Bodrum Gündem

Özkan Saçkan ile Günün Kitapları – 6 Aralık 2023

Özkan Saçkan ile Günün Kitapları – 6 Aralık 2023

Kitapçıların raflarında yer alan 6 kitabı sizler için yorumladım.

Av. Çiler Nazife Koşar’dan Nar Mevsimi: Elinizdeki kitap sıradan hikâyelerden oluşmuyor. Satır aralarında hayata tutulan ışık, açılan pencere, uzatılan el var.

Murat Hiçyılmaz’dan Aum: Amerika’da bilimsel kariyerinin doruklarındayken, hiçbir şekilde dizginleyemediği birtakım şeylerin beynine aktığını hissetmiş ve tek başına çözemediği bu garip durum onun ani bir kararla, adeta kaçarcasına İstanbul’a dönmesine neden olmuştu.

Aytunç Erkin’den Masa – 96 Saat’in Öyküsü: 2 Mart-6 Mart arasındaki 96 saatte neler yaşandı? 2 Mart’ta Saadet Partisi’ndeki toplantı öncesinde Akşener partisinden hangi yetkiyi aldı? Akşener 4 Mart’ta Aytunç Erkin’e neler söyledi? 5 Mart Pazar günü CHP’den İYİ Parti’ye hangi teklif, kim aracılığıyla ulaştırıldı? Akşener’in talebi ne oldu?

Dursaliye Şahan’dan Bul Beni Anne: 1974 yılında Fatih Cami avlusuna bırakılan bir bebeğin, Cemil’in yaşamından esinlenerek yazılmıştır. Engelli bir çocuğun annesini arama serüveniyle birlikte, temiz kalabilme mücadelesine tanık olduğumuz eser, “Fakir Baykurt Roman Ödülü”ne lâyık görülmüştür.

Bünyamin Kapıcıoğlu’ndan Yarı Zamanlı Yalnız: Kitap, cinsellik, arkadaşlık, dostluk, aile ve tüm bu kavramlar arasındaki denge arayışları; örneklerle, psikolojik çıkarımlarla, neden-sonuç ilişkileriyle, sürükleyici bir hikâyede, enine boyuna işleniyor.

Turan Akıncı’dan Son Yüzyıl- Tanzimat’tan Meşrutiyet’e İstibdattan Çöküşe: Yönetimde zafiyetler, savaşlar, kaybedilen askerler… Topraklar… Yerleşemeyen yenileşme hareketleri, baskılar, sürgünler, kapitülasyonlar, imtiyazlar, açık veren maliye, ödenemeyen dış borçlar, inşa edilen saraylar, köşkler… Köhneleşen eğitim ve hukuk sistemi…

İşte o kitaplar;

‘Yine de galip gelen umut olsun diyorum’

Av. Çiler Nazife Koşar’dan Nar Mevsimi. Yazar ilk kitabı ‘Susamadıklarım’ın ardından,  yeni çıkan ikinci kitabı için: “Zor zamanlar insan olmanın demi sanki, onlarla pişiyoruz usul usul. Kitabımın her bir sayfasında, hayatın tüm zikzaklarına, iniş ve çıkışlarına, dramlarına ve yeri geldikçe her insanın hayali kucak dolusu mutluluklara tanıklık edecek okuyanlar. Dinginliğe, beklemeye, sabretmeye, yetinmeye, her şeyin daha güzel olacağı bir zamanın geleceğine inanmaya teşne bir nar masalı aslında hayat. Bazen durgun bazen fırtınalı. Yerine göre hüzün, hem de en koyusundan. Yerine göre mutluluk, üstelik Olimpos’un zirvesinde yaşanan. Bazen gökkuşağı bazen siyahtan griye tüm renkler var bu satırlarda. Ancak, yine de galip gelen umut olsun diyorum” dedi. 344 SAYFA.
(YAKIN KİTABEVİ)

Tesadüfler Yasası yollarını kesiştirdi

Murat Hiçyılmaz’dan Aum. Kitabın arka sayfasındaki nottan: “Aysu Haktan, evinde yakın arkadaşı ünlü ressam Sadri Baylan’ın sergi açılışına gitmeye hazırlanırken, çalan cep telefonuyla yaşamının o andan itibaren bambaşka ve geri dönülemez bir yola gireceğini aklının ucundan bile geçirmiyordu. Telefondaki ses dünyanın sayılı fizikçilerinden Tarık Soyata’ya aitti. Amerika’da bilimsel kariyerinin doruklarındayken, İstanbul’a döndü. Kendisini anlayacak, yardım edebilecek birine gereksinimi vardı ve işte; Tesadüfler Yasası Aysu’yla kesiştirmişti yollarını…  (İlk baskısı 2003’te Piramid–2009’da E Yayıncılık’tan  çıkan kitap 2023’te e kitap olarak kobo.com’da yayınlandı.) 272 SAYFA (E YAYINLARI)

 

 

Kılıçdaroğlu, Akşener’e verdiği hangi sözü tutmadı?

