“Denizde Birlik Zamanı” Erol Erdoğan’ın Liderliğinde Seçime Giriyor… (Video Haber)

  • 13.03.2019
  • 501 kez okundu

Bodrum Denizciler Derneği’nde 16 Mart Cumartesi gerçekleştirilecek seçimli genel kurul öncesi, Başkan Adayı Erol Erdoğan da bir basın toplantısı düzenledi. Basın açıklamasında üç dönem başkanlık yapan Mustafa Demiröz’e veryansın…
Bodrum Gündem Haber
Bodrum Denizciler Derneği 17 Mart 2019 Cumartesi günü seçimli genel kurula gidiyor. Seçimler yaklaşırken geçtiğimiz hafta mevcut başkan Mustafa Demiröz, “Viya Böle” adını verdikleri yönetim kurulunu basına tanıtmıştı. Seçimdeki diğer başkan adayı Erol Erdoğan da bir basın toplantısı düzenleyerek “Denizde Birlik Zamanı” adını verdikleri yönetim kurulu üyelerini tanıttı.
TRAFO Kafe’de gerçekleştirilen toplantı, basın açıklamasının okunmasıyla başladı. Başkan adayı Erol Erdoğan adına Reşat uzun tarafından okunan basın açıklaması şu şekilde başladı: “Mevcut yönetim ile ilgili üyelerimizden gelen ve bizim de takip ettiğimiz bazı hususlardan ötürü sorumluluk alarak, 16 Mart tarihinde yapılacak Bodrum Denizciler Derneği seçiminde ben ve arkadaşlarım yönetime aday olduğumuzu açıklıyoruz. Bildiğiniz üzere geçenlerde üç dönemdir devam eden yönetim kurulu başkanı ve yeni yönetim kurulu üyeleri dernek binasında geçtiğimiz dönemin faaliyet raporunu okuyarak çeşitli beyanlarda bulundu. Bizler eğer yönetime gelir isek seçimden seçime oy istemek için faaliyetlerimizden bahsetmeyeceğiz, periyodik olarak yaptıklarımızı üyelerimiz ile paylaşacağız. Bilindiği üzere geçen dönem oluşturmuş oldukları yönetim kurulundan seçim öncesi gelen ve bizleri özellikle kaygıya düşüren istifalar, bu istifaların nedeni aşikârdır ki tek adamlı yönetim sisteminden vazgeçmek istenilmemesidir. Çok gariptir ki geçtiğimiz dönemdeki mevcut yönetim kurulundaki 11 kişiden sadece 2 kişinin başkanın otoritesi altında çalışmayı kabul etmesi. Bunun neden ininde aşikâr olduğu ortadadır. Çok üzücüdür ki büyük umutlarla vaatler verilerek konusuna hakim kişiler tarafından kurulmuş olan değerli yönetim kurulunu tek adam rejimine adapte edemeyerek konunun dışında kalmaları sağlanmıştır. Az önce bahsetmiş olduğumuz bu üzücü gelişmelerin nedeninin geçtiğimiz genel kurulda hepimizin hatırlayacağı gibi mevcut yönetim kurulu başkanının açıklamalarında altını çizdiği ülke tek adamlı yönetim sistemine giderken biz 11 kişilik çoklu parlamenter yönetim sistemine geçeceğiz vaadi, fakat derneğin tek adam yönetim sistemi ile yönetilmesi olabilir mi acaba?”
Mevcut Başkan Bu Koltuktan Vazgeçmek İstemiyor
Mevcut Başkan Mustafa Demiröz’ün eleştirildiği basın açıklamasının devamında şu ifadeler kullanıldı:  “Yönetim anlayışı, sonraki dönem için tek liste arayışı gibi söylemler usul yönünden gerçek dışıdır. Değişimli başkanlık gibi Dernek tüzüğümüzde belirtilen yönetim şekli dışında bir yönetim anlayışı ancak tüzük değişikliği ile olabilir. Kişilerin kendi düşünceleri derneğimizi bağlamaz. Bu anlayış göstermektedir ki, mevcut başkan bu koltuktan vazgeçmek istemiyor ve sadece kendi ekibine geçici olarak imkân sağlayacağını belirtiyor. Farklı görevleri de aynı anda üstlenerek kişisel hedefleri için Derneği kullanıyor. Bu bizim ve bize destek veren üyelerimizin kabul etmediği bir durumdur. Dernek tüzük maddelerine bağlı kalarak yönetilmelidir. Biz sizlerin önüne şeffaf bir şekilde tüm ekibimiz ile çıktık. Ben ve arkadaşlarım sektörün emekçileri olarak yıllardır bu denizlerde çalışıyoruz. Bu sektörde herkes birbirini tanır, iyi ilişkileri vardır, yardımlaşırlar. Bu aynı şekilde bizimle paralel diğer meslek grupları ve sektörlerle de böyledir. Denizdeki refah ve huzurun en büyük desteği karadan gelir.
Fakat son dönemde mevcut yönetimin sürekli olarak bir çatışma ve ayrışma gayreti bulunuyor. Ortak hedefler ve menfaatler söz konusu olmasına rağmen dernek yalnızlaştırılmış durumda. Yönetim kurulu adaylarının geç açıklanması da çatışmacı kişilerin önceden tepki toplamasını engellemek içindir. Biz denizciler artık bodrumda kavga istemiyoruz. Bodrumun tüm yerel unsurları birlikte çalışarak başarıya ulaşabilir. Derneğimizi üyeleri, diğer sosyal toplum kuruluşları ve resmi makamlar ile barıştırarak entegrasyonunu sağlayarak denizcilik sektörüne gerçek çözümler yaratacağız.
Özellikle çevre konularında yoğun bir protesto ve agresif tepkiler ortaya koyuluyor. Unutmayalım ki kavga ederek sonuç alınmaz. Tüzel kişiler için kanun yolları açıktır. Bu mücadele basın da sosyal medya da popülizm hareketleri ile gündemde kalarak sadece kişiye menfaat sağlayacaktır. Oysa ki sektörümüzün kalıcı ve uzlaşmacı çözümlere ihtiyacı var. Denizler hepimizin ve ancak hep birlikte koruyabiliriz.”
Mevcut Denizciler Derneği yönetiminin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a Kissebükü hakkında soru sormamasının düşündürücü olduğunun dile getirildiği açıklamada “Bugün sabah Syn. Turizm bakanımız ile gerçekleştirilen toplantıda Syn. Bakanımız konuşmasını bitirdikten sonra Bodrum için sorusu olan var mı dediğinde mevcut yönetimin sessiz kalması söz istememesi ve de seçim propagandalarında kullandığı Kissebükü davası hakkında bir soru yöneltmemiş olması düşündürücüdür.
Bizler derneğimizin DTO ile birlikte vermiş olduğu ve vermeye devam ettiği çevre koruma ile alakalı davaları eksiksiz olarak devam ettireceğiz. DTO hukuk birimi ile ortak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bizler çevre için verilen bu kavgaları hiçbir zaman seçim malzemesi yapmadık yapmayacağız. Çünkü bu davalar koylarımızın korunması Gökova’nın yaşaması bizlerin boyun borcudur. Bizler bu güzellikleri evlatlarımıza miras bırakacağız. Dediğimiz gibi bizler bu kavgaları seçim malzemesi yapmadık yapmayacağız. 16 Mart Günü üyelerimizin desteği ile yeni bir sayfa açacağız. Bu görev için kendim ve ekibim hakkında kısaca bilgi vermek isterim…”

