enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Çiftçilere, hak ettiği itibar gösterilmelidir

Çiftçilere, hak ettiği itibar gösterilmelidir

1110x200 Keci boyutlandırılmış-08
1110X200 Develi-06-08
1110x200 ALLKARIA INDIRIM FULL POST-18
gumbelgroupbanner27-03-2021-üst
gastro-1-FDA tarafından Sınıf II Tıbbi Cihaz olarak onaylanan ActivePure Teknolojisine sahip tek ürün-8 mart-2021
previous arrow
next arrow
Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET) Yönetim Kurulu tarafından 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü ile ilgili yazılı basın açıklaması yayımladı. Yayımlanan basın açıklamasının başında “Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu (International Federation of Agricultural Producers – IFAP)’nun kuruluş tarihi olan 14 Mayıs 1946, Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu günde toplumun farkındalığının ve duyarlılığının çiftçiler ve tarımsal üretim üzerinde odaklanması beklenmektedir.” denildi.

Bodrum Gündem Haber

Ülkede son yıllarda tarımdan hızla artan bir kopuş söz konusu olduğunu, Çiftçilerin üretimden uzaklaşması üzerinde önemle durulması gereken bir dizi sorunu gündeme getirdiğini ifade eden Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET) açıklamaya şu şekilde devam etti; “Bugün ülkemizde tarım ile uğraşan insanların yaş ortalaması 55 olmuştur. Tarımda istihdam yüzde 18 seviyesindeyken sektörün GSMH içindeki oranı yüzde 6 civarındadır. Bu oran hızla düşmeye devam etmektedir. Etik olarak kabul edilmesi mümkün olmayan bu durum, çiftçilerin para kazanmadığını göstermekte ve üretimden kaçışlarının temel gerekçesini oluşturmaktadır.

Çiftçilerimizin yüzleşmek zorunda kaldığı bir diğer konu ise kırsal kalkınmanın yeterli seviyede gerçekleşmemiş olmasıdır. Finansal konuların yanı sıra güvenlik, eğitim, sağlık, altyapı ve kültürel alanlarda çağın gerisinde kalan yaşam koşulları nedeniyle çiftçiler, köylerini ve topraklarını terk etmekte ve üretimden uzaklaşmaktadır. Bu uzaklaşma ülkemiz için iki yönlü sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Öncelikle toprakların atıl hale gelmesi, köylerin terk edilmesi, kadim tarım bilgisinin unutulması olasılığı, geride kalan yaşlı nüfusun yüzleşmek zorunda kaldığı sorunlar söz konusu olmaktadır. Diğer yandan yaşanan iç göçler nedeniyle artan güvenlik, eğitim, sağlık gereksinimleri ile işsizlik, plansız kentleşme vb. gibi sorunlar kendini göstermektedir.”

Alın terinin karşılığını yaşadığı topraklarda bulamayan çiftçilerin ekmek kavgasını -genelde-hazırlıksız olarak gittiği kentlerde yürütmeye çalışması emeğin her geçen gün ucuzlaması ve güvencesiz hale gelmesiyle sonuçlandığını belirten Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET)  “Uzmanlığa ve liyakate dayanmayan bu ucuz işgücü değişik sektörlerde sömürüye açık bir biçimde kendine yer bulmaya çalışmaktadır.

Geleneksel bir tarımsal üretim gücü olan ülkemizin tarımda yaşadığı sorunların temelinde, çiftçiliğin bir meslek olarak hak ettiği itibarı görmemiş olması da yatmaktadır. Yaşadığımız COVID-19 pandemisinin açık bir biçimde gösterdiği gibi tarım ve gıda insanlık için en değerli ve en stratejik sektörlerdir. Bu nedenle çiftçilerimizin sorunları yalnızca onların değil, hepimizin sorunu; çözüm sürecinde katkı sunmak hepimizin sorumluluğudur.”

Açıklama “Tarım ve Gıda Etiği Derneği TARGET olarak 14 Mayıs 2021 Dünya Çiftçiler Gününde herkesi çiftçilerimizi sahiplenmek ve desteklemek için payına düşen sorumlulukları ve görevleri eksiksiz yüklenmeye davet ediyoruz. Çiftçilerimizin hak ettikleri saygınlığa, yaşam ve geçim düzeyine erişebilmeleri dileği ve onlara içten teşekkürlerimizle Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlarız.” cümleleri ile sona erdi.

Yorumlar