enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Datça’da Akdeniz foklarının korunması için çalışma başlatıldı

TÜRKİYE’DE YILLARDIR AKDENİZ FOKLARI HAKKINDA PROJELER GELİŞTİREN VE ÇALIŞMALAR YÜRÜTEN SUALTI ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ AKDENİZ FOKU ARAŞTIRMA GRUBU (SAD-AFAG) DATÇA BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET EDEREK, ÇEVRE KORUMA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ İLE GERÇEKLEŞTİRDİKLERİ GÖRÜŞMEDE AKDENİZ FOKLARI İÇİN YAPILABİLECEK ORTAK ÇALIŞMALAR KONUSUNDA BİLGİ ALIŞVERİŞİNDE BULUNDU.

Datça’da Akdeniz foklarının korunması için çalışma başlatıldı

Türkiye’de yıllardır Akdeniz Fokları hakkında projeler geliştiren ve çalışmalar yürüten Sualtı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu (SAD-AFAG) Datça Belediyesi’ni ziyaret ederek, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile gerçekleştirdikleri görüşmede Akdeniz Fokları için yapılabilecek ortak çalışmalar konusunda bilgi alışverişinde bulundu.

Bodrum Gündem Haber

Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD); denizlerde, iç sularda ve kıyılarda doğal, tarihi ve kültürel değerlerin incelenmesi, korunması, çoğaltılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkıda bulunmak amacıyla 1994’de kuruldu. SAD-AFAG çalışmaları çerçevesinde ’Akdeniz Fokunun Muğla ve Antalya Kıyılarında Korunması’ adlı projede gerek Datça Yarımadası kıyılarında fok mağaralarına kızılötesi kamera yerleştirme gerekse habitat belirleme ve insan etkileşimi izleme saha çalışmaları yapmayı sürdürüyor. Bir süredir Datça’da çalışma yürüyen dernek ve çalışma grubu üyeleri Datça bölgesinde yerelde yaşayanlar, turistler ve denizciler, yelkenci ve yatçılara Akdeniz foku ve habitatları üzerine bilgiler aktardı.

Öncelikli olarak Akdeniz foklarının yaşadığı kıyı habitatlarını araştıran SAD-AFAG ekibi araştırma çalışmalarında uygun kıyı yaşam alanları haritalandırarak foklara uygun; barınma, dinlenme, yavrulama, mağara, kovuk, çatlak ve saklı gibi platformlar ile kıyı bölgesinde yapılaşmadan uzak kalmış ve doğallığını koruyan uygun fok habitatları belirledi. Çalışma grubunun gerçek amacı sadece fok araştırmak ve korumak değil, bozulmamış deniz ve kıyı ekosistemlerinin bir bütün olarak korunması olduğu belirtildi.

Datça Belediyesi yetkileri de belediye olarak ’Akdeniz Foku’ dostu olduklarını belirterek, “Akdeniz Fokunu korumak, Akdeniz’i korumaktır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.