Bodrum Gündem

Ocak ayında ağaçlar çiçek açtı

SON YILLARIN EN KURAK KIŞ SEZONUNU GEÇİREN MUĞLA’DA OCAK AYINDA AĞAÇLAR ÇİÇEK AÇTI. GEÇEN YIL AYNI DÖNEMDE KAR İLE KAPLI BULUNAN YÜKSEK KESİMLERDE AĞAÇLAR SICAK GEÇEN İKLİM NEDENİYLE ÇİÇEK AÇMAYA BAŞLADI.

Son yılların en kurak kış sezonunu geçiren Muğla’da Ocak ayında ağaçlar çiçek açtı. Geçen yıl aynı dönemde kar ile kaplı bulunan yüksek kesimlerde ağaçlar sıcak geçen iklim nedeniyle çiçek açmaya başladı.

Bodrum Gündem Haber

Muğla’nın Ocak-Mart aylarında karla kaplı bulunan Kavaklıdere Göktepe, Köyceğiz Sandras ve Seydikemer Eren dağı beyaz örtüye kavuşmazken, son 52 yılın en kurak kış mevsimini yaşıyor. Rize’den sonra en fazla yağış alan Muğla, Türkiye’nin en kurak illerinden birisi haline geldi. Muğla’nın sahiline yakın bölgelerinde kurak ve sıcak geçen kış mevsimi ağaçların çiçek açmasına neden oldu. Özellikle badem ve erik ağaçlarında yeşil tomurcuk ve beyaz çiçekler göze çarptı.

Çam kese böcekleri istilası erken başladı

Muğla bölgesinde çam ağaçlarında Nisan-Mayıs aylarında görülen zararlı çam kese böcekleri de sıcak havayı görünce Ocak ayında çam ağaçlarının dallarını beyaza bürüdü. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri çam kese böcekleri ile mücadeleyi önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor.

Termometre 21 dereceyi gösterdi

Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe’de öğle saatlerinde termometreler 20-21 dereceyi gösterdi. Bahar havasının yaşandığı Muğla’da sıcaklıkların önümüzdeki günlerde düşmesi bekleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.