Daha sonra yönetim kurulu üyelerinden Fethi Kasırga, seçilmeleri halinde başlıca hedeflerini şöyle sıraladı:
• Bodrum Denizciler Derneği iç huzurunu yeniden tesis etmek,
• Gemi adamları, balıkçılar ve denizcilerimize yönelik bir hizmet masası oluşturulması.
• Kalifikasyon konusunda güncel eğitim olanakları yaratmak, üyelerimizin mesleki gelişimlerini sürdürmek adına mesleki kurslar açmak, Muğla meslek yüksekokulu ile iş birliği içerisinde bulunarak gereken STCW eğitimlerinin Bodrum’da verilmesini sağlamak,
• Yapılaşma tehdidi içinde kalan alanların/koyların korunması için gerçek adımlar atmak,
• Çevre kirliliği konusunda, kaynaktan başlayarak, süreçleri öne çıkarmak ve bunlara gerçekçi çözümler sağlamak,
• Kamu, Oda ve STK’lar ile iş birliğini güçlendirmek,
• Üyelerimizin ticari ve operasyonel sorunları için ilgili kurumlarla yeni çözümler geliştirmek,
• Üyelerimizin ulusal ve uluslararası sularda yaşadığı veya güncel sorunlara karşı yeni çözümler sağlamak,
• Derneğimizin çağımıza uygun yönetim anlayışı içine girerek gerekli idari ve teknolojik yenilikleri üyelerimizin hizmetine sunması,
• Denizcilerin sorunlarını ortadan kaldıracak yeni altyapı çözümleri için ilgili kurumlar ile büyük ölçekli proje araştırmaları yapmak.
• Sektörümüz ile ilgili akademik gelişmeleri takip etmek ve uygun iş birlikleri içinde olmak,
• Sektörel tanıtımlar, fuarlar ve medya çalışmaları yapmak
• Üyelere ekonomik kazanç sağlamak, iş imkânı olanakları sunmak
• Yarım adadaki tüm kooperatiflerle iş birliği halinde olmak ve iletişimi koparmamak
• Geleneksel Bodrum mavi yolculuğuna hak ettiği saygı dolu günleri geri kazandırmak adına girişimlerde bulunmak
• Meslek komiteleri kurulması:
1.Eğitim faaliyetleri
2.Gemi adamları
3.Balıkçılık
4.Su sporları
5.Günlük gezi tekneleri
6.Taşımacılık
7.Çevre
8.Ticari yatlar
9.Resmi ilişkiler (Sahil güvenlik-liman başkanlığı-liman işletme)
10.Sosyal faaliyetler (Yelken yarışları, gb.)

