Bodrum Gündem

Hak, hukuk ve adalet adına

Hak, hukuk ve adalet adına

CHP Meclis Üyesi ve Parti Grup Sözcüsü Emre Köroğlu, Mart 2024 yerel seçimleri ile ilgili yazılı basın açıklaması yayınladı.
Bodrum Gündem Haber
CHP Meclis Üyesi ve Parti Grup Sözcüsü Emre Köroğlu’nun Mart 2024 yerel seçimleri ile ilgili yaptığı açıklama “Mart 2024 yerel seçimlerine ilişkin parti tüzüğümüzde siyasal yaşamda görev almanın onurlu bir toplum hizmeti olduğunun altını çizen siyasal yaşam anlayışımızın bütününde; parti ilkeleri, partide görev alma ve yükselmeye ilişkin kural ve yönetmeliklerin şaşırtıcı ve sarsıcı bir tutumla görmezden gelindiğine tanıklık etmiş olmaktan dolayı son derece üzgünüm…” cümleleri ile başladı.
Erdemli olmak, Cumhuriyet Halk Partili olmanın önkoşuludur…
Parti tüzüğünün siyasal yaşam anlayışının birinci maddesi bu cümleyle biter. Beşinci madde ise şöyle başlar: “Siyasal yaşamda erdemliliğe, üretkenliğe, yeteneğe ve emeğe uygun yükselmek esastır.” Diyerek açıklamasına devam eden Köroğlu  “Gençlik kollarından başlayarak ilçe başkan yardımcılığı ve halen meclis üyeliği yanında parti grup sözcüsü olduğum bugüne değin partimizin hemen hemen her kademesinde bu ilkelere bağlı olarak toplum hayatının ve parti görevlerinin gerektirdiği nitelikleri kazanma önceliği ve sorumluluğu ile hareket etmeye çalıştım. Bu duygu ve hassasiyet içinde gördüğüm manzara; partimizi başarıya götürecek bir rehber olan parti ilkeleri ve tüzüğümüzün ilgili maddeleri giderek anlamını yitirmekte ya da anlamsızlaştırılmaktadır.” Dedi.
CHP başına gelmesi gereken en son şey olmalıydı diye değerlendiriyorum…
En başından itibaren değişime inandığını ifade eden Emre Köroğlu açıklamasına şu şekilde devam etti; “Bu ihtiyacı öngörüp ifade etmiş bir partili olarak partimizi değişimin kaçınılmaz eşiğine getiren tutum ve tavırların azalmak yerine bir öncekinden daha kaygı duyduğumuz bir çizgiye geldiğini tecrübe etmenin endişe verici olduğunu söylemeliyim. Yerel seçim takvimi öncesinde yayımlanan genelgeleri yok hükmünden kabul eden aday belirleme yöntemsizliğinin bugün parti yetkili organları tarafından bir yöntemmiş gibi sunulması, adaydan daha çok partinin kazanacağı bilinen yerlerde dayatma başkan ve meclis adaylarının listelere şartlı koşulması, seçim kazanmanın salt başarı kriteri olarak kabul gördüğü, seçim sonrası için bir kenti hak ettiği şekilde yönetmenin öncelik olarak alınmadığı, hazırlığı ya da hayali bile olmamış adaylarla ‘kervan yolda düzülür’ ilkelliğini; akıl, bilim ve sanatı esas alan Cumhuriyet Halk Partisi’nin başına gelmesi gereken en son şey olmalıydı diye değerlendiriyorum.”
Bugün kalpler kırılmıştır…
Yüce Atatürk’ün, üstün yönetici ve lider vasfını “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim.”  Cümleleri ile tanımladığını belirten Köroğlu “Bugün kalpler kırılmıştır. Bugün, hiç yokmuş gibi sayılan meclis üye ve belediye başkan aday adaylarının kırgınlıkları, tercih edilip edilmedikleri için ya da değersizleştirilmeleriyle ilgili değildir. Kalpler kırılmıştır, çünkü kendileri yerine yok sayılan inançla sarıldıkları parti ilkeleri olmuştur. Artık ilgili yönetmelikler ve genelgelerin gereklerine uyarak aday olmak itibarlı bir yol sayılabilir mi? Partide görev alma ve yükselme esasları, nepotizm yani kayırmacılık, yerel – feodal ilişkiler ve parti içi rekabet genel geçer yazılı olmayan bir yöntem olarak taçlanmıştır.” Dedi.
Mustafa Kemal Atatürk ünlü Bursa nutkunda, içinde oldukları haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltme görevinin de yine bizlerin sorumluluğu olduğunu kesin bir dille hatırlattığını ifade eden Emre Köroğlu açıklamasında şu ifadeler yer aldı; “Öncelikle yaşadığım yere, ülkeme ve hayata olan sadakat ve sorumlulukla sizlere hislerimi en doğru şekilde aktarmayı bir borç olarak görüyorum. Ne yazık ki parti içinde karar yetkisini elinde bulunduranların hamasetle üzerini örtmeye çalıştıkları kural tanımazlık, Cumhuriyetin kazanımlarını tümden kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuz bir seçime doğru giderken büyük bir hayal kırıklığı yaratmış ve haklı eleştiriler her zamanki gibi şimdi sırası değil mahalle baskısıyla bir başka bahara ertelenmiştir.”
Küresel sermaye ve iş birlikçilerinin kazanmaması adına erdem sahibi partililerimizle birlikte tüm varlığımla çalışacağım…
CHP Meclis Üyesi ve Parti Grup Sözcüsü Emre Köroğlu, Mart 2024 yerel seçimleri ile ilgili yaptığı yazılı açıklama “Açıklamalarımı, endişe, kırgınlık ve şaşkınlık içinde tarihe düşülen bir not olarak değerlendirmenizi rica ediyorum. Bu düşüncelerle hak, hukuk ve adalet adına; tüm bu ilkesizlik, dayatma ve oldubittiye şerh koymakla birlikte ulusumuza hizmet yolunda Cumhuriyet Halk Partisi içinde mücadeleme devam edeceğim. Şunu da ifade etmek isterim ki; beş yıl boyunca Bodrum Belediye Meclisinde birlikte mesai yaptığım başkan adayı olarak atanan kardeşim Tamer Mandalinci’nin emek ve liyakat temelinde bir yönetim anlayışıyla başarılı olması, Bodrum’u kuşatan küresel sermaye ve iş birlikçilerinin kazanmaması adına erdem sahibi partililerimizle birlikte tüm varlığımla çalışacağım.” cümleleri ile sona erdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.