Bodrum Gündem

Muğla Valiliği açıkladı “Akbelen’de çalışmalar sona erdi”

Muğla Valiliği açıkladı “Akbelen’de çalışmalar sona erdi”

Muğla Valiliği, İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanındaki ağaç katliamına dair açıklama yaptı. Valilik açıklamasında “24 Temmuz 2023’te Orman Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar bugün itibariyle sona ermiştir.” İfadeleri yer aldı.

Bodrum Gündem Haber

Limak ve IC Holdingin iştiraki YK Enerji tarafından işletilen Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin kömür sahasını genişletme amacıyla gerçekleştirilen ağaç katliamına ilişkin Muğla Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada 24 Temmuz’da başlayan kıyımın 30 Temmuz itibariyle son erdiği, diğer maden sahalarında olduğu gibi izin sahibi tarafından rehabilitasyon projesine uygun olarak bölgenin rehabilite edileceği ve mevcut alanda benzer özelliklerde 130 bin fidan dikimi gerçekleştireceği bilgisi yer aldı.

Valilikten yapılan açıklamada bölgede işlemlerin bitmiş olmasına rağmen görevini ifa eden kamu çalışanlarına müdahalede bulunmaya davet edenleri ve provokasyon ortamı oluşturamaya yönelik söylem oluşturanlara karşı vatandaşlar uyarıldı.

Muğla Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamanın detayları şöyle;

İlimiz Milas ilçesinde bulunan; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınmış ruhsat, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan ÇED belgesi, mevzuat gereği alınması gereken diğer kurum görüşleri doğrultusunda; Yeniköy-Kemerköy Termik santralleri için şirketin uhdesinde bulunan sahaya elektrik üretiminde kullanılmak üzere ilave kömür madeni işletme izni verilmiştir.

Bu kapsamda yapılması gereken işlemler için 24 Temmuz 2023’te Orman Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar bugün itibariyle sona ermiştir.

Bu işlemden sonra, maden çıkacak sahalar tıpkı diğer maden sahalarında olduğu gibi izin sahibi tarafından rehabilitasyon projesine uygun olarak rehabilite edilecek ve mevcut alanda benzer özelliklerde 130 bin fidan dikimi gerçekleştirecektir.

Bu süreç boyunca, çeşitli provokasyonlar sonucu, tarihi şan ve şerefle dolu jandarmamız ve polisimize yapılan tahrik edici, çirkin ve maksatlı saldırılara karşı gerekli adli ve idari çalışmalar başlatılmıştır.

Oradaki süreç sona ermesine rağmen bölgede görevini ifa eden kamu çalışanlarına müdahalede bulunmaya davet edenlere, provokasyon ortamı oluşturamaya yönelik söylem oluşturanlara karşı vatandaşlarımızı uyarıyoruz.
Kamuoyuna duyurulur.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.