enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

ŞAİR, GAZETECİ ÜLKÜ TAMER BODRUM TURGUTREİS’TE YAŞAMA VEDA ETTİ…

ŞAİR, GAZETECİ ÜLKÜ TAMER BODRUM TURGUTREİS’TE YAŞAMA VEDA ETTİ…

Güneş Topla Benim İçin, Üşür Ölüm Bile, Geceleyin Karanlıkta gibi  Zülfü Livaneli ve Ahmet Kaya şarkılarının söz yazarı, gazeteci ve şair Ülkü Tamer yaşamını sürdürdüğü Bodrum-Turgutreis’te yaşamını yitirdi. 

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

20 Şubat 1937’te Gaziantep’te doğdu. Ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1958’de Robert Kolej’i bitirdi. Bir süre İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nde okudu. 1964-1968 arasında özel tiyatrolarda oyunculuk yaptı. Tiyatroyu bıraktı, çeviri çalışmalarına ağırlık verdi.

Milliyet Yayınları’nı, Milliyet Çocuk, Milliyet Sanat Dergisi ve Sanat Olayı dergisini yönetti. İlk şiiri 1954’te “Kaynak” dergisinde yayınlandı. Pazar Postası, Yelken, Yeditepe, “a” gibi dergilerde çıkan şiirleriyle tanındı.

Ünlü şair ve gazeteci Ülkü Tamer için 02 Nisan 2018 Pazartesi günü İkindi namazının ardından Turgutreis Merkez Camiinde cenaze töreni yapılacak. Daha sonrasında da Gümüşlük Köy Mezarlığında toprağa verilecek.

Bodrum Gündem olarak şair ve gazeteci Ülkü Tamer’e Allah’tan Rahmet, ailesine ve Türk Edebiyat camiasına başsağlığı dileriz…

 

GÜNEŞ TOPLA BENİM İÇİN

Seher yeli çık dağlara
Güneş topla benim için
Haber ilet dört diyara canım
Güneş topla benim için
Umutların arasından
Kirpiklerin karasından
Döşte bıçak yarasından canım
Güneş topla benim için
Seher yeli yar gözünden
Havadaki kuş izinden
Geceleri gökyüzünden canım
Güneş topla benim için

Yorumlar

  1. Prof. Dr. Levent Seçer dedi ki:

    Edebiyat dünyası çok önemli bir yazarını kaybetti, Ülkü Tamer şiiri evrensel anlamda heyecanla birleştiren yüreklere serpen bir usta şairdi. Onu tandığım için kendimi şanslı addediyorum. Ama şimdi çok üzgünüm.Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı dilerim.