enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

TGC 64.Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başvurular başlıyor

TGC 64.Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başvurular başlıyor

 

64 yıldır düzenlenen Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başvurular 2 Ocak 2023 Pazartesi günü başlayacak 31 Ocak 2023 Salı günü son bulacak. Ödüller Basın, Televizyon-Radyo ve İnternet gazeteciliği dallarında veriliyor.

Bodrum Gündem Haber

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen “Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri” ne başvurular 2 Ocak 2023 Pazartesi günü başlıyor. TGC Başarı Ödülleri, Basın, Televizyon-Radyo ve İnternet Gazeteciliği ana başlıkları altında
1 Ocak 2022–31 Aralık 2022 tarihleri arasında yayınlanan eserlere veriliyor.

Başarı Ödülleri kapsamında bir gazeteci veya yayın organına bir yıllık çalışması dikkate alınarak Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarından Nezih Demirkent adına konulan Özel Ödül belirleniyor.

Kadın Haberi Ödülü ise TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu tarafından önerilerek TGC Yönetim Kurulu tarafından veriliyor.

Basın, Radyo-Televizyon ve İnternet Gazeteciliği Dallarındaki Başvurular

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre; Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri ”BASIN” kategorisinde ”HABER (Siyasal, Ekonomi, Toplum, Eğitim, Sağlık, Kültür-Sanat-Magazin, Spor)”, ”KÖŞE YAZISI, ”ARAŞTIRMA (Tek ya da Seri)”, ”RÖPORTAJ-SÖYLEŞİ”, “SAYFA DÜZENİ (Birinci Sayfa, İç Sayfa)”, ”KARİKATÜR (Seri-Bant dahil)” ve ”FOTOĞRAF” dallarında verilecek.

“RADYO-TELEVİZYON” kategorisinde ”Televizyon Haber”, ”Haber Programı”, “Haber Araştırma”, ”Belgesel”, ”Kültür-Sanat Programı”, ”Spor Programı” ve ”Kamera Çalışması” dallarında, ”RADYO” kategorisinde ise ”Haber” ya da “Program” dallarındaki başvurular ödüllendirilecek.

“İnternet Gazeteciliği” kategorisinde verilecek ödüller ise ”İnternet Haber”, ”İnternet Röportaj” ve ”İnternet Özgün Köşe Yazısı”  bölümlerinden oluşuyor.

Seçici Kurul Kimlerden Oluşuyor

Basın          

Ayşe Özek Karasu (Habertürk İnternet Sitesi Yazarı) , Berkant Gültekin (Birgün Wep Yayın Koordinatörü), Celal Korkut (DHA Genel Müdürü), Gürcan Bilgiç Sabah Gazetesi Spor Yazarı, Gürsel Çelikkanat (Serbest Kameraman), Öznur Oğraş Çolak        (Cumhuriyet Gazetesi Kültür Sanat Editörü), Pınar Aktaş (Milliyet Gazetesi Haber Araştırma Müdürü), Uğur Güç (Sol Gazetesi Sorumlu Müdürü), Vahap Munyar (TGC Başkan Vekili/ Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Genel Koordinatörü)

Radyo-Televizyon     

Esin Yolçınar (TRT İstanbul Radyosu Prodüktörü), Göksel Göksu (TGC Yönetim Kurulu Üyesi- Kadın Gazeteciler Komisyonu Koordinatörü), İlker Karagöz (FoxTV Çalar Saat Programı Sunucusu), İpek Özbey (Halk TV Programcısı), Sibel Güneş (TGC Genel Sekreteri, www.sagliktagundem.com Yayın Yönetmeni), Prof. Dr. Şükran Kuyucak Esen (Akademisyen), Yavuz Oğhan (Gazete Pencere Genel Yayın Yönetmeni), Zafer Balkan (Star TV Haber Genel Yayın Koordinatörü), Zeynel Lüle (TELE1 TV Ankara Temsilcisi)

İnternet Gazeteciliği        

Aslı Öymen( muhalif.com.tr yazarı), Deniz Zeyrek (Sözcü Gazetesi Yazarı), Esra Alus (ANKA Haber Editörü), Hakan Güldağ (TGC Genel Sekreter Yrd. – Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı), Harun Simavi    (diken.com.tr Kurucusu), Serkut Bozkurt (ABC Gazetesi Genel Yayın Danışmanı), Ümit Aslanbay (Cumhuriyet Kitapları Yayınevi İçerik Editörü)

Kimler Başvurabilir?

