enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Çeşme’nin hırçın sularında Big Fish heyecanı

Çeşme’nin hırçın sularında Big Fish heyecanı

İzleyici ve katılımcı sayısıyla Avrupa’nın önemli turnuvaları arasında gösterilen ve farklı bölgelerden usta ve sportif balıkçıları bir araya getiren Big Fish Turkey denizde heyecanlı balık avı yarışmaları, karada da düzenlenen wokshoplarıyla Çeşme’de hafta sonunu şenlendirdi.

Bodrum Gündem Haber

13 yıl Alaçatı’da düzenlenen turnuva, geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle gerçekleştirilememişti. 14’ncüsü ise bu yıl ilk kez yeni destinasyonu Çeşme Marina’da yine ‘Büyük Balığın Peşinde’ sloganı ve ‘Sürdürülebilir yaşam için bilinçli avlanma’ temasıyla balık avı tutkunlarını buluşturdu. Turnuvada yaklaşık 250 yarışmacı yarışların gerçekleştiği iki gün boyunca ‘En Büyük’ ve ‘En Fazla’ balığı yakalamak, ‘Yakala-Bırak-Yaşat’  için kıyasıya ama centilmence ve dostane bir yarışmaya imza attı. Türkiye’yi windsurf dalında olimpiyatlarda temsil etmiş sporcular İlknur ve Ertuğrul İçingir önderliğinde, gerçekleşen turnuvada bu yıl da “Yakala Bırak Yaşat” teşvik edildi.

Turnuvaya Kıbrıs’tan katılan Friendship ekibi turnuvanın ilk gün yarışlarında yakaladıkları 48,5 kilo, ikinci gün yarışlarında da 61,5 kiloluk bluefini denizden karaya getirirken, 3 adet bluefin orkinosu da denize geri bıraktı. Ekip sahneye geldiğinde Türk ve KKTC bayraklarını bir arada açınca duygu seli yaşanarak, etkinliğe katılan ekipler ve konuklar tarafından ayakta alkışlandı. İlginin oldukça yoğun olduğu turnuva hafta sonu Çeşme’yi şenlendirdi.

Turnuva 2018 yılında Fidato teknesi ekibinin yakaladığı 305 kiloluk blue fin tuna (mavi kanat orkinos ile Türkiye balık avı turnuva tarihinde rekor kırmıştı. Aynı yıl En Fazla Yakala Bırak kategorisinde de İZTO Başkanı Mahmut Özgener’in Tornado teknesi ekibi 2 adet 150 cm blue fin tunayı denize geri bırakmıştı.

İlk Günün Galibi Baracuda, Turnuvanın Şampiyonu Oldu

Turnuva yarış takviminin ilk günüde turnuvanın tecrübeli takımlarından ünlü iş insanları Gökhan Çarmıklı, Erkut Soyak, Burhan Çavuşoğlu ve Tahir Uğur’dan oluşan BARACUDA ekibi yakaladıkları 88 kiloluk bluefin tuna ile ‘En Büyük Balık’ kategorisinin şampiyonu oldu. Baracuda ekibi 2017 yılında da 99,6 kiloluk bluefin tuna ile şampiyon olmuşlardı.
Ekibe ödülleri Çeşme Marina Müdürü Bora Ergezgin tarafından takdim edildi.
‘En Büyük Balık ikincisi ise turnuvanın ikinci gün yarışlarının galibi 82 kg bluefin tuna yakalayan Ateşiko Filika ekibi oldu.
En Büyük Balık üçüncüsü de ikinci gün yarışlarını ikincisi 65 kg bluefin tuna yakalayan Trident Ava ekibi oldu.
‘En Fazla Yakala – Bırak’ şampiyonu, Fbrorki Team
‘En Büyük Yakala – Bırak’ şampiyonu, Wasabi
Çocuk Ödülü, Kıbrıs’tan yarışmaya katılan FRIENDSHİP ekibinden Korhan – Baran
‘Kadın Ödülü’nü ise AK Parti eski İzmir İl Başkanı Bülent Delican’ın eşi Dilek Delican kazandı.

Baracuda; Balık Tutmanın Sırrı Yüzde 50 Şans, Yüzde 50 Teknik

Turnuvanın ‘En Büyük Balık’ şampiyonu Baracuda ekibinden Erkut Soyak, Gökhan Çarmıklı ve Burhan Çavuşoğlu verdikleri özel demeçte çıktıkları hemen hemen her balık avı turnuvası yarışından denizden karaya balıkla dönmenin sırrını şu şekilde açıkladılar:  “Balık tutmanın sırrı yüzde 50 şans, yüzde 50 teknik. Önce kısmetli olacaksınız, balığı yakalayacaksınız. Yakaladıktan sonra doğru teknikle balığı tekneye alacaksınız. Panik yapmayacaksınız, sakin olacaksınız. Hem dümendeki hem de balığı çeken hem kakıcı tutan arkadaş, bunların hepsi bir ahenk içinde çalışmak zorunda. Bunlardan biri hata yaptığı zaman balığı kaçırırsınız. Öneli olan balık kaçırma oranınızın düşük olması. Bizim takımımız çok koordineli çalışıyor. Ve balığı kaçırma oranımız düşük bizim. Bu nedenle balıkları belki az yakalıyoruz ama öz yakalıyoruz. Takım oyunu bu. Herkesin iyi olması lazım. Biz de 15 senedir aynı takım, bu çok fark ediyor. Biraz da şansımız var herhalde. Kilometre işi, çalışıyoruz.”

Bırakılan Balık, Yakalana Balıklardan Daha Fazlaydı

Turnuva organizatörlerinden Ertuğrul İçingir verdiği özel demeçte şu açıklamayı yaptı: Bu sene 14.’cüsünü düzenlediğimiz Bİg Fish Turkey’i ilk defa farklı ve yeni sularda Çeşme Marina’nın ev sahipliğinde gerçekleştirdik. Bereketli bir turnuva oldu. İlk gün 11, ikinci gün 18 balık toplamda tutuldu. İlk gün 6 balık, ikinci gün 8 balık denize geri salındı. Her zamanki gibi bizim için en önemli olan ‘Yakala-Bırak’ teşvik edildi ve bırakılan balık, yakalana balıklardan daha fazlaydı. Geçen sene maalesef pandemiden dolayı ara vermiştik. Bu sene bir yıl aradan sonra çok daha güçlü ve kuvvetli geldik. Çok daha fazla çalışma imkanımız oldu. Organizasyonunun her sonucundan çok menununuz. Sponsorlarımıza ve ev sahipliğinden ötürü de Çeşme Marina’ya çok teşekkür ediyoruz. Seneye yine tüm katılımcılarımızı ve balık avı tutkunlarını Çeşme’ye bekliyoruz.”

Türkiye’nin Önde Gelen İş Adamları En Büyük Balık İçin Yarıştı

23-26 Eylül tarihleri arasında Çeşme Marina’nın ev sahipliğinde düzenlenen ve toplam 54 teknenin katıldığı turnuva Gökhan Çarmıklı, Kerem Gözalan, Erkut Soyak,  İZTO Başkanı Mahmut Özgener, Hakan Kerman, Nevzat Aydın, Bülent Akgerman, Turgut Konukoğlu, Berent Akdemir, Eyyüp Necimoğlu, Sinan Kuran, Burak Balık, Burhan Çavuşoğlu, Sinan Gerzile, Kerem Şengezer, Berent Akdemir, Osman Üçer gibi Türkiye’nin önde gelen iş adamlarını ve usta balık avı tutkunlarını ağırladı. AK Parti İzmir eski İl Başkanı Bülent Delican gibi birçok yarışmacı da aileleriyle birlikte yeni sularda büyük mücadeleye katıldı.

Karadaki Renkli Etkinlikler Keyif Verdi

Denizde devasa balıklarla kıyasıya bir mücadele sürerken, turnuva alanında gerçekleştirilen etkinlikler de karada bekleyenlere keyifli anlar yaşattı. Alavya Otel Şefi Hüseyin Pancar lezzetleriyle Happy Hour damakları şenlendirdi.  Turnuva kapsamında dört gün boyunca organize edilen ve balık avı ile ilgili markaların bir araya geldiği ‘Offshore Fishing Expo’da, yeni ürünlerin tanıtımı doğrudan hedef kitleye yapıldı. Turnuvanın önemli etkinliklerinden biri de minik balıkçılar için düzenlenen ‘Çocuklarla Temiz Deniz Atölyesi’ workshopu ve Mini Balık Turnuvası’ydı. Nesli tükenen deniz canlılarının korunmasıyla ilgili bilgilendirilen minik balıkçılar, daha sonra balık avına geçtiler. Yakaladıkları balıkları sağlıklı bir şekilde yeniden denize bırakmanın mutluluğunu tadarken oldukça keyifli anlar yaşadılar. Kuru Kahveci Mehmet Efendi tüm gün boyunca ziyaretçilere kahve ikram etti.

TED Koleji Farkındalık Projesi

Turnuva kapsamında bu yıl üçüncü kez TED İzmir Koleji “Deniz ve Sahil Atıkları Çocuklarımızın Elinde Sanata Dönüşüyor” farkındalık projesinde öğrenciler Urla sahillerden topladıkları atıklardan 8 çocuk figürü maketi plastik objelerle kaplayarak plastik kirliliğine dikkat çekti. Öğrenciler ayrıca bu projeyle ülkemizdeki sıfır atık hedefi ve ekolojik sürdürülebilirlik konularında da farkındalık yaratmaya çalıştı.

Yarışmanın yapıldığı İki gün boyunca dolu dolu geçen turnuva, Ferdi Baba ev sahipliğindeki Gala Yemeği ve Ödül Töreni’nin ardından düzenlenen konserle sonra erdi.

Haber ve fotoğraflar: Fulya Omaç / Çeşme

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.