Başkan Adayı Erol Erdoğan ise yönetim kuruluna deniz sektörünün her meslek grubundan insan aldıklarını ifade ederek, “Biz bu ekiple Denizciler Derneği’ni yönetmeye hazırız…” dedi.

Mustafa Demiröz’ün geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği toplantıda “Listelere bağlı kalmadan çarşaf liste halinde görev almak isteyen herkesin yazıldığı seçim şeklinde gidelim dedik. Ama bunu diğer aday ve başka arkadaşlarımız kabul etmediler…” sözlerinin hatırlattığımız Erol Erdoğan, “Sayın başkan bizim arkadaşlarla daha evvel 1-2 görüşme yaptı. İlk başta yönetime aday olmadığını, Kent Konseyi ile Denizcilik Federasyonu’nda görev almak istediğini söyledi. Biz de tamam dedik, ‘Size yönetim kurulu olarak yetki verelim, siz oralarda devam edin.’ diye söyledik. Fakat daha sonra belediye başkanının olduğu bir toplantıda kendisi de geldi, aday olmak istediğini söyledi. O zaman sen adaysan biz de adayız dedik. Orada başladık. Ondan sonra da Arif Yılmaz aracılığıyla 1-2 defa görüşme yaptık. Çarşaf liste gibi bir şeyler yapalım dediler fakat çarşaf liste yapsak Mustafa Demiröz benim altımda çalışmak istemedi. Ben de onun altında çalışmak istemedim. Anlaşmazlığımız bu yani. Bizle alakalı bir konu değil. Onların kendi sorunları…” şeklinde konuştu.

Erol Erdoğan Başkanlığındaki yönetim kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu:
Semra Bilgili – Emekli su ürünleri koruma ve kontrol görevlisi – Tarım teknikeri – Anadolu üniversitesi Tarım Fakültesi mezunu
Metin Akbaş – Yat kaptanı – Donatan Lise mezunu
Bilgün Gündaş – Yat kaptanı – Donatan – Lise mezunu
Bülent Turan – Gemi inşa ve deniz teknoloji mühendisi – Yat tasarımcısı – İtü Gemi inşa mühendisliği mezunu – Politecnico di Milano işletme mühendisliği – İzmir Ekonomi Üniversitesi Yat tasarımı Yüksek Lisans mezunu
Erdem Duran – Yat kaptanı – Ortaokul mezunu
Fethi Kasırga – Yat kaptanı – Marine surveyor -Bodrum Anadolu Meslek lisesi Deniz Turizmi mezunu – NWKC London
Hasan Hüseyin Koç – Yat kaptanı – Donatan – Profesyonel turist rehberi – Marmara Üniversitesi sosyal bilimler mezunu
Hasan Zeybek – Gemi acentası – Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Seyahat işletmeciliği mezunu
Süleyman Köylü – Yat kaptanı – Donatan – Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm otelcilik mezunu
Şevket Nalbantoğlu – Yat kaptanı – Bodrum Anadolu Meslek lisesi Deniz Turizmi mezunu

