Bodrum Gündem

Akademia Başkanı’ndan MHP’li Meclis Üyesine Herodot tepkisi

Akademia Başkanı’ndan MHP’li Meclis Üyesine Herodot tepkisi

Bodrum Belediyesi Meclis Toplantısında ‘Herodot’u hemşerim olarak kabul etmiyorum…’ şeklinde açıklamada bulunan Bodrum Belediyesi MHP’li Meclis Üyesi Bahattin Kul’un bu sözlerine, Akademia Vakfı Başkanı Özay Kartal’dan sert tepki geldi.  Kartal, “Herodot, Yunan değil öz be öz Anadolu halklarından ve Halikarnassos’u kuran Karya’lıdır. Sizin temsil ettiğiniz milliyetçilik anlayışı, vatanperver milliyetçiliğe zarar verip Yunan’ın ekmeğine yağ sürmektedir” dedi.

Bodrum Gündem Haber

Antik Halikarnassos Sur Duvarlarının ortaya çıkarılmasının yanı sıra dünyanın yedi harikasından Mausoleion’u yeniden ayağa kaldırma gibi dünya tarihi açısından önemli projelerde başı çeken Akademia Vakfının başkanı Özay Kartal, Bodrum Belediyesi MHP’li Meclis Üyesi Bahattin Kul’un belediyenin kasım ayı olağan meclis toplantısında sarf ettiği sözleri talihsiz bir açıklama olarak değerlendirdi. Kamuoyu ile paylaştığı basın duyurusunda Bahattin Kul’u sert sözler ile eleştiren Özay Kartal, yayınladığı duyuru metninde şu ifadelerde bulundu:

“Bodrum Belediyesi MHP’li Meclis Üyesi Bahattin Kul meclis toplantısında ‘Herodot’u hemşerim olarak kabul etmiyorum…’ demiş ve eklemiş; ‘Acaba Yunanistan’ın bir şehrinde, bir ilçesinde herhangi birisi çıktı bizim atalarımızdan herhangi birini hemşerimiz diye billboardlara asıyor mu?’
Sayın Kul, 2.500 yıl geriye giden bir tarihi gerçek hakkında iddialı sözler söyleyip siyaset yapmak o kadar kolay bir iş değil. Eğer bilginiz var ise vezir, yok ise rezil olabilirsiniz. Zira tarihin babası Herodot, Yunan değil öz be öz Anadolu halklarından ve Halikarnassos’u kuran Karya’lıdır. Yunan dün, nasıl Herodot’u çalıp Yunan yaptıysa, bugün kahvemizi, yemeklerimizi, hatta Karagöz ve Hacivat’ı çalmaya çalışıyor. Sizin temsil ettiğiniz milliyetçilik anlayışı ise vatanperver milliyetçiliğe zarar verip Yunan’ın ekmeğine yağ sürmektedir.
Halikarnas Balıkçısı’nı okumuş, yada vakfımız yayınlarından Prof. Fahri Işık’ın ‘Uygarlık Anadolu’dan Doğdu’ kitabını okumuş olsaydınız bu tahlisiz açıklamayı yapmamış olacaktınız. Lütfen öz be öz Anadolu’nun, evlatlarını Yunan’a teslim etmekten sakının.
Heredot’un annesinin ve amcasının isimlerinin Karca olduğu ve Kar’ların Yunanlılar ile hiç bir ilgisinin olmadığı, onların Anadolu’nun kadim halklarından olduğu artık tüm bilim adamlarının kabulüdür.
Yüce Atatürk; ‘Toprağın yalnız üstündekilere değil, altında yatan kültürlere de sahip çıkmakla ancak o toprak vatan olur’ diyerek Hitit ve Sümerler’e nasıl sahip çıktıysa biz de Anadolu’nun evlatlarına sahip çıkacağız, çıkacağız ki Yunan, köklerini bizim topraklara bağlayıp hak iddia etmekten vazgeçsin.
Halikarnas Balıkçısı’nın misyonunu devam ettiren Academia Vakfı’nın başkanı olarak bu açıklamayı kamuoyunun dikkatine saygı ile duyururum.

Belediyemiz tarafından bir ilk ve eksikleri olsa da Herodot adına etkinlikler düzenlenmesini takdirle karşılıyoruz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.