Bodrum Gündem

Vektörle mücadele devam ediyor

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VEKTÖRLE MÜCADELE ÇALIŞMALARINI VETERİNER HEKİM, ZİRAAT MÜHENDİSİ, KİMYAGER VE BİYOLOGLARDAN OLUŞAN TEKNİK EKİBİ KOORDİNASYONUNDA 13 İLÇEDE SÜRDÜRÜYOR.

Vektörle mücadele devam ediyor

İl genelinde havaların ısınması, bahar dönemine girilmesi nedeniyle sivrisinek ve karasinek gibi hedef kitle dışındaki çayır sineği, yeşillik sineği gibi uçuşan diğer canlılara ekolojik sistemin zarar görmemesi için müdahalede bulunmayan ekipler, bu türlerin vektör kapsamına girmediği hakkında bilgilendirme çalışmalarına devam ediyor.

Bodrum Gündem Haber

Muğla Büyükşehir Belediyesi vektörle mücadele ekipleri durgun sularda üreyen sivrisineklere karşı düzenli olarak alan taraması çalışmaları yürütüyor. Sivrisineklerin üreme kaynağının bulunması, kaynağın ortadan kaldırılmasına yönelik fiziksel tedbirlerin alınması, vatandaşın bilgilendirilmesi ve sivrisinek larvalarının ergin hale gelerek çoğalmamaları için larvasit uygulaması yapılıyor. Gelen talep ve şikayetlerin çözümü için adrese yönelik alan taraması yapan ekipler, sivrisinek üreme kaynaklarının en az %80’inin fosseptikler, kap-kacaklar, saksı tabakları, suluklar, su biriktirme kapları ya da bidonları, süs havuzları vb yerler olduğunu tespit ederek vatandaşları bilgilendiriyor. Ekipler ayrıca kültürel mücadele kapsamında; sivrisineklerin durgun sularda ürediği, karasineklerin ağzı açık çöp, gübre vb. organik atıklardan ürediği, bit-pire-kene türü parazitlerin ise dış parazit uygulamaları yapılmayan evcil hayvanlardan kaynaklandığı konularında da bilgilendirme çalışmaları yapıyor.

Vektörle mücadele ekipleri il genelinde havaların ısınmasıyla ULV (araç üstü soğuk sisleme) uygulamasına Ramazan Bayramı tatili ile birlikte başladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.