enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

BODRUM’DAN KOS’A UZANAN ZEYTİN DALI…

BODRUM’DAN KOS’A UZANAN ZEYTİN DALI…

ted koleji zeytin festivali

Tarih boyunca Ege uygarlıklarının sembolü, barışın, umudun, bolluğun, sevginin, güzelliklerin temsilcisi zeytin, Ege’nin iki eşsiz adasını Bodrum ve Kos’u TED Bodrum Koleji 1. Uluslararası Zeytin Festivali’nde bir araya getirecek.

Bodrum Gündem Haber

TED Bodrum Koleji ev sahipliğinde ve organizatörlüğünde, Zeytin Dostu Derneğinin katkılarıyla 8-10 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan TED Bodrum Koleji 1. Uluslararası Zeytin Festivali’ Bodrum’da alanında yapılmış ilk festival olacak.

Kültürlerarası iletişimi arttırmak, yerel değerleri tanıtmak, gelecek nesillere birlik beraberlik duygusu aşılamak hedefiyle gerçekleştirilecek olan festival uluslararası alanda bir dostluk köprüsü kuracak.

Festival kapsamında Yunanistan’ın Kos adasından gelecek olan bir grup lise öğrencisi TED Bodrum Koleji lise öğrencileriyle birlikte zeytin hasadı yapacak, sanat atölyeleri gerçekleştirecek, dostluk fidanı dikecek, kültürel yerel değerlerini tanıtacak.

Festival, ayrıca Türk ve Yunan kültürünün çok özel örneklerine de ev sahipliği yapacak. Her iki ülkenin öğrencileri ortak mirasa sahip kültürlerinin ortak yönü olan zeytin hasadını dans ve müzik aracılığı ile yeniden canlandıracak; Türk ve Yunan kültürü bu dansta birleşecek, öğrenciler izleyenlere görsel bir şölen sunacak.

Organizasyon komitesinin yaptığı toplantıda festivalle ilgili konuşan yetkililer; “Nuh peygamberin gemisine aldığı ilk fidan olan zeytin fidanı adeta bize Tanrı’nın bir mesajı gibidir; ‘Sizi sağlıklı görmeyi sevdiğim için zeytin ağacını yarattım.’ Biz de yeni nesilleri gelecekte sağlıklı ve mutlu görmek dileği ile bu yıl birincisini gerçekleştireceğimiz ancak geleneksel olmasını temenni ettiğimiz bu festivalde komşu ada öğrencilerimizi ağırlamaktan mutluluk duyacağız. Bugün Birleşmiş Milletler bayrağı tüm dünyayı bir sembol olarak kucaklayan zeytin dallarının bir tacına sahiptir; evrensel barış tacı. Biz de bu tacı festivalimiz aracılığı ile yeni nesillerin başına takacağız.” açıklamasında bulundu.

TED BODRUM KOLEJİ 1. ZEYTİN FESTİVALİ PROGRAMI…

8 ARALIK CUMA

Saat: 15.30

Etkinlik: KOS’TAN GELEN ÖĞRENCİLERİ KARŞILAMA

Yer: BODRUM LİMANI

Saat: 16.00 – 17.30

Etkinlik: MİSAFİR ÖĞRENCİLERİ AĞIRLAMA

Yer: TED BODRUM KOLEJİ

9 ARALIK CUMARTESİ

Saat: 10.00 – 12.00

Etkinlik:

Türk Yunan Halk Dansları Gösterisi

Zeytin Dostu Derneği Muğla İl Temsilcisi Feridun Kaykı ile Zeytin Sunumu / Zeytin Hasadı

Zeytin Dostu Derneği Tadım Panelisti Nurdan Nimet Kaykı ile Zeytin/ Zeytinyağı Tadımı

Zeytin Dostu Derneği ile Zeytin Fidanı Dikimi

Yer: TED BODRUM KOLEJİ KONFERANS SALONU / KAMPÜS

12.00 – 13.00 YEMEK

Saat: 13.00 – 14.00

Etkinlik: ATÖLYE ÇALIŞMALARI (Zeytinyağlı Sabun ve Zeytinyağlı Yemekler Yapılacak)

Yer: TED BODRUM KOLEJİ MUTFAK ATÖLYESİ / SERAMİK ATÖLYESİ

Saat: 14.00 – 15.30

Etkinlik: ZEYTİN ÇEKİRDEKLERİ İLE SANATSAL ÇALIŞMA

Yer: TED BODRUM KOLEJİ C BLOK

Saat: 15.30 – 18.00

Etkinlik: BODRUM GEZİSİ

10 ARALIK PAZAR

Saat: 08.30 – 09.00

Etkinlik: MİSAFİR ÖĞRENCİLERİ UĞURLAMA

Yer: BODRUM LİMANI

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.