enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

YARGIYI BAĞIMSIZLAŞTIRMADAN DÖVİZİ DÜŞÜREMEZSİNİZ…

metin-feyzioğlu-Türkiye-Barolar-Birliği-Başkanı
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, 2018-2019 Adli Yılı Açılışı nedeniyle yaptığı basın toplantısında, yargı bağımsızlığına vurgu yaparak, avukatların yaşadığı sorunlara dikkat çekti. 

Bodrum Gündem Haber
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin adalet savaşçılarının omuzları üzerinde durduğunu söyleyen Feyzioğlu, “Ancak Anayasamız; yargının bağımsızlığını, tarafsızlığını ve güvenilirliğini sistemsel olarak sağlamaktan uzaktır… tespitinde bulundu.
metin-feyzioğlu-Türkiye-Barolar-Birliği-Başkanı-2Feyzioğlu, Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığının kabul olunmayacağını söyleyerek, Biz, kürsüde siyaset yapan hâkim ve savcı istemiyoruz. Biz, siyasetin yönlendirmesine açık hâkim ve savcı da istemiyoruz. Yargının bağımsızlığının ve tarafsızlığının anayasal güvenceye kavuşturulması gerektiğini söylüyoruz. Bu hususu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin dikkatine sunmayı bir görev biliyoruz… dedi.
Feyzioğlu, “Yargının siyasetin etkisine açık hale getirilmesi, hukuki uyuşmazlıklarda avukat yerine iş takipçisi aranması gibi kabul edilemez bir sonuç doğurmaktadır…” ifadesini kullandı.
Yabancı devletlerin yargısal bir konuda Cumhurbaşkanı ya da bakanları tehdit eden saygısız girişimlerini asla kabul etmediklerini vurgulayan Feyzioğlu, “Fakat yargıyı siyasetin etkisine açan mevcut anayasal düzenleme, bu saygısızlıklara mazeret oluşturmaktadır. Bu gerçeğin, Milletimiz ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından bilinmesini zorunlu görüyoruz…” şeklinde konuştu.

metin-feyzioğlu-Türkiye-Barolar-Birliği-Başkanı-1YARGIYI BAĞIMSIZLAŞTIRMADAN HAYAT PAHALILIĞINI ÖNLEYEMEZSİNİZ…
Feyzioğlu, Türkiye’nin ekonomik açıdan sıkıntılı bir sürecin içinde olduğunu, Maliye, İçişleri, Ticaret ve Adalet bakanlarının çeşitli yapısal reformlardan söz ettiğini hatırlatarak, “Yargıyı bağımsız, tarafsız ve güvenilir kılmayan hiçbir düzenleme, yapısal da değildir, reform da değildir…” dedi. Feyzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: Yargıyı güvenilir kılmadan dövizi düşüremezsiniz. Hayat pahalılığını önleyemezsiniz. İşsizliği çözemezsiniz. Layık olanın layık olduğu göreve geldiği bir sistemi kuramazsınız. Refahı sağlayamazsınız. Evlatlarımıza parlak bir gelecek inşa edemezsiniz. Başka toplumların toplumumuzu sömürmesini önleyemezsiniz. Çağdaş uygarlık seviyesini yakalayamazsınız. En temel mesleki sorunumuz yargının güvenilirliğini sağlamak ve böylece vatandaşımızın canını yakan keyfilikleri önlemektir” diyen Feyzioğlu, İş takipçisi-nüfuzlu tanıdık” arayışına yönelimi ortadan kaldırmanın zorunluluğuna dikkat çekti.
Feyzioğlu; Avukatlık stajına kabul ve avukat sıfatını kazanmanın sınava bağlanması, Hukuk Fakültelerinin kontenjanlarının düşürülmesi; mahkeme kalemlerinde, noterlik dairelerinde, banka şubelerinde, tapu dairelerinde hukuk fakültesi mezunları için belirli sayıda kadronun ayrılması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Feyzioğlu açıklamalarının son bölümünde ise avukatlara yönelik fiziksel saldırıların giderek artması endişe verici olduğunu vurgulayarak “Emniyet mensuplarımız, savcılarımız ve hâkimlerimiz avukatlara yönelik saldırıların yargı mensuplarına yönelik saldırılar olduğunu unutmamalıdır…” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.