Bodrum Gündem

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden Önceki Başkan Orhan Erinç’e ziyaret

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden Önceki Başkan Orhan Erinç’e ziyaret

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ve Genel Sekreter Sibel Güneş, TGC Önceki Başkanı Orhan Erinç’i ziyaret etti. 59 yıllık arkadaş olan ve Türk basınının yaşadığı zorluklara mesleklerini yaparken tanıklık eden TGC Başkanı Turgay Olcayto ve önceki TGC Başkanı Orhan Erinç, mesleğin bugününü ve geleceğini değerlendirdi…

İstanbul-Bodrum Gündem Haber

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Orhan Erinç, gazeteciliğin zor zamanlardan geçtiğine dikkat çekti. 60 yıldır gazetecilik yapan Erinç, gazetecilik mesleğini huzurla yapabildikleri bir dönem olarak 1961 Anayasası sonrasındaki birkaç yılı hatırlattı.

Gazetecilik mesleğinin her gün biraz daha yapılamaz, başınıza ne geleceğini bilemediğiniz bir ortamda yapıldığına vurgu yapan Orhan Erinç, “Meslektaşlarımızın işleri de çok güç. İlkelerinden ödün vermemeye çalışan meslektaşlarımızın yüzü suyu hürmetine biz de ‘gazeteciyiz’ demeye devam ediyoruz…” diye konuştu.

Erinç: “Okumuş yazmış insanlara yeni medya yönetimlerinin ihtiyacı yok…”
İletişim fakültelerinin pek çok fakültede olduğu gibi Türkiye’nin ihtiyacının dört beş katı fazla mezun verdiğini belirten Orhan Erinç, “TGC Başkanıyken iletişim fakülteleri dekanları toplantılarına katılıyordum. Onların da en büyük derdi öğrencilere nasıl iş bulunacağı konusuydu. Ayrıca şimdi okumuş, yazmış insanlara yeni medya yönetimlerinin ihtiyacı yok. Söyleneni istenildiği gibi yazmak önemli kabul ediliyor…” dedi.

Özellikle televizyonlarda haber vermenin önemli olmaktan çıktığını söyleyen Erinç, “Maç bitmiş dört saat olmuş. Alt yazı geçiyor, ‘Bu akşam oynanacak’ diyor. Okunmaz mı, bakılmaz mı hiç? Görüyoruz ki yayıncılıkta da sorumluluk duygusu azalıyor. O da doğal çünkü tepeden başlıyor. ‘Verelim de nasıl olursa olsun’a geldi iş. Ya da kimseye dokunmayacak şekilde verelim görüşü hakim…” diye ekledi.

Erinç: “Umudun korunması çok önemli…”
Gazetecilik mesleğini yaparken yaşanan tüm zorluklara rağmen umudun korunmasının önemine işaret eden Orhan Erinç şöyle devam etti: “Her türlü baskıya, ön kesmeye rağmen gazeteciliği gerçek kurallarıyla yapmaya çalışan meslektaşlarımızın ısrarla çalışmaya devam etmesi, en büyük mutluluğumuz. Yoksa geleceğe güvenden vazgeçmek gibi bir durumla karşı karşıya kalacağız. Gazetecilik yapmaya devam eden meslektaşlarımız sayesinde Türkiye’nin geleceği konusundaki umudumuzu koruyoruz ve güçlendiriyoruz. İyi ki varlar…”
TGC Önceki Başkanı Orhan Erinç Türkiye gündeminin yanısıra bugünlerde spor yayınlarını da özellikle de voleybol maçlarını seyrettiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ben uzun yıllar futbol, basketbol ve voleybol oynadım. Mahalle takımları sporun yaygınlaşması açısından çok önemliydi. Nezih Demirkent ve Sacit Demircan bizim antrenör ve idarecimizdi. Bizi alır maça götürür, limon, su alırlardı. Artık mahalle kaldı mı, kalmadı mı insan farkında olamıyor. Eskiden spor mahallelerle yaygınlaşırdı. Profesyonellik şimdi her tarafı sarmış durumda. Ben bir süre sporla gazeteciliği birlikte götürdüm. Ancak 1959’da bıraktım. Gazetecilikle birlikte gitmiyordu, özellikle muhabirlikle birlikte gitmiyordu spor. Şimdi izlediğim çok iyi sporcular var. Sporun geleceği açısından da bana umut veriyor…”