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

Nevruz’u Muhabbet Cemi ile Kutladılar…
Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği tarafından organize edilen ve Dertli Divani tarafından yürütülen Nevruz Muhabbet Ceminde canlar bir araya geldi....
Kissebükü Yapılaşmaya Kapanıyor…
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Bodrum’da Turizm sektörü temsilci, Muhtarla ve bazı STK’lar ile bir araya geldiği toplantıda...
Bodrum’da Mahalle Mahalle Muhtar Adaylarının Listesi…. BG Özel Haber
31 Mart’ta yapılacak olan Yerel seçime günler kala Bodrum yarımadasında 118 kişi bulundukları mahallelerde muhtarlığa aday olurken, hali hazırda görev...
Bugün Nevruz… / Hasan Harmancı  BG Yazıları…
Günün doğasal özelliği gece ve gündüzün zamansal olarak eşit olmasıdır. Buna ekinoks deriz. Yani altı ay süren kısa aydınlık günlerin...
Konacık’ta Hayat Durdu, Herkes Mehmet Tosun’a Koştu…
İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun’un ilk mitinginde Konacık’ta binlerce kişi tarafından coşkuyla karşılandı. Bodrum Gündem Haber İlk...
Soylu “Bodrum’da Sandıkları Patlatmaya Söz Veriyor musunuz…?”
Cumhur İttifakı Bodrum Belediye Başkan Adayı Dr. Tahir Ateş‘e destek olmak için Bodrum’a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İskele Meydanı’nı dolduran vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada...
Sosyal Medyada Dikkat Çekmek…/Gurur Göç BG Yazıları…
Merhaba Değerli Bodrum Gündem okuyucuları Öncellikle Bu ikinci röportaj için Gurur beye teşekkür ederim. İlk yazımızı okuyan arkadaşlar ve dahi yorumlarını eksik etmedikleri için kendilerine gönülden...
Bodrum’a Hizmet İçin Onlarda Kollarını Sıvadılar…
CHP Bodrum Belediye Meclis Üyesi için aday olan on kadın, yorgunluk nedir bilmeden, Bodrum’a hizmet vermek için sokak, sokak, ev...
Vatandaşın Kulu Kölesi Olmanın Nesi Kötü?
Bodrum’da Ahmet Aras’la Yepyeni Bir Dönem Başlıyor… Vatandaşın Kulu Kölesi Olmanın Nesi Kötü? CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras,...
CHP’li İlçe Başkanları Ahmet Aras ve Ekibinin Yanında Tek Yumruk…
CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, geçmiş dönemlerde görev almış ilçe ve belediye başkanları, meclis üyeleri ve CHP’ye emek...
Seçimin Kaderini Değiştirebilecek Bir Toplantı…
Mehmet Tosun; “Bodrumumuzun 50 Yıllık Geleceğini Planlayacağız” Seçimin Kaderini Değiştirebilecek Bir Toplantı… İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun,...
Mehmet Kocadon Milas Köylerinde…
En büyük hedefimiz, kıyısı ile kırsalı ile ekonomisi güçlü bir Muğla yaratmak, birlikte zenginleşmek… Mehmet Kocadon Milas Köylerinde… Demokrat Parti...
“İstanbul’a İhanet Eden Anlayış, Şimdi de Muğla’ya Göz Dikti”
CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu Cumhur İttifakı il başkanlarının düzenlediği toplantıda asılsız iddialar ortaya atan Kadem Mete’ye sert çıktı....
Başkan Gürün, “Fethiye’ye Down Kafe Yapımı İçin Çalışıyoruz”
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı ve Millet İttifakı adayı Osman Gürün, Down sendromlu vatandaşların çalışıp üretebilmesi ve farkındalık yaratılması için Fethiye’de...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