enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

6.BODRUM BRİÇ FESTİVALİ BAŞLIYOR…

6.BODRUM BRİÇ FESTİVALİ BAŞLIYOR…

Bodrum Briç İhtisas Spor Kulübü bu sene de 27-28-29-30 EYLÜL 2018 tarihleri arasında, Kadıkalesi’nde, Yasmin Hotel’de Bodrum Belediyesi 6. Beynelmilel Briç Festivali düzenliyor.

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Bodrum Briç İhtisas Spor Kulübü tarafından 2012 yılında başlatılan Bodrum Briç Festivali, ilk beş senesinde Türkiye’den ve dünyanın birçok ülkesinden, çok sayıda briç ustasını Bodrum’da buluşturdu.  Böylelikle briç camiasında bilinir hale gelen, klasikleşmiş bu festivale bu sene de çok yoğun katılım olması beklenmekte. Dünya briç ustaları arasında, Bodrum doğa güzelliğinden daha fazla, bu festivali ile tanınır hale geldiği de ifade ediliyor.

6.Bodrum Briç Festivali 27 Eylül Pereşembe günü başlıyor ve 30 Eylül Pazar günü sona eriyor. Festival ile ilgili olarak bilgi almak ya da katılım sağlamak için Bodrum Briç İhtisas Kulübü Başkanı Gracy Sorel Kohen (0533-2812595) ve Zerrin Dinçer Erdoğdu (0530-9264226) ile iletişim kurulması gerekiyor.

BODRUM BRİÇ İHTİSAS SPOR KULÜBÜ…

Bodrum Briç İhtisas Spor Kulübü 1994 yılında kurulmuş. Türkiye Briç Federasyonuna kayıtlı kulüplerden biridir. 125 üye ve çok sayıda lisanslı sporcusuyla tanınmakta ve Bodrum’a yolu düşen briç ustalarının uğrak yerlerinden birisidir. Yaz aylarında pazar günü hariç her gün sertifikalı direktörlerin nezaretinde briç turnuvaları düzenlemektedir.

BRİÇ SPORU…  

Briç (bridge: köprü) kendi topraklarımızda doğmuş, fakat daha sonra topraklarımıza gelmiş bir oyundur. Bu tuhaflık nasıl böyle olmuştur? Briçi İstanbul’un işgali sırasında İstanbul’a yaşayan küçük bir İngiliz grup yaratmıştır. Birbirlerinin evine oyun oynamak için giderlerken Galata köprüsünden geçiyorlarmış. Biraz da muziplik olsun diye, bu nedenle, oyunun ismini briç koymuşlardır. Yani en azından ismi bizden. Daha sonra briç önce İngiltere’de gelişmiş ve oradan bütün dünyaya yayılmıştır. Bir zekâ, iletişim, koordinasyon oyunudur. Dünyanın birçok ülkesinde bir spor dalı olarak kabul edilmektedir ve federasyonları vardır. Türkiye’de bugüne kadar sporcu lisansı almış briç oyuncusu sayısı 16.000’i geçmiştir. Türkiye Briç Federasyonu oldukça faal ve iyi örgütlenmiş bir kurumdur. Hatta dünya briç olimpiyatlarından birine de büyük bir başarıyla ev sahipliği yapmıştır.

Türkiye’nin en eski briç üstatlarından, tüm briççilerin ismini gayet iyi bildiği Şiar Yalçın usta bir briç kitabı yazmıştı ve ilk cümlesi “briç 52 kağıtla oynanır” idi. Briç dört kişinin oynadığı, karşılıklı iki kişinin ortak olduğu bir zeka oyunudur. Diğer kağıt oyunlarının aksine dağıtılan kağıda bağlı olarak değişen bir şans oyunu değildir. İki aşamadan meydana gelir, birinci aşamada ortaklar birbirlerinin kağıtlarını görmeden, rakiplerine karşı alabilecekleri el sayısını tahmin yarışmasına girerler. Kozlu ve kozsuz oynanabilen oyunda bir sistem içersinde (konvansiyon) artırma usulü kullanarak en fazla eli alacağını iddia eden ortaklık oyunun ikinci aşamasında en az taahhüt ettiği sayıda eli almak için oyuna başlar. Diğer ortaklık onların bunu sağlayamaması için savunmaya geçer. Böylece iki ortaklıktan biri başarı sağlamış olur. Turnuvalarda bu şekilde dağıtılmış en az 24 ayrı kâğıt setini çeşitli ortaklıklar, çeşitli rakiplere karşı oynar. Böylece 24 eli de herkes oynamış olur, şans faktörü ortadan kalkar. En yüksek başarıyı elde etmiş ortaklık turnuva birincisi olur.

Briç eğitimi zorlu bir eğitimdir. Onlarca kitap okumayı gerektirir. Bu kadarla kalmaz, sistemler sürekli gelişir, yenilikleri yakından takip etmek gerekir

Briç bugün Türkiye’de yaygın şekilde oynanmaktadır. Örneğin sadece Bodrum’da Türkiye Briç Federasyonu’na bağlı dört kulüp vardır. Son 25 yılda kadınların briç oynaması hızla yaygınlaşmıştır. Briç hocalığı yaparak geçimini sağlayan çok sayıda usta vardır.

Bu sene Avrupa Şampiyonu Kadınlarımız Sayın Ferda ZORLU ve Nilgün KOTAN özellikle misafirimiz olacaktır. Kulüp, ülke, Avrupa ve dünya çapında düzenlenen turnuvalarda milli takımlarımız ve bireysel oyuncularımız ülkemizi başarıyla temsil etmektedirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.