Turgay Olcayto: “Sansür, otosansür ve baskılar hiç eksilmedi…”
Orhan Erinç ile 59 yıldır arkadaşlıkları süren TGC Başkanı Turgay Olcayto ziyaretten mutlu olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Orhan Erinç Son Posta Gazetesi’ndeki ilk istihbarat şefimdi. Orhan Erinç’in günümüz medyası üzerindeki görüşlerine aynen katılıyorum. Biraz da üzülerek söylüyorum, ne tek parti döneminde, ne Menderes döneminde, ne de ondan sonraki sıkıyönetim dönemlerinde basın özgürlüğü hemen hemen hiç olmadı. Bir ironi gibidir ama 27 Mayıs ihtilalinden sonra 1961 Anayasası ve dönemin üniversitesine hazırlatılan özgürlük tasarıları, biz gazetecilere soluk aldıran bir dönem oldu.
O günden bugüne sansür, oto sansür ve gazeteciler üzerindeki baskılar hiç eksilmedi, tersine giderek arttı. Günümüzde de muhalif diye bellenen gazeteciler, aslında nesnel haber yaptıkları için, eleştirel gazeteciliği seçtikleri için iktidarlar tarafından cezalandırılıyorlar. Bütün bu baskıcı geçmiş dönemlerde pek çok gazeteci yargılandı. Çoğu cezaevlerinde haksız olarak tutuldu, hak ihlallerine uğradı. Ama isimleri hiçbir zaman unutulmadı. Onları yargılayanları bugün kimse hatırlamıyor. Ülkede demokrasinin yerleşebilmesi için haberin özgür dolaşımını en önemli şart olarak görüyorum. Halkın bilgilenemediği, doğru habere erişemediği bir ortamda demokrasi yeşeremez…”

Orhan Erinç Kimdir?

4 Ocak 1936′ da Balıkesir’de doğdu. Özel Gazetecilik Okulu’nu bitirdi. Son Posta (1957-1962), Yeni Sabah (1962-1963), Cumhuriyet (1963-1981) gazetelerinde muhabir,istihbarat şefi,sekreter ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Kısa bir süre Gece Postası gazetesinde (1962) genel yayın müdürlüğü görevinde bulundu. Hürriyet gazetesinde (1981-1984) köşe yazarı olarak görev aldı. Türk Haberler Ajansı’nda (1984-1985) genel yayın müdürlüğü, Güneş gazetesinde (1987-1990) dizi yazılar ve araştırma müdürlüğü yaptı.

1993 yılında Genel Yayın Danışmanı olarak Cumhuriyet gazetesine döndü. 1994 yılında Genel Yayın Yönetmenliği’ne getirildi. 4 Ocak 2001’den bu yana köşe yazarı olarak görev yapıyor.6 Temmuz 2010’da Cumhuriyet Vakfı Başkanlığı’na seçildi ve Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahipliği’ne getirildi. Haber(1972), röportaj (1963-1970) , inceleme (1967-1968-1970-1971-1972) dallarında, 8 Gazetecilik Başarı Ödülü, Türk Dil Kurumu Basın Dil Ödülü (1976), İstanbul Tabip Odası Sağlık Ödülü (1995), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Özgürlüğü Ödülü (1997) Türkiye Bilişim Vakfı Bilişim Medya Ödülü (1998) ve Sevda – Cenap And Müzik Vakfı Onur Ödülü gümüş madalyasını (1999) İ.Ü. İletişim Fakültesi 60.Yıl Onur Ödülü’nü (2010) aldı.
“Türk Basınında Cumhuriyet’in 60 Yılı” kitabını (1983) İbrahim Örs ile birlikte hazırladı.1960-1972 yılları arasında haber,röportaj ve incelemelerinden seçtiği 16 konuyu 1996 daki durumları ile yansıtan “Bir Arpa Boyu” (Mart 1996) , “Medya ile Politika”(Ekim 1996), “Pazartesi Yazıları/Şu Bizim Enayi Defteri” (Aralık 1999) ve “Demokrasiye Kitakse” (Şubat 2005) “Sıkmabaşın Başağrısı”(Mart 2008) “Medya ve Demokrasi Masalları (Ekim 2008) , “Atatürk’ün Emniyet Müdürü” (Hazırlayan-2010) “10 KASIM Öncesi ve Sonrası/Atatürk’ün Vefatı ” (Hazırlayan-2011) adlı kitapları yayımlandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurullarında üyelik (1973-1992) ve Genel Sekreterlik (1983-1990) görevlerinde bulundu. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda Yönetim Kurulu üyeliği (1970-1972) ve Genel Başkanlık (1989-1995) yaptı. 1998’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde Başkan Yardımcısı, 2001’de Başkan seçildi. Nisan 2013’te aday olmayarak yönetimden ayrıldı.
Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulunda üye olarak (1980-1992) çalıştı. İ.Ü. Basın Yayın Yüksek Okulu’nda (İletişim Fakültesi) Yüksek Lisans Düzeyinde (1983) “Türk Basınının Ortak Sorunları” Lisans düzeyinde (1986-1995) “Haber Toplama ve Yazma Tekniği” ile “Basın Ahlakı”, İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesinde (2006-2007) “Temel Gazetecilik” dersleri verdi. Basın İlan Kurumu (BİK) Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. (2001-2009) Basın Şeref Kartı sahibi. Evli, iki kızı var.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.