enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Sıraların Arası Açılarak Öğrencileri Koruyamazsınız

Sıraların Arası Açılarak Öğrencileri Koruyamazsınız
18.06.2020
0
A+
A-

Eğitimsen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran “Sıraların sadece arasını açarak fiziki mesafenin sağlanması mümkün değildir. LGS’de görev alacak yeterli sayıda öğretmen olmamasından dolayı bu ayarlamanın yapıldığına dair gelen bilgiler kamuoyunu daha da endişelendirmektedir. “ dedi.

Bodrum Gündem Haber

Eğitimsen Muğla Şube Başkanlığından yapılan yazılı açıklamanın detayları şöyle;

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan yeni vaka sayıları salgının ciddi bir tehlike olarak varlığını sürdürdüğünü göstermiştir. Tüm kurumlar aldıkları veya alacakları kararlarda bu durumu mutlaka temel hareket noktası olarak kabul etmelidir. Öğrencilerinkendi okullarında Liselere Giriş Sınavına girecek olması nedeniyle fiziksel mesafe ile ilgili önlemlerin titizlikle alınması gerekmektedir..

Sendikamıza ulaşan sınav salon fotoğrafları ve bilgiler, sınıflarda 18-20 arasında öğrenci olacağını, 1 er metre arayla sınav düzenlerinin kurulduğunu  gösteriyor. Sağlık Bakanımız Fahrettin KOCA 11 Haziran 2020 tarihinde yapmış olduğu açıklamada yeni normalleşme sürecinde 150 cmnin altındaki her mesafenin tehlike arz ettiğini belirtmiştir. Mesafe kuralına uyulmayan ortamda öğrencilerin uzun süre kalacak olması tehlikenin boyutunu artırmaktadır. Bu konunun önemi nedeniyle MEB’in sınıflarda fiziki mesafenin nasıl sağlanacağını açıklaması gerekmektedir. Sıraların sadece arasını açarak fiziki mesafenin sağlanması mümkün değildir. LGS’de görev alacak yeterli sayıda öğretmen olmamasından dolayı bu ayarlamanın yapıldığına dair gelen bilgiler kamuoyunu daha da endişelendirmektedir.

Ayrıca havalandırma, ışık alma ve sınava uygunluk açısından belirlenen koşulları sağlamayan mekânlar sınav için kullanılmamalıdır. MEB, öğrencilerimizin ve sınav görevlilerinin sağlığı ile ilgili tüm önlemleri almalıdır. Bu konuda gerekli önlemlerin alınması için konuyu takip etmeye devam edeceğiz.

MEB’in kamuoyunda oluşan kaygıların giderilmesi için acilen bir bilgilendirme yapması gerekmektedir.Önceliğimiz öğrencilerimizin ve sınavda görev yapan emekçilerin sağlığıdır.

Bu nedenle  sınav yapılacak her okulda hangi sınıfta kaç öğrencinin sınava gireceğinin belirtilmesi ve alınan/alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme talebimizi iletir; bilimsel,bilginin şeffaf olarak paylaşıldığı, toplum sağlığının öncelediği bir yaklaşımla salgınla mücadele yolunda her türlü katkıya hazır olduğumuzu belirtir çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.