enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kent Konseyi Çocuk Meclisi kuruluyor

Kent Konseyi Çocuk Meclisi kuruluyor

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, demokrasinin temellerinin atıldığı günde; Bodrum Kent Konseyi Çocuk Meclisi çalışma grubu tarafından, Kent Konseyi Çocuk Meclisi kuruluyor.

Bodrum Gündem Haber

Çocukların kentte temsili demokrasiyi, katılımcı demokrasi sistemlerine dönüştürebilmelerine imkân sağlamak ve bu doğrultuda Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi uyarınca çocuklarımızın sahip olduğu en önemli haklarından bir tanesi olan “katılım haklarını” hayata geçirerek, kentin karar alma süreçlerine dâhil olmaları için, Bodrum Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonu üyelerinin de görev aldığı Kent Konseyi Çocuk Meclisi Çalışma Hazırlık Grubu olarak Kent Konseyi nezdinde bir Çocuk Meclisinin kurulması sağlanıyor.

Çocuk Meclisi ile çocukların yaşadıkları kent hakkında alınacak kararlara ve kentsel yaşamın her alanına etkin olarak katılmaları hedefleniyor. Ayrıca ilçe çocuklarının sorunlarından, gereksinmelerinden ve beklentilerinden yola çıkarak, bu konularda çözüm önerileri ile projeler üretmeleri ve çocukların yerel hizmetlerinin yürütülmesinde daha fazla sorumluluk üstlenmeleri de hedeflenenler arasında yer alıyor.

21.yüzyıla yaraşır bir şekilde BM’ in “sürdürülebilir kalkınma hedeflerini burada Bodrum’ da yerelleştirebilmek ve Çocuk Dostu bir Kent var edebilmek adına kurulacak bu mecliste, çocukların yaşadıkları kent hakkında alınacak kararlara ve kentsel yaşamın her alanına etkin olarak katılmaları sağlanacak. BM Çocuk Hakları Sözleşmesinin dört temel ilkesi olan; “ayrım gözetmeme”, “çocuğun üstün yararı”, “yaşama, hayatta kalma ve gelişme hakkı” ve “çocukların görüşlerine saygı” ilkelerini benimsenerek, çocuklarımın çalışmaları desteklenecek.

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, “Bugünün gereksinim ve beklentilerini, gelecek kuşakların kendi gereksinimlerini ve beklentilerini karşılama olanaklarını tehlikeye atmaksızın karşılamak” olarak ifade edilen ve Birleşmiş Milletlere üye ülkelerce kabul gören “Sürdürülebilir Kalkınma” hedefine varabilmek adına, Bodrum’un geleceği ve kentimizin paydaşları olan çocuklarımızı göreve davet ediyoruz. Yaşanabilir bir kent ancak yönetişim anlayışıyla hep birlikte inşa edilebilir. Tüm çocuklarımızın ve Çocuk Meclisi’nde görev alacak çalışma arkadaşlarımızın bayramını en içten duygularımla kutluyorum” dedi.

Çocuk haklarının anlaşılması ve toplumda farkındalık oluşturulması amacıyla, böylesi anlamlı bir günde bu haberi paylaşmaktan dolayı son derece mutlu olduğunu ifade eden Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Çocuklarımızın eğitim, kültürel ve sosyal etkinliklere erişimleri, temiz bir çevre için yeterli yeşil alana sahip olmaları, etnik köken, gelir, cinsiyet, engellilik durumu gözetilmeksizin her hizmete hakları var. Bizler de bu yönetim tarzını hedeflerimizin odağına koyarak;  projeler geliştiriyoruz” dedi. Başkan Aras; tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, coşkuyla kutladığını ifade etti.

Çocuklar için uygun olan bir kent, toplumun tüm kesimleri için de uygun olacağı görüşüyle, her çocuğun bu meclise katılımı bekleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.