enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Muhasebe Haftası kutlanıyor

Muhasebe Haftası kutlanıyor

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla 1-7 Mart,Muhasebe Haftası olarak kutlanmakta.

Bodrum Gündem Haber

13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe giren,3568 sayılı Meslek Yasasına istinaden, 114 bin Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 4 bin 800 Yeminli Mali Müşavir ile 18 bin stajyer ülke genelinde faaliyet göstermekte.77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 8 Yeminli Mali Müşavir Odası,Üst Birliği TÜRMOB çatısı altında hizmet vermekte.

Muğla Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Servet Evran, Muhasebe Haftası dolayısı ile yayımladığı mesajda, “Hayatımızın her alanını etkileyen pandemi dolayısı ile Muhasebe Haftamızı sınırlı bir organizasyonla kutluyoruz. COVID-19 süreci Mali Müşavirlik mesleğinin ne kadar büyük öneme sahip olduğunu net bir şekilde göstermiştir. Dünyanın ve ülkemizin bu sıkıntılı sürecin üstesinden geleceğine olan umudumuz tamdır” dedi.

Başkan Evran, “Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleği, kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, ülkemizin iktisadi hayatının vazgeçilmez bir kurumu oldu.

Muhasebe mesleğinin sunmuş olduğu hizmetlerin ne kadar hayati öneme haiz olduğu pandemi dönemi boyunca daha iyi anlaşıldı.Mali Müşavirler pandeminin zor şartlarında,görevi başında işletmelerimize ve ülkemize hizmet vermeye devam etti.Bu zor şartlarda çok sayıda meslek mensubumuz hastalandı ve bazı meslektaşlarımız aramızdan ayrıldı. Halen hastalıkla mücadele edenlere acil şifalar diliyor, aramızdan ayrılanlara Allahtan rahmet ve başsağlığı diliyorum.

Pandemi süreci Mali Müşavirlik mesleğinin vazgeçilmez önemini net ve açık bir şekilde göstermiştir. Hem işletmelerimizin varlıklarını koruyabilmeleri, hem kamu finansmanının sağlanması açısından, kamu ile işletmeler arasında köprü görevi gören Mali Müşavirler üstlenmiş oldukları sorumlulukları başarı ile yerine getirdiler.

Kamu kurum ve kuruluşlarına verilmesi gereken, beyanların tanzimi, gönderimi, denetimi ve veri akışı mali müşavirler tarafından yapılmaktadır.Ayrıca KGK, TÜİK, BDDK, SPK, EPDK ve Hazine Müsteşarlığı, KOSGEB gibi, ekonomideki diğer düzenleyici ve denetleyici kamu kurumları da meslek mensuplarımızın hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Sistemin başarılı çalışmasında kamu görevlileri kadar meslektaşlarımızın payının en üst seviyelerde olduğu bütün kamuoyunca bilinmelidir. Meslektaşlarımızın yaptıkları görevler, kamu maliyesine ve ülke ekonomisinin gelişimine önemli katkı ve enformasyon sunmaktadır.

Ekonominin kaydını tutan ve mali danışmanlık yapan, memleketin her köşesinde hizmet sunan,Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler üreten, canlı ve dinamik bir Türkiye için çalışmaktadır.Kaliteli hizmet sunarak, işletmelerimizin gelişimine katkı vererek, güvenilir işletme danışmanlığı vizyonumuzla ülkemize ve işletmelerimize hizmet vermekteyiz.

TÜRMOB ve Tüm Odalarımız; kamu yararına,sürekli yüksek kalitede hizmet sağlayan standartlarla,muhasebe ve denetim mesleğinin dünyadaki gelişmelere paralel olarak ilerletilmesi ve geliştirilmesi için çalışmakta, gerek stajyerlerimizin ve meslek mensuplarımızın eğitimi noktasında, gerekse mesleğin uygulanmasına yönelik sorunların çözümü konusunda büyük bir özveri ile çalışmaktadır.

İşletmelerin muhasebe ve denetim işlemlerini gerçekleştiren, devletin vergi gelirlerinin arttırılmasına katkı sunan ve devlet kurumlarının işleyişine yardımcı olan Mali Müşavirlik mesleğinin, önemli sorunları da bulunmaktadır.

Taleplerimiz ve çözüm bekleyen bazı sorunlarımız şöyle;

-Mücbir sebep hali genişletilmelidir.

-Serbest meslek erbabında KDV’nin Gelir Vergisinde olduğu gibi tahsilat esasına göre düzenlenmesi sağlanmalıdır.

-Mali Müşavirlik hizmetlerinde KDV indirimi yapılmalıdır.

-Mali Müşavirlere arabuluculuk yetkisi verilmesi gerekmektedir.

-Beyanname imzalatma zorunluluğunun kapsamı genişletilmelidir.

-Mali tatile ilişkin süreler uzatılmalıdır.

-Mali Müşavirlere yeşil pasaport verilmelidir.

-Mali Müşavirlere ilişkin hesaplanacak gider katılım paylarına indirim hakkı verilmelidir.

-Beyanname ve finansal tablo imzalamaktan doğan sorumluluklarımız yeniden düzenlenmelidir.

-Kamu Kurumlarınca istenen bilgi, beyan ve formların sayısı oldukça artmıştır.Tüm verilerin bir data merkezinde toplanması ve ilgili kurumların bu merkezden bilgileri alması sağlanmalıdır.

Ülkemizin, şeffaf, öngörülebilir, sade ve kolay anlaşılır bir vergi sistemine sahip olması gerektiğine inanmaktayız. Bu kapsamda yapılacak, kanunların gözden geçirilmesi, vergilendirme süreçleri ile beyanname ve bildirimlerin sadeleştirilmesi ve sayılarının azaltılması gibi her türlü iyileştirme çalışmalarının destekçisi olma gayretinde olmaya devam edeceğiz.

Görev ve fonksiyonlarımızı yerine getirirken yaşadığımız ve çözülmesini talep ettiğimiz biriken çok sayıda sorunumuz bulunuyor, bu sorun ve sıkıntıların, diyalogla ve işbirliği içerisinde çözülmesi gerektiği görüşündeyiz. Ancak Ülkemizin ve Toplumumuzun genel çıkarlarını göz ardı etmeden, ortaya koyduğumuz gayretli çalışmalara karşın, mesleki taleplerimiz ve sorunlarımız maalesef halen çözüm beklemektedir.

Dünyamızdaki ve ülkemizdeki gelişmelerin bir çoğu mesleğimizi değişime ve dönüşüme zorlamakta, bu süreçteki yeni düzenlemeler artan sorumlulukları da beraberinde getirmektedir.

Her gün artan iş yükü, ağır sorumluluklar ve çözüm bekleyen taleplerimizin gölgesinde dahi üreten, canlı ve dinamik bir Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz. Çözümü son derece basit ve insancıl taleplerimizin çözüme kavuşması için mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz.

Tüm kurum ve kuruluşlarımızla karşılıklı anlayış ve işbirliği içerisinde yürüteceğimiz çalışmalarda elde edeceğimiz her başarı bilinmelidir ki ülke ekonomimizin kalkınmasına ve gelişmesine koyulmuş bir tuğla olacaktır.

Meslektaşlarımızın Muhasebe Haftasını kutlar, Ülkemizin ve tüm dünyanın Korona Virüsü Salgınından kurtulduğu,meslektaşlarımızla bir araya gelerek kutlamalar yapabileceğimiz, aydınlık günlerin bir an önce gelmesini ve tüm dünya insanları için sağlık dilerim Muhasebe Haftamız kutlu olsun.” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.