1.Ödüller, TGC üyelerine, basın kartı taşıyan gazetecilere ve bir yayın organında ilgili yasaya göre düzenlenmiş sözleşme hükümleriyle çalıştıklarını, sözleşmelerinin sürdüğünü belgeleyen basın kartı taşımayan gazetecilere de açıktır.

2.Başvuruda adayın, varsa basın kartı numarası ve düzenlenme tarihi belirtilmelidir.

3.Basın Kartı taşımayanlar için ilgili yasaya göre çalıştığını belgeleyen yayın organı yetkilisinin yazısı gereklidir.

4.Her aday, Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne bir dalda ve bir eserle katılabilir ya da önerilebilir.

5.Eserlerin Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uygun olması gerekir.

6.Kendi eseriyle başvuran aday, başka bir başvurunun ekibinde de yer alıyorsa ekip dışı tutulur.

7.Ekip çalışmaları için başvurularda ekibin tüm elemanlarının başvuruyu imzalamaları gerekmektedir.

8.Ödüllere adaylık kişisel başvuruyla, çalıştığı kuruluş ve kurumun yayın sorumlularınca ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerinin önerisiyle gerçekleşir.

9.Seçici Kurul üyeleri yarışma için öneride bulunamaz.

Yönetmeliğe uygun olmayan başvurular ise değerlendirmeye alınmaz.

Nasıl Başvuruluyor?

1.Adaylar, başvuru dilekçesinde adını-soyadını, eserin yayınlandığı gazete, dergi, ajans bülteni, TV ve radyo ile yayın tarihini, eserin başlığını, katıldığı dalla ilgili bilgileri açık bir biçimde belirtmek zorundadırlar.

2.Gazetecilik için haberin yayımlandığı bir adet asıl gazete, ayrıca çalışmanın yayımlandığı sayfanın taranmış pdf halinin bir adet USB belleğe ya da CD’ye yüklenerek gönderilmesi,  başvuru dilekçesine, özgeçmişin ve bir adet fotoğrafın eklenmesi gereklidir.

3.Radyo için bir adet USB flash bellek veya CD olarak başvuru yapılmalı, başvuruya yapımın içeriğinin yer aldığı bir adet metin, başvuru dilekçesine özgeçmişin ve bir adet fotoğrafın eklenmesi gereklidir.

4.Televizyon için bir adet USB flash belleğe veya DVD’ye kaydedilmiş (video-görüntü dosyaları MP 4 uzantılı olmalı) video- görüntü ulaştırılmalıdır. Başvuru konusu olan çalışmaya ait bir adet içerik metninin eklenmesi zorunludur. Başvuru dilekçesine, özgeçmiş ve bir adet fotoğrafını eklemesi gereklidir.

5.İnternet Gazeteciliği için Haber, Röportaj ve Özgün Köşe Yazısı dalındaki başvuruların bir adet USB flash bellek olarak ulaştırılması gerekmektedir. Başvuru dilekçesine özgeçmiş, bir adet fotoğraf ve haberin linkinin de eklenmesi gereklidir.

6.Türüne uymadığı için yarışma dışı bırakılan çalışmalardan Seçici Kurul sorumlu değildir.

7.Kişisel verilerin güvenliği başta olmak üzere diğer önemli detaylara http://tgc.org.tr/oduller/basari-odulleri adresindeki Ödül Yönetmeliği’nden ulaşılabilir.

Bu koşulları yerine getirmeyen başvurular dikkate alınmayacaktır.

Ödülle İlgili Ayrıntılar

Ödüle aday eserlerin en geç 31 Ocak 2023 Salı günü saat 16.00’ya kadar  “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreterliği Türkocağı Cad. No:1 Cağaloğlu İstanbul” adresine iletilmesi gerekiyor.

Ayrıntılı bilgi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden, 0 (212) 513 83 00 numaralı telefon, [email protected]’ den ve  ”www.tgc.org.tr” internet adresinden alınabilir.

ETİKETLER: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.