Bodrum Gündem

Selahattin Çetiner 101 yaşında Bodrum’da hayatını kaybetti

Selahattin Çetiner 101 yaşında Bodrum’da hayatını kaybetti

Bodrum’da yaşamını sürdüren 12 Eylül darbesinin ardından İçişleri Bakanı olan Selahattin Çetiner 101 yaşında hayatını kaybetti.

Bodrum Gündem Haber
12 Eylül darbesinde Kenan Evren’in kurmayları arasında bulunan ve askeri darbenin ardından İçişleri Bakanlığı görevine getirilen eski İçişleri Bakanı, emekli Korgeneral Selahattin Çetiner, Bodrum’un Koyunbaba Mahallesi’ndeki evinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Çetiner, gece saatlerinde organ yetmezliğinden vefat etti.

Selimiye Orduevine götürülecek olan Çetiner için tören düzenleneceği öğrenildi. Çetiner’in cenazesi Salı günü öğlen namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilecek.

Selahattin Çetiner Kimdir?

Selahattin Çetiner 1922’de Lapseki, Çanakkale’de doğdu. 1940 yılında Harp Okulundan mezun olduktan sonra 1941 yılında Topçu Okulunu bitirdi.

1960 yılında Kayseri’de tabur komutanı olarak bulunduğu sırada kendisine muhalefet partisi lideri İsmet İnönü ve heyetinin Kayseri’de yapılacak parti il kongresine katılmasının önlenmesi görevi verildi.

Himmetdede istasyonunda tren ve İncesu’da kara taşıtları durdurularak, İnönü ve heyetinin Anayasal seyahat özgürlüğü engellendi. Bu olaydan hemen sonra Anayasa’ya aykırı olarak görevlendirildiğini açıklayan bir dilekçeyle ordudan istifa etti.

4 Nisan 1960 tarihinde tutuklandı ve Ankara’da Soğukkuyu Askeri Cezaevi’ne hapsedildi. 1960 askeri müdahalesinden sonra tekrar Silahlı Kuvvetler’e alındı. 1960-1962 yılları arasında Madrid’te Silahlı Kuvvetler Ataşesi olarak görev yaptı. Karargâh subaylığı ve alay komutanlığı görevlerinde bulundu.

1970’te tümgeneral rütbesine terfi etti. Zırhlı Tümen komutanlığı, 9. Kolordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı gibi görevlerde bulundu.

Selahattin Çetiner, 22 Eylül 1980 – 13 Aralık 1983 tarihleri arasında Bülend Ulusu Ka­bi­nesi’nde İçişleri Bakanlığı yaptı. Bakanlığı döneminde başta Bülent Ersoy olmak üzere bazı sanatçıların sahneye çıkması yasaklandı.

Kitapları:

Çanakkale Savaşı Üzerine Bir İnceleme

Sorunlarıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu Gerçeği

Çöküş Yılları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.