir.

Tüm bu nedenlerle, Ortakent -Yahşi Yalısı Mevkiinde Dini Tesis ve Kültür Merkezi ile Karaova’da  yapılması planlanan TOKİ  konutlarına  karşıyız.

Bu girişimlere devam edildiği takdirde,  yasalardan kaynaklanan tüm haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna ve yetkililere duyururuz.

Bodrum, Dünyanın Ortak Kültürel, Tarihi Ve Doğal Değeridir Ve Öyle Kalmalıdır.

kent konseyi konuşmacıları (4)Basın metnine Valide Cami Yaşatma Derneği başkanı Emin Orman’ın ret oyu verirken, salonda bulunan diğer tüm temsilciler ise kabul oyu verdi. Hazırlanan metin oy çokluğu ile kabul edildi.
Genel kuruldaki oylamada basın metnin yanı sıra 30 Nisan’da yapılacak olan eylem planı da yine oy çokluğu ile kabul edildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.