enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bakan Ersoy’dan Rusya Açıklaması

Bakan Ersoy’dan Rusya Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Tatil bölgelerindeki güvenli turizm sertifikası beklentinin de üzerinde iyi sonuçlar veriyor. En kısa sürede de uçuşları tekrar karşılıklı olarak yaygın bir şekilde başlatırız diye düşünüyorum” dedi.

Bodrum Gündem Haber

Yaz sezonuna yaklaşılırken, Türkiye’de hazırlıklar başladı. Koronavirüs pandemisi altında gerçekleşecek olan turizm sezonunda Türkiye’de sektör çalışanları öncelikli olarak aşılanıyor. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın açıkladığı verilere göre, turizm çalışanlarının 3’te 2’si aşılanmış durumda. Türkiye, Kovid-19 pandemisinden en çok yara alan sektörlerden biri olan turizmin bu sene verimli geçmesi için çaba gösteriyor.

Türkiye, ülkeye en fazla turist gönderen ülkelerden biri olan Rusya ile uçuşların Haziran’da açılması için diplomasi trafiğini de sürdürüyor. Bu bağlamda Rusya’dan gelecek heyet, Türkiye ile uçak seferlerini yeniden başlatma imkânlarını değerlendirmek üzere ziyarette bulunacak. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sputnik’e turizm sezonunu ve Rusya ile açılması beklenen hava trafiğini değerlendirdiği özel bir röportaj verdi.

“Türkiye’ye Geliş Tarihlerini Netleştireceğiz”

Bakan Ersoy, Rusya ve Türkiye arasında uçuşlarının açılması için yapılan görüşmeleri ve görüşmelerden beklentilerini şu şekilde anlattı: “Moskova’ya giden heyetin başında ben vardım zaten. Yaptığımız toplantılar sonucunda, biliyorsunuz, Türkiye tam kapanma sürecinden çıkmıştı. Haliyle, onlar da normalizasyon döneminde sayıları izlemek istediklerini, tam kapanmanın olumlu sonuçlarını kendilerinin de gözlemlediğini ama normalleşme sürecinde vakalar artacak mı, tekrar aşağıya inmeye devam edecek mi diye gözlemlemek istediklerini, sonrasında da Türkiye’ye kendilerinin de heyet gönderip bizim sunduğumuz bütün detayların yerinde tespitlerini yapmak istediklerini söylediler. Muhtemelen önümüzdeki haftalarda bir toplantı daha yapıp kendilerinin Türkiye’ye geliş tarihlerini netleştireceğiz. Sevindirici olan, söylediğimiz gibi Türkiye’de vaka sayılarının inmeye devam ediyor olması. Çünkü Türkiye tam kapanmadan hemen bir normalleşmeye geçmedi. Kısmi kapanmaya geçti. Bu da sayıların yukarıya değil, aşağıya doğru gitmesini sağlıyor.

İlk hedefimiz 10 binin altına düşmesiydi, 2 gündür 10 binin altında seyrediyor. İnşallah bizim hedefimiz, vaka sayılarının 1 Haziran’a kadar, 5 binin altına düşmesi. Bu hedefe Türkiye iyi bir şekilde gidiyor. Sevindirici bir haber daha var. Özellikle Rus turistlerin ziyaret ettiği Antalya, Bodrum, Marmaris, Dalaman gibi destinasyonlarda vaka sayıları çok daha aşağıda. Türkiye ortalamasının yüzde 50 daha aşağısında gerçekleşiyor güney kentlerinde. Bu da turistik bölgeler açısından sevindirici, ne kadar güvenli olduğunu gösteren sonuçlar.”

‘Türkiye’deki yeni turizm sezonu hazırlıklarını nasıl değerlendiriyorsunuz’ sorusunu cevaplayan Bakan Ersoy “Türkiye diğer ülkelerden farklı olarak, güvenli turizm sertifikasyon programını geçen sene başlatan ilk başlatan ülkelerdendi. Dünyadaki ilk ülkelerden biri, Avrupa da ise tek ülkeydi başlangıçta. Çok detaylı bir program bu. Geçen bir yıllık sürede kriter sayılarını artırdık. 136 kriterle başlamıştık. Bu sene kriter sayısı 171’e çıktı. Geçtiğimiz sene konaklama tesislerinde 50 yatak ve üzerindeki yerlerde bu sertifikayı almak mecburiydi. Bu sene bu 30 oda ve üzeri şeklinde revize edildi. 30 odanın altındaysa gönüllü, değilse mecburi. Sonuç olarak bu sertifikasyon programının hem kriter sayıları arttı hem de daha fazla tesise yaygınlaştırılmış oldu. Göstergeler de bunu gösteriyor, bu sene 9 bin 800’den fazla tesis sertifikasyon programına dâhil edildi” dedi.

Ersoy, “Tatil bölgelerindeki güvenli turizm sertifikası beklentinin de üzerinde iyi sonuçlar veriyor, çok iyi çalışıyor. İnşallah Rusya’dan gelecek heyet de yerinde tespitlerle bizim kendilerine sunduğumuz raporları test etme, gözlemleme ve deneyimleme imkânına sahip olacaklar. En kısa sürede de tekrar uçuşları karşılıklı olarak yaygın bir şekilde başlatırız diye düşünüyorum” dedi.

‘Rus turistlerin Türkiye’ye giriş yapmaları için PCR testi zorunluluğunun kaldırılması beklenebilir mi’ sorusunu üzerine Bakan Ersoy “Şimdi zaten Avrupa Birliği’nde de birçok çalışma var, Türkiye’de de var. Biz PCR testi uygularken, kaldırırken Sağlık Bakanlığımız birkaç kritere bakıyor. En önemli kriter toplam yolcu gönderen ülkedeki aşılanma oranına bakıyor. Günlük yeni vaka oranına bakıyor. Bunlar belli bir seviyenin altındaysa zaten PCR testi almamıza gerek kalmıyor, orada zaten pandemi, salgın kontrol altına alınmış demektir. Bu bağlamda birçok ülkeden de yavaş yavaş PCR test zorunluluğu da kalmaya başladı. Avrupa Birliği’nin geçen hafta aldığı bir mutabakat var. 2 kere aşılanmış kişilerden herhangi bir PCR test belgesi almadan seyahat izni verilecek diye, ispat etmesi kaydıyla. Onlar Rus aşısını kabul etmiyor, bizim için Rus aşısı geçerli biliyorsunuz. Türkiye’de kabul ediliyor Sputnik V aşısı, Sinovac aşısı da kabul ediliyor, diğer Avrupa Birliği aşıları da kabul ediliyor, geçerlilik almış durumda” ifadelerini kullandı.

“İlk Etapta Bölgesel Uçuşlarla Başlarız”

Ersoy, “Yani söylediğimiz, önce havalimanı bazında uçuşları başlatırız, sonra Türkiye geneline yayarız, Almanya’da olduğu gibi. İlk etapta eğer Rus makamlar istiyorsa Antalya, Bodrum, Dalaman ve İzmir havalimanları ile başlarız bölgesel uçuşlarla, sonrasında Türkiye’deki gidişata göre, kendileri de tatmin oldukça diğer havalimanlarıyla da yaygınlaştırırız tarzında bir öneride bulunduk. Almanya’da bu sistemi çalıştırmıştık, gayet de başarılı olmuştu. Benzer bir şeyi kendilerine önerdik. Ama tabii, Rus makamlarının vereceği karara bağlı. Kendi izleyecekleri sağlık politikaları ve bu bağlamda trafikle izleyeceği yol kararına bağlı, biz onlara uyacağız” şeklinde konuştu.

Türkiye’ye en çok hangi ülkelerden talep geldiğini açıklayan Ersoy “Normalde satışlara baktığımızda Rusya dışında Almanya, İngiltere, Hollanda, Belçika buralardan çok turist gelebiliyor. Bulgaristan ve İran tabii komşu olmalarından kaynaklı. Diğer destinasyonlarda Türkiye’nin popülaritesi çok fazla. Ama özellikle Türk Hava Yolları’nın 330 şehre direkt uçtuğunu düşünürsek birçok noktada Türkiye’ye talep var. Ama en çok hangileri diyorsanız, bunlar Rusya, Almanya, İngiltere, Hollanda, Belçika. Kısa vadede bu değişmez zaten. Pandemiden sonra artık oyunun kuralları baştan yazılacak” dedi.

Ersoy, Türk ve Rusların uzun yıllardan gelen bir birlikteliği olduğuna dikkat çekerek “Ruslar son 3-4 yıldır değil, 20 yıldır yoğun bir şekilde geliyor. Birçok kişi de Rusça konuşmaya başladı. Hatta bizim turizm meslek okullarımızda Rusça artık mecburi lisan haline getirildi, geçen seneden itibaren. Artık turizm okulunda okuyorsanız sadece İngilizce bilmeniz yetmiyor, Rusça ve üçüncü bir dil daha öğrenmeniz lazım. Ama Rusça ile İngilizce mecburi lisan olarak şart koşuluyor, mezun olmanız açısından. Bundan sonra da İnşallah artarak bu beraberlik devam eder diye düşünüyorum. Biz Rusların taleplerini çok iyi biliyoruz. Bu taleplere göre servis standartlarımızı yeniledik, geliştirdik. Aradıkları her şeyi uygun fiyata, rekabetçi fiyatlarla Türkiye’de bulabiliyorlar. Bu da Rusların bize, bizim onlara ilgi duymamızı sağlıyor” diye sözlerine son verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.