enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Denetimsiz Makinalar Can Alıyor

Denetimsiz Makinalar Can Alıyor
26.08.2014
0
A+
A-

katil_oyuncaklar_bodrumgundem

makina_muhendisleri_odasi_logo_1Makina Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Bodrum Temsilciliği tarafından yayınlanan yazılı açıklamada; “Yasal zorunluluk olmasına rağmen bakım ve kontrolleri yapılmadan işletmeye alınan, günlük ve aylık periyodik kontrolleri ihmal