Bodrum Gündem

Burası bizim mabedimiz, mabedimize dokunmayın

Burası bizim mabedimiz, mabedimize dokunmayın

Son günlerde İzmir kamuoyunun gündemini meşgul eden Atatürk Kültür Merkezi’nin İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne tahsis edilmesine yönelik girişimlere bir tepki de sanatçılardan geldi. TRT’den emekli koro şefi ve ses sanatçısı Selim Öztaş’ın önderliğinde “AKM’de söylenecek son şarkılar olmasın” diye çok sayıda sanatçı bir araya geldi, şarkılar söyledi, tepkilerini dile getirdi. Selim Öztaş Musiki Kulübü tarafından AKM’de düzenlenen etkinliğe Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel de katılarak destek verdi.

Bodrum Gündem Haber

Şehrin Yöneticilerine Kırgınız…

AKM’de düzenlenen konserin ardından söz alan ses sanatçısı Selim Öztaş, sanatlarını çok uzun yıllardır AKM sahnesinden icra ettiklerini vurgulayarak, “Hepimiz üzgünüz. Bu şehrin yöneticilerine kırgınız. Burası bizim yuvamız. Çocuklar annesinin babasının yanında nasıl büyürse bizler de bu sahnede büyüdük. Onlarca sanatçı geçti bu sahneden. Birçoğu ebediyete intikal etti. Bugün onların çocukları çalıyor bu sahnede. Bu sahne sanatçılar için mabed niteliğinde. Üzüntümüz bundan. Sayın Valim sesimizi duyun. Üzüntümüzü duyun. Mabedimize dokunmayın” dedi.

YK-Enerji-14062024
YK-Enerji-14062024
previous arrow
next arrow

Atatürk Kültür Merkezi’nin devlet dairesi olmasının düşünülmesinin dahi çok üzücü olduğunu vurgulayan Selim Öztaş, şunları söyledi:

Başka Bina Yok Mu?

“Sayın Valim duyduk ki burayı bir devlet dairesi yapacakmışsınız. Emniyet binası hasar gördüğü için AKM’yi Emniyet Müdürlüğü binası yapmak istiyormuşsunuz. Olur mu olur ama bu sahne ne olur? Bu salon ne olur? Dışarıya ses çıkmadığına göre olsa olsa nezarethane yaparlar herhalde? Olmasına olur da yakışık alır mı bilmiyorum. Sayın Valim ‘Atatürk Kültür Merkezi’nin ismi değişmeyecek’ demiş. İsim değişikliği aklımızın ucundan bile geçmiyor. ‘İşlevine devam edecek’ demiş. Bizlerin her ay periyodik konserleri var. Madem ki AKM işlevine devam edecek bizlerin hazırlığını aylarca önceden yapmamız lazım. Yeni konserler vermek için gün talep ediyorum gün veremiyorlar. Sayın Vali ‘yer gösterin de oraya konuşlanalım’ demiş. Biz de diyoruz ki İzmir’de başka hiç mi bina kalmadı da Atatürk Kültür Merkezi’ne konuşlanmak istiyorsunuz? 100 metre ötede Polisevi yok mu? Orası da hemen hemen burası kadar büyük. Yıllarca mahkemeler SSK bloklarında hizmet verdi. Orası da İzmir’in merkezi. Yani buradan başka bir bina yok mu?”

Sanatımızı İcra Etmeye Devam Edelim…

Emniyet teşkilatının görevinin vatandaşı korumak olduğunun bilincinde olduklarını ifade eden Selim Öztaş, “Sizin görevinizin bizi korumak olduğunu biliyoruz. Bunu saygıyla karşılıyorum. Doğru da bizler de musikimizi korumakla görevliyiz. Sizler makamlarınızı korumak için buraya yerleşmeyi düşünüyorsunuz! Peki, bizim makamlarımız ne olacak? Hicaz makamını, uşak makamını kim koruyacak? Sizler devleti temsil ediyorsunuz. Ama bizler de Dede Efendi’yi, Itri’yi, Aşık Veysel’i, Mevlana’yı temsil ediyoruz. Atatürk Kültür Merkezi’ne dokunmayın ve uzun yıllardır olduğu gibi bundan sonra da bizler bu sahnede sanatımızı icra etmeye devam edelim” diye konuştu.

Mücadelemiz Sürecek…

Etkinlikte söz alan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de gerek verdiği soru önergesi ile gerek Ege Üniversitesi Rektörlüğü ile yaptığı konuşma ile ve gerekse İzmir Valisi ile yüz yüze görüşerek konuyla ilgili tepkisini dile getirdiğini hatırlatarak, “Olması gereken İçişleri Bakanlığı’nın kendi bütçesiyle emniyet personelinin medeni bir şekilde görev yapacağı binayı inşa etmesidir. Fakat bunun yerine İzmir’in kültür ve sanatına çok uzun bir zamandır hizmet veren bir sanat mabedine el koyması ve orayı Emniyet Müdürlüğü’ne çevirmesi asla kabul edilemez. Atatürk’ün ‘Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ sözüne rağmen, kentin hayat damarlarını kesmek istiyorlar. Şayet böyle bir şey yapılırsa ya Atatürk ismine yönelik bir düşmanlıkları olur – ki olmayacağını düşünüyorum- ama eğer burayı Emniyet binası yaparlarsa bu söylemi haklı çıkarmış olurlar. Bunun olmaması için sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.