Bodrum Gündem

Bodrum’da Pandemi Tedbirleri Ve Etkileri Masaya Yatırıldı

Bodrum’da Pandemi Tedbirleri Ve Etkileri Masaya Yatırıldı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın öncülüğünde, Bodrum’daki oda ve dernek başkanları online toplantıda buluştu. Zoom üzerinden yapılan toplantıda, koronavirüs salgın vakalarının artış göstermesi ile birlikte alınan kısıtlama kararlarının Bodrum ekonomisine etkileri ve alınması gereken önlemler masaya yatırıldı.

Bodrum Gündem Haber

Bodrum Ticaret Odası (BODTO)Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Türkiye Kalkınma Ajansı Ege Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bodrum Yöre Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, Bodrum Mali Müşavirler Odası Başkanı Barış Erdoğan, Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hasan Kablı, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan, Bodrum Esnaf ve Sanayici İş Adamları Derneği (BESİAD) Başkanı Engin Kaplan ve Müstakil Sanayici İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Bodrum Şube Başkanı Av. Kadir Dağlı, Bodrum Belediyesi organizasyonuyla  online olarak bir araya geldi.

Sosyal Destek Talepleri Artacak

Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın başkanlığında gerçekleşen ve yaklaşık iki saat süren toplantının ana gündem maddesi, pandeminin kentimizde yarattığı sosyal ve ekonomik sorunlar ve sonuçları oldu. Toplantının açış konuşmasını yapan Başkan Ahmet Aras, salgında son dönemde kötüye giden seyir  nedeniyle hükümetin yeni önlemler aldığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Alınan bu kararlar bazen bizlerin beklentilerini karşılamayabiliyor. Biz karar vericiler olarak daha çabuk pozisyon alıp en azından kendi yetkimizde olan bir takım konularda halkımızın, iş dünyamızın ve esnafımızın yanında olmamız gerektiğini düşüyoruz. Yerel yönetim olarak buna Büyükşehir Belediyemizi de dahil ederek, esnafımızın, iş dünyamızın, şoförlerimizin, denizcilerimiz ihtiyaçlarına destek olabilmek adına neler yapabilir bu konuda sizlerin taleplerini duymak istiyoruz. Alacağımız ortak kararlarla halkımızın yanında olacağız. Bu kısıtlar devam ettikçe sosyal sorunlar artacaktır. Çünkü insanlar işsiz, esnaflar cirosuz kaldı. Bu doğrultuda onların sosyal destek talepleri artacaktır. Sayın Kaymakamımızın desteği ile bu konuda ortak hareket etmemizin çok faydalı olacağını düşünüyorum.”

Başkan Aras’ın konuşmasının ardından oda ve dernek başkanları gelen son kısıtlamalardan sonra üyelerinden gelen talep ve önerileri ilettiler. Pandemi nedeniyle turizm, yeme-içme ve eğlence sektöründe büyük kayıpların yaşandığı Bodrum’da katılımcıların ortak önerileri, genel değil bölgesel kısıtlamaların uygulanması, vergi, ecrimisil ve SGK gibi ödemeler ile kısa dönem çalışma ödeneklerin yeniden değerlendirilmesi ve salgının yayılmasının önüne geçebilmek için alınan tedbirlerin toplumda uygulanmasına yönelik olarak el birliği ile çalışılması şeklinde oldu.

Pandemiyi Topluma Daha Fazla Anlatmalıyız

Toplantı sonunda bir değerlendirmede bulunan Başkan Aras, öncelikli olanın sağlık olduğunu belirterek salgının kontrol altında tutulabilmesi için tüm inisiyatiflerin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi. Başkan Aras, “Bu zor günlerde Bodrum halkına karşı daha çok görev ve sorumluluk yüklenmek zorundayız.  Bodrum’un geleceği ile ilgili önemli kararları ortak akılla hareket ederek almalıyız ve her türlü kötü senaryoya karşı hazırlıklı olmalıyız. Yerel yönetimler ve toplum önderleri olarak toplumun bu tür krizlerden en az hasarla çıkması için buradayız. Bir şeyler yapacaksak şimdi yapmalıyız. Herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Bodrum’da pandeminin etkilerinin bir an önce alacağımız önlemlerle azaltılması gerektiğini düşünüyorum. Bunu en az azından sağlık çalışanlarımızın yükünü hafifletmek için yapmalıyız. Sorumluluğu sadece polise, zabıtaya, muhtara belediye başkanına, kaymakama bırakamayız. Bütün üyelerimize ve sorumlu olduğumuz kitlelere pandemiyi daha fazla anlatmamız gerekir. Yaşanan bu kriz ekonomiden de her şeyden daha önemlidir, önceliğimiz sağlık olmalıdır.dedi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.