enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

TÜRKAN SAYLAN BÜSTÜ BODRUM’A ÇOK YAKIŞTI…

TÜRKAN SAYLAN BÜSTÜ BODRUM’A ÇOK YAKIŞTI…

turkan saylan bustu acilisi yapildi (2)

Bodrum Neyzen Tevfik Caddesi üzerindeki Tepecik Meydanı’nda ayrılmış özel alana adı verilen Türkan Saylan için ÇYDD Bodrum Şubesi’nin girişimleri ve Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle hazırlatılan büst, düzenlenen törenle açıldı. Törende konuşan Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı ve CHP’li Meclis Üyesi Taner Uslu, kendisinin de ÇYDD bursu ile okuduğuna vurgu yaptığı “Kurucuları arasında olduğu ÇYDD yoluyla da binlerce öğrencimize eğitim desteği sağlamıştır ve bir tanesi de şu anda bu konuşmayı yapmaktadır…” sözleri dikkatlerden kaçmadı…

Bodrum Gündem Haber

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bodrum Şubesi’nin talebine istinaden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon başkanlığındaki Bodrum Belediye Meclisi, Türkan Saylan’ın adının yaşatılması kapsamında gelen talebi, meclis toplantısında oy birliğiyle kabul etti. Alınan kararla Türkan Seylan adının yaşatılması için hazırlatılan büst ve kaide, düzenlenen anma töreni ile açıldı. Büst ve kaide, yine Saylan’ın adının verildiği Neyzen Tevfik Caddesi’nin liman tarafındaki Bodrum Kalesi’ni de gören Tepecik Meydanı’ndaki alana konuldu. Büstün etrafı da Bodrum Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından çiçeklendirilerek hazır edildi.

turkan saylan bustu acilisi yapildi (3)SAYLAN’I ANMA TÖRENİNE HER KESİMDEN YOĞUN BİR KATILIM OLDU…

Ali-Zafer-Derya Heykel Atölyesi’nde Derya Ersoy’un hazırladığı büst ve kaidenin açılışını; Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları Taner Uslu, İsmail Altındağ, Kemal Orman, Bodrum Belediyesi Meclis Üyeleri, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl Öztorun ve ÇYDD Bodrum Şube Başkanı Nadiye Sarıtosun birlikte yaptı.  Açılışa ayrıca ÇYDD Bodrum Şubesi geçmiş dönem başkanlarından Hatice Yücel, Nuran Yüksel, Melek Öneş, Meral Saraçbaşı, CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, CHP Bodrum Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu, CHP Muğla Gençlik Kolları İl Başkanı Tufan Erkan Yakar’ın yanı sıra ÇYDD üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

turkan saylan bustu acilisi yapildi (6)ÇYDD BODRUM ŞUBESİNİN BİR HAYALİ GERÇEK OLDU…

Duygu düşüncelerini aktaran ÇYDD Bodrum Şube Başkanı Nadiye Sarıtosun, “Bu, hocamızı yitirdiğimizden bu yana hayalini kurduğumuz bir andı.  İşte bugün Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin her üyesinin ve hepimizin bir hayali gerçekleşti. Bunda büyük katkısı olan başta sayın başkanımız Mehmet Kocadon’a, belediye meclisinden bu kararı oy birliğiyle çıkaran tüm meclis üyelerine teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

turkan saylan bustu acilisi yapildi (1)DAHA GÜZEL BİR ÜLKE İÇİN MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ…

ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl Öztorun da, Türkan Saylan’ın projelerini devam ettirirken; demokrasiden, laiklikten, hukukun üstünlüğünden ödün vermeden yollarına kararlı bir şekilde devam edeceklerini belirtti. Öztorun, “107 şubemizle binlerce gencimizle bir sürü kadınımızla ve aydınlanmış insanımızla  hep birlikte kol kola daha güzel daha yaşanılası bir ülke için demokrasi mücadelemize devam edeceğiz. Bodrum Belediye Başkanımıza, emeği geçen herkese, bodrum şubemize, bodrum şube başkanımıza, yönetim kuruluna çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

turkan saylan bustu acilisi yapildi (7)BODRUM AKIL ve BİLİMİN IŞIĞINDA İLERLİYOR…

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu ise Başkan Mehmet Kocadon’un başka bir etkinlik nedeni ile bu törene katılamadığının bilgisini vererek, sözlerine; “Bilimin ışığıyla aydınlandığımız her yeni günü umut ederek öncelikle herkese, Bodrum’dan engin ve hoşgörü sıcaklığıyla merhaba demek istiyorum…” şeklinde başladı.

Başkan Yardımcısı Uslu konuşmasını şöyle sürdürdü; “Asırlardan bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Bodrum Yarımadası, bugün de bilimin ışığından bir an olsun ayrılmadan, medeni dünya çizgisinde ilerlemektedir. Bu çizgiyi asıl koruyanlarsa saygı ve sevgiden beslenen hoşgörülü medeni Bodrum halkının kendisidir. Çağdaş insanların yaşadığı ve yetiştiği Bodrum Yarımadamızda, adını tüm dünyaya yapmış olduğu başarılı çalışmalarla duyuran Türk bilim kadını Sayın Türkan Saylan’ı anmaktan mutluluk duyuyoruz…”

turkan saylan bustu acilisi yapildi (4)USLU; “TÜRKAN SAYLAN HAYATIMA İKİ YIL KAZANDIRDI, MİNNETTARIM…”

Bodrum Belediye Başkanlığı ve meclisi olarak, Türk bilim kadını Türkan Saylan’ın adının burada yaşatılmasına oy  birliğiyle karar verdiklerini anımsatarak, geçtiğimiz ay yaşamını kaybeden, Türkan Saylan’ın küçük kardeşi Gündüz Saylan’ı da saygıyla andıklarını kaydetti.  Uslu “Kurucuları arasında olduğu ÇYDD yoluyla da binlerce öğrencimize eğitim desteği sağlamıştır ve bir tanesi de şu anda bu konuşmayı yapmaktadır. Kendisi benim hayatıma iki yılı kazandırmıştır, üzerimde çok desteği oldu. Işıklar içinde olsun. Ülkemizin batıya açılan çağdaş yüzü Bodrum ilçemize bu anlamlı büstün çok yakışacağını düşünüyoruz. Çağdaş uygarlık yolunda ilerlemek için biz yöneticiler başta olmak üzere tüm halkımızın görevi; Türkan Saylan gibi eğitime önem veren, özellikle de çocukların eğitimine özen gösteren, insanlığın yararı için büyük adımlar atan başarılı bilim insanlarına sahip çıkmaktır. Herkese en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Açılış töreninin sonunda ÇYDD öğrencileri, şiirler ve şarkılar eşliğinde Türkan Saylan’ı anarken, Gündüz Saylan’ın anısına lokma dağıtıldı…

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.