Bodrum Gündem

Yaş Günü Kutlaması

Bugün aygıtımı açınca etkili iki atasözüyle kalakaldım. Bunlardan birisi: “Herkes kalbinin ekmeğini yer.” Diğeri: “Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz.” Kışı yaşıyoruz ama baharın geleceği de önlenemez.

Etkilenirim böylesi yaşamsal sözlerden! Birincisinin temasını ‘sevgi’, ikincisinin temasını ‘ilgi’ olarak yorumladım. Sevgi olmadan ilgi, ilgi olmadan sevgi olmaz, düşüncesindeyim.

***

Bir arkadaşım diyor ki: “Onunla altı yıla yaklaşan mutlu birlikteliğimiz oldu. En az yirmi kez baş başa kaldık. Acıları ve mutlulukları paylaştık. Gözyaşlarımız arasında bana aktardığı Leyla’nın ‘Trajik Öykü’sünü oluşturdum. Birbirimizi aradık, sorduk, mutlu olduk!

Ne ki benim de çok üzüldüğüm son aylardaki bir acısı, onu benden kopardı. Acı onu tutsak etti! Oysa onunla yürek sözleşmemiz vardı. Vefalı bilirdim. Vefa’nın İstanbul’da bir semt olduğunu unutmuşum! Baştaki sözcükleri yineliyorum: “Herkes kalbinin ekmeğini yer.” & “Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz.” Kışı yaşıyoruz ama baharın geleceği de önlenemez, düşüncesindeyim.”

***

Tüm insanların yaşamında önemli günleri vardır. Bunlar, insanın yaşamında her zaman güzelce geçirmek istediği ve ileride anımsadığında hoş bir anı olacak zaman dilimleridir. Yaş günleri, coşkuyla kutladığımız özel zamanlardan birisidir.

Elbette sevdiklerimizin doğum günlerini kutlamaya özen gösteririz. Çünkü doğum günü, sevdiklerimiz kadar bizim için de önemli günlerimizden sayılmaktadır. Dolayısıyla bu tür özel günlerde sevdiklerimize olan sevgimizi belli etmemiz için birtakım yöntemlere başvururuz. Kimi zaman doğum gününü kutladığımız kişilere özel armağanlar alırken, kimi zaman onları ne kadar önemsediğimizi ve onlara ne kadar değer verdiğimizi güzel sözlerle ya da görüntüyle nakışlarız!

Gönlümüzdeki yerlerini ve onlara karşı gösterdiğimiz değeri bilmelerini isteriz. Bu nedenle bu tür güzel ve anlamlı sözler, her doğum gününde özel anlatımlar arasında yer almaktadır. İşte onlardan ikisi:

Canım arkadaşım, yaş günün kutlu olsun! Her gün olduğu gibi bugün de özel yaşamının en güzel anlarını yaşamanı diliyorum. İyi ki varsın… 

Her doğum günü, kişilerin yaşamında açtığı yepyeni bir sayfadır. Açtığın bu yeni sayfayı içinden geçtiği gibi doldurmanı bekliyor, doğum gününü kutluyorum. Nice mutlu yaşlara esenlikle ulaşmanı da diliyorum!

Birkaç gün önce kaleme aldığım ‘saygı ve sevgi’ temalı, duygu yüklü şiirime dönüş yaparak yazımı sonlandırmayı yeğledim.

Saygı ve Sevgi

Barış oluyorsa savaşa kanma
Tertemiz sevgiyle yol aşka gider
Kinle kötülükle yaşanır sanma
Tertemiz sevgiyle yol aşka gider.

Kini yüreklerin kayası düşün
Duyguyu kişilik mayası düşün
Yolda yürümenin yayası düşün
Tertemiz sevgiyle yol aşka gider.

Acılar tükensin tatlılık olsun
Canca yaklaşımlı saygınlık olsun
Gönül penceremiz aydınlık olsun
Tertemiz sevgiyle yol aşka gider.

Sevgi, yüreklerde derine dalsın
Gülümse, anılar capcanlı kalsın
Mutluluk zilleri durmasın çalsın
Tertemiz sevgiyle yol aşka gider.

Durucanca şiir gönle ilaçtır
İnsanlık sürekli sevgiye açtır
Sevgi, başımıza altından taçtır
Tertemiz sevgiyle yol aşka gider.

Muhsin Durucan

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.