enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Küdür Yapılaşmaya Açılırsa, Halk Nerede Denize Girecek?

Bodrum’un Yalıkavak mahallesinde Küdür Mevkii “Alacain Koyu”nda düzenlenen “Küdür’ e Dokunma Eylemi”nde çok sayıda doğasever, yıllardan bu yana halk plajı olarak kullanılan sahilin kiralanmasına ve kaçak olarak iskele yapılmasına karşı protesto eylemi yaptı. HDP Meclis Adayı Güney Şirin“Biz dışarıdan gelip buraya yerleşenler, gidip başka yerlerde yaşayabiliriz. Ama sizler buralar betona döndüğünde gidecek yeriniz olmayacak…” derken, TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz ise “Bodrum’u Bodrumlular Yönetsin…” dedi.

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Farklı dünya görüşlerine sahip birçok doğaseverin katıldığı “Küdür’e Dokunma” protesto eylemine CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, CHP’li belediye Meclis Üyesi Adayları, İYİ Parti İlçe Başkanı ve İYİ Partili Belediye Meclis Üyeleri, TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz, TMMOB Bodrum İKK Temsilcileri, Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi Gamze Türk, HDP Bodrum Belediye Meclis Üyesi Güney Şirin, Bodrum Eğitim-Sen Temsilciliği, Cumhuriyet Kadınları Derneği Yalıkavak Şubesi, Bodrum Alevi ve Bektaşi Kültür Derneği temsilcileri katıldı. CHP Bodrum belediye Başkan Aday adayları Recai Seymen ve Ali Öztürk de eyleme destek verenler arasındaydı. Yaklaşık 800 kişinin destek verdiği eylemde ellerinde Küdür’den Elinizi Çekin, Küdür’de Kaçak Tesis Yaptırmayacağız, Sitlerimiz Atalarımızdan Mirastır,  Küdür’de Turizm Tahsisleri İstemiyoruz yazılı dövizler taşıyarak, kaçak iskelede inceleme yaptı, fotoğraflar çekti.

“Küdür’e Dokunma” protesto eylemine HDP Meclis Adayı Güney Şirin’in “Biz dışarıdan gelip buraya yerleşenler, gidip başka yerlerde yaşayabiliriz. Ama sizler buralar betona döndüğünde gidecek yeriniz olmayacak. O nedenle önce sizler betona teslim olmamalısınız, önce sizler sahip çıkmalısınız. Bodrum’a sahip çıkmak Bodrum’a sahip çıkmakla mümkündür. Başka Bodrum yok…” şeklindeki sözleri damgasını vurdu.

Burası Yerel Halkın Denize Girebildiği Mesire Alanıdır…

Yalıkavak yerlisi olan Gazeteci Şenol Cömert Güney Şirin’in söylediklerinin çok can acıtıcı, fakat gerçek olduğunu kaydederek “Burada konuşma yapanların söylediklerinin hepsi doğru. Ne kadar inanarak söylüyorlar belki tartışılır ama Güney Şirin’in söyledikleri can acıtıcı ve ne yazık ki doğru. Eğer biz Yalıkavaklılar buraya sahip çıkmazsak, kendi yurdumuzda bize yaşam alanı kalmayacak. Buralara “Alacain Koyu” derler. Benim çocukluğum ve gençliğim buralarda geçti. Burası yerel halkın gelip denize girdiği bir mesire aladır. Halkın denize girecek yeri kalmayacak…” dedi.

CHP’li Aras ”Ranta Yağmaya Karşı Donkişot Gibi Olacağım, Saldıracağım”

CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras kimseye verilecek hesabı, borcu olmadığını belirterek “Bodrum’un bakir kalan hiçbir köşesini yağmacılara talancılara yar etmeyeceğim…” dedi. Gerekirse burada yatıp kalkacağını ve Don Kişot gibi buraya iskele yapılmaması için mücadele edeceğini söyleyen Aras şöyle konuştu; “Bugün Küdür’ü, yarın Kissebükü’nü, öbür gün Adalıyalı’yı, Gökova’nın bütün dağlarını taşlarını koruyacağız. Bana bu konuda güvenebilirsiniz. Gerekirse sabah, akşam burada yatarım, yine de buralara dokundurmam…” Aras, “Yeter ki siz yanımda olun. Bodrum yarımadasının her köşesini sermayenin saldırısından ancak böyle koruyabiliriz. Ben sonuna kadar mücadelemi vereceğim…” diyerek sözlerini tamamladı. .

Bodrum’u Bodrumlular Yönetsin…

Doğa dostlarını TMMOB adına selamlayarak konuşmasına başlayan TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz; “Biz mühendis, mimar ve şehir plancıları aldığımız eğitim gereği bu doğal güzellikleri insanların daha güzel bir yaşam süreci geçirmeleri için eğitim alan meslek disiplinleriyiz. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi burada da doğa tahrip edilmeye çalışılıyor. İki ayrı koruma kararı olan hem tarihi sit, hem doğal sit yapılaşmaya açılmaya çalışılıyor. Biz bu uygulamaların Türkiye’nin her yerinde yapıldığını görüyoruz. Bu gün bizi yönetenler bilimi, toplumsal faydayı, insani gereklilikleri hiçe sayıyorlar…” dedi.

Bizler kentin sakini değil, sahibiyiz…

Rantçıların yeşili dolar yeşili, maviyi de avro mavisi olarak gördüklerine vurgu yaparak konuşmasını şu şekilde tamamladı; “Bizlerin görevi bu güzellikleri bizden sonraki kuşaklara da taşımak olmalıdır. Bu ülkeyi para babaları değil halk yönetsin istiyoruz. Bodrum’u Bodrumlular yönetsin. Burada herhangi bir yapılaşma ve imar kararında, altyapı ve eğitim sorunlarında, kültür sorunlarında TMMOB birimlerine başvursunlar. Hiçbir rant projesine evet demesinler. Kentler kentlerde yaşayanlarındır. Bizler kentin sakini değil, sahibiyiz…”

Kisse Bükünü Kendi Otelleri İçin İmara Açan Turizm Bakanları Var…

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; “Muğla ve Bodrum’a, doğaya, kıyılarımız, börtü, böceğe ve insanımıza sahip çıkmak hepimizin görevidir…” diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi; “Şimdiye kadar Muğla’ya ve Bodrum’a sahip çıkan, doğaya ve çevreye sahip çıkan, bize emanet edilmiş bu güzelliklere sahip çıkan Sayın Osman Gürün’ün selamlarını getirdim. Sayın Cumhurbaşkanı bir itirafta bulundu; “Biz İstanbul’a ihanet ettik. Bu ülkede deniz kıyılarını dolduran ve betona teslim edilen kentlerimiz var…” dedi. Cumhurbaşkanının bu sözlerine karşın, bu iktidarın hükümetinde Kisse Bükünü kendi otelleri için imara açan Turizm Bakanları var. Turizm Bakanın görevi kendi oteline imara açmak değil, turizmi 4 aydan 8 aya çıkartmak olmalıdır…” dedi.

Girgin “Bu iktidar çevreye, doğaya düşman, sanata, kültüre düşman. Bize düşen görev yaşam alanlarımıza sahip çıkmaktır…” dedi.

Bodrum’da artık otel yapmaya gerek yoktur. Kapasitemiz dolmuştur…

Konuşması ile “Küdür’e Dokunma” eyleminde damgasını vuran HDP Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Adayı Güney Şirin Bodrumlulara yönelik olarak adeta tokat etkisi yapacak sözler söyledi. HDP’li Meclis Üyesi Adayı Güney Şirin şöyle konuştu; “Doğayı ve çevreyi korumak birlik ve beraberlikten geçiyor. Bunun için önce belediyecilik anlayışını değiştirmemiz lazım. Ekolojik, toplumcu ve katılımcı belediyecilik anlayışı ile bu rantçı belediyecilik anlayışına son verebiliriz. Turizm çok önemli. Peki nasıl başaracağız? Küdür gibi tarihi ve doğal yerlerimizi koruyarak. Küdür binlerce yıllık tarihi barındıran bir alandır. Küdür’ün bu arkeolojik yapısını ortaya çıkartabilirsek eğer, betona teslim olmadan, oteller yapmadan turizmi geliştirebilir. Daha karlı oluruz. Bodrum’da artık otel yapmaya gerek yoktur. Kapasitemiz dolmuştur…”

Bodrumlular; Buralar Betona Döndüğünde Gidecek Yeriniz Olmayacak…”

Güney Şirin Bodrumlulara seslenerek, çok ses getirecek cümleleri ardı ardına sıraladı. Şirin; “Buradan Bodrumlulara sesleniyorum. Sizler yabacısınız diyenlere sesleniyorum. Kusuruma bakmayın özellikle üzerine basa basa söylüyorum. Evet bizler gibi binlerce insan dışardan gelmişiz. Bodrum’un yaklaşık üçte ikisi dışarıdan gelmiş. 21 yıl önce Bodrum’a geldim ve 21 yıldan bu yana Bodrum için mücadele veriyorum. Biz dışarıdan gelip buraya yerleşenler, gidip başka yerlerde yaşayabiliriz. Ama sizler buralar betona döndüğünde gidecek yeriniz olmayacak. O nedenle önce sizler betona teslim olmamalısınız, önce sizler sahip çıkmalısınız. Bodrum’a sahip çıkmak Bodrum’a sahip çıkmakla mümkündür. Başka Bodrum yok. Burasının inşaatına başlandığında sadece birkaç Bodrum sevdalısı duyurdu. Ne yazık ki Bodrum yerlisi buraya sahip çıkmıyor. Aspat’a, Çetili’ye izin verdiğiniz için ve sessiz kaldığınız sürece buna cürret edebiliyorlar. Şimdi kim seçilirse seçilsin verdikleri vaatleri takip edeceğiz ve hatırlatacağız. Hep birlikte başaracağız…” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Küdür Yarımadası yapılaşmaya açılmayacak…

Diğer yandan Meclis Üyesi adayları ile Küdür’e Dokunma eylemine gelen İYİ Parti İlçe Başkanı Nevzat Kanber, Mehmet Tosun’un çok daha önce Küdür’ün yapılaşmaya açılmasının karşısında olduğuna dair bir açıklaması olduğunu hatırlatarak; “Biz de Küdür’e Dokunma eylemine destek vermek için buradayız. Görüyorum ki burada her siyasi görüşten insanlar var. Mehmet Tosun başkanım Küdür ile ilgili olarak çok öncesinden açıklama yapmış ve buranın betonlaşmasına asla izin vermeyeceğini belirtmiş ve söz vermişti. Küdür Yarımadası yapılaşmaya açılmayacak. Açılırsa da biz karşısında olacağız önce belediye olarak, sonrada hep beraber direneceğiz ve oranın doğasını, çevresini koruyacağız…” dedi.

Konuşmaların ardından Küdür’e Dokunma eylemine katılanlar yanlarına getirdikleri yiyecek ve içeckler ile piknik yaptılar. Havanın güzel olmasını bilen çocuklar da denize girdiler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.