Aytunç Erkin’den Masa-96 Saat’in Öyküsü. Türkiye, Meral Akşener’in masadan ayrılacağını 3 Mart sabahı Aytunç Erkin’in yazısından öğrendi. Altılı Masa o gün Akşener’in açıklamasına kilitlendi. Peki, 2 Mart-6 Mart arasındaki 96 saatte neler yaşandı? • 2 Mart’ta Saadet Partisi’ndeki toplantı öncesinde Akşener partisinden hangi yetkiyi aldı?  • Akşener 4 Mart’ta Aytunç Erkin’e neler söyledi? • 5 Mart Pazar günü CHP’den İYİ Parti’ye hangi teklif, kim aracılığıyla ulaştırıldı? Akşener’in talebi ne oldu? • 5 Mart akşamı saat 20.10’da yapılan açıklama neydi ve o açıklama gündemi nasıl belirledi?  • 5 Mart gecesi İmamoğlu ve Yavaş, Akşener’in evinde ne konuştular? Akşener ne teklif etti, belediye başkanları ne dedi?
• Kılıçdaroğlu, Akşener’e verdiği hangi sözü tutmadı? 176 SAYFA.
(KIRMIZI KEDİ YAYINLARI)

 

Yazar kim olduğunuzu usul usul hatırlatıyor

Dursaliye Şahan’dan Bul Beni Anne. Roman, oldukça yalın anlatıma rağmen, yaşamın siyah-beyaz olarak gerçekte de ikiye ayrıldığının otoportresini çizmekte, oldukça etkili bir üslup kurmaktadır. Cemil’in yurtta idari personel tarafından yediği tokat, aslında okurken bizlerin de yüzüne atılan bir tokattır. Yazar, toplumun umarsızlığı, ikiyüzlülüğü ve çürümüşlüğü üzerinden bizlere aslında hepimizin neye dönüştüğünü güçlü bir dille anlatıyor, ama asla üst bir dil kurmuyor; içinden sizi ele geçiriyor, yani aslında yazar size kim olduğunuzu usul usul hatırlatıyor. 252 SAYFA.
(LİTERATÜR YAYINCILIK)

 

 

Okuru sert ve gerçekçi bir yolculuğa çıkarıyor

Bünyamin Kapıcıoğlu’ndan Yarı Zamanlı Yalnız. Kitap, uzun süren bir ilişkiden çıktıktan sonra düştüğü duygusal boşluğu yönetmeye çalışırken kendini adeta kurtlar sofrasında bulan Berrin’in; gurur duyduğu anlardan değersiz hissettiği anlara, gülüp eğlendiği anlardan, kırılıp üzüldüğü anlara kadar çağımızın ilişki problemlerinin derinlemesine irdelendiği, sıkı mesajlar içeren bir roman. İlişkisi olan ya da olmayan herkesin bir solukta okuyup bitireceği bu muzip ama eleştirel eserde yazar, okuru sert ve gerçekçi bir yolculuğa çıkarıyor. Öfke boşalımlarından, zor seçimlerden, değişmekten, tüm bunlar gerçekleşirken, aslında gerçek özgürlüğün yüzleşmekten geçtiğini hatırlatıyor. 216 SAYFA.
(NEMESİS KİTAP)

 

Belgelerle imparatorluğun adım adım çözülüşü

Turan Akıncı’dan Son Yüzyıl-Tanzimat’tan Meşrutiyet’e İstibdattan Çöküşe. Batı dünyasında Sanayi Devrimi sonrasında her alanda ilerleme yaşanırken Osmanlı giderek içe kapanmış hem ekonomik hem askerî hem siyasi güç kaybına uğramış, adeta kendi eliyle kendi sonunu hazırlamıştır. Araştırmacı yazar, dünyaya yüzyıllarca hükmedebilmiş, topraklarını üç kıtaya yayabilmiş, dünya tarihinin en büyük ve en güçlü imparatorluklarından biri olabilmiş Osmanlı’nın tarih sahnesinden çekilmesine sebep olan yedi padişahın son yüzyılı nasıl yönettiğini ve bu büyük devletin sonunun nasıl getirildiğini belgelerle gözler önüne seriyor. 448 SAYFA.
(REMZİ KİTABEVİ)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.