Bodrum Gündem

Yangında dumandan zehirlenen kaplumbağa kurtarıldı

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VETBÜS VE VETBULANS VETERİNERLERİ MARMARİS’TEKİ ORMAN YANGINININ OLDUĞU BÖLGEYE GİDER GİTMEZ, KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİ YAŞADIĞI TESPİT EDİLEN KAPLUMBAĞAYI OKSİJEN TEDAVİSİ İLE YENİDEN HAYATA DÖNDÜRDÜ.

Yangında dumandan zehirlenen kaplumbağa kurtarıldı

Marmaris’teki orman yangınında karbonmonoksit zehirlenmesi yaşayan kaplumbağa, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Vetbüs ve Vetbulans veterinerlerinin müdahalesi ile kurtarıldı.

Bodrum Gündem Haber

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın talimatı üzerine Marmaris’te meydana gelen orman yangınında zarar gören hayvanlara olay yerinde müdahale etmek için içerisinde teşhis ve tedavinin yapıldığı Vetbüs, hasta ve yaralı hayvan nakil aracı Vetbulans ve içi mama dolu bir araç, 4’ü veteriner hekimden oluşan 9 kişilik ekiple birlikte bölgeye gönderildi. Yangın bölgesine ulaşan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığına bağlı ekipler, AFAD ve Hayvan Arama Kurtarma Derneği (HAK) üyeleri ile koordineli şekilde yemek bulmakta zorlanan yaban hayvanları için besleme çalışmalarına başladı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ait Vetbüs ve Vetbulans’ın yangın alanında olduğu bilgisini alan dernek, STK ve vatandaşlar yaralı buldukları hayvanları ekiplere teslim etti.

İzmir ANDA Arama Kurtarma ekipleri tarafından yangın bölgesinde hareketsiz halde bulunan bir kaplumbağa da ekipler tarafından Vetbüs mobil kliniğine getirilerek tedavi altına alındı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hekimi Oğuzhan Erçel yaptığı açıklamada “Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz başkanımızın direkt talimatıyla Vetbulans, Vetbüs ve VSM aracımız ile birlikte toplamda 4 teknik personel, 3 yardımcı personel olmak üzere 7 kişi olarak buraya geldik. Akşam saatlerinde ANDA İzmir ekipleri kaplumbağa bulmuş ve yanan bölgeden bize getirdiler. Maalesef yanında yavrusunu ölü olarak bulmuşlar. Annesine burada oksijen tedavisi uyguladık. Şu anda kendine gelmiş durumda. Genel durumu da iyileşti ve birazdan kendisini doğa ile buluşturacağız. İnşallah bir daha böyle bir afet ülkemizde ve dünyada yaşanmaz” dedi.

Tedavisinin ardından kaplumbağa doğal yaşam alanına bırakıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.