enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Her Damlayı Say, çünkü kuraklık ve susuzluk kapıda

Bodrum Kent Konseyi ­| Su Çalışma Grubu 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü’nde içme ve kullanma suyu ile ilgili kısa bir durum değerlendirmesi yaparak, su tasarrufuna dikkat çekti…

Bodrum Gündem Haber

Bodrum Kent Konseyi ­| Su Çalışma Grubu 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü nedeni ile yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “IPCC’nin son raporuna göre Akdeniz bölgesinin iklim değişikliğinden daha fazla etkileneceğinin altı çiziliyor. Aynı raporda Bodrum ve Milas için 2060 yılına kadar yağışlarda %6 – %7 seviyelerinde azalma olacağı belirtiliyor…”

Mumcular Barajı su seviyesi %7’nin de altına düştü… 

Bu yıl Bodrum’a su sağlayan barajlarda ocak ayı sonu itibarı ile tüm zamanların en düşük seviyeleri kaydedildiğine dikkat çekilen açıklama şu şekilde devam ediyor; “Mumcular Barajı %30, Geyik Barajı ise %60 seviyelerindeydi. Bu günlere geldiğimizde Mumcular Barajı su seviyesi %7’nin de altına düştü. Bodrum’a su temin eden yarımadanın değişik yerlerinde ve Çamköy’deki kuyuların da bir kısmı su veremez hale gelmiş, kalan kısmı da düşük debi ile su sağlayabilmiştir. Yaşanan yangınlar da su sarfiyatını arttırmıştır…”

Kalıcı çözüm projeleri üretilmeli…

Hatalı proje, yanlış malzeme seçimi, hatalı imalat ve kontrol eksiklikleri nedeniyle patlayan 2000’in üzerindeki DSİ İsale Hattı da yıllık yaklaşık 3 milyon m3 su kaybına sebep olduğunu anımsatan Bodrum Kent Konseyi ­| Su Çalışma Grubu basın açıklamasında; Yüzme havuzları ve çim peyzaj alanları da yüksek miktarda su tüketmektedir. Kalıcı çözüm Bodrum’un yakın coğrafyasındaki su kaynakların Bodrum’a tahsisi, gerektiğinde deniz suyundan arıtma, gri suların geri kazanımı, ileri atıksu arıtma tesislerinin çıkışlarının peyzaj sulamalarında kullanımı, yağmur suyu toplama tankları ve sel kapanları ile entegre su yönetim planının oluşturulması ve uygulanmasında olacaktır. Tüm bunlar uzun vadeye yayılan ve önemli bir finansal yatırım gerektiren konular…” ifadeleri yer aldı.

Kuraklık ve susuzluk kapıda…

Kısa vadede; sık sık patlayan DSİ İsale Hattı, DSİ tarafından sorumluluk üstlenilerek yenilenip su kaybı asgari düzeye indirilebileceğini vurgulayan açıklama şu çözüm önerileri ile sona eriyor; “Konut yapımlarında yüzme havuzu imalatına ve çim peyzaj alanlarına sınırlandırma getirilebilir. Bodrum’un doğal dokusuna ve iklimine uygun az su tüketen bitkiler tercih edilebilir. Mumcular Barajı ve kuyulardan su temin eden tarım alanlarında salma sulama yerine damlama ve yağmurlama sulamaya geçilebilir. Yağmur suyu toplama tankları sadece belli m2 üzeri parsellerde değil, tüm yeni veya eski yapılarda zorunlu hale getirilebilir. Tüm kullanım alanlarında tasarruf şart; çünkü kuraklık ve susuzluk kapıda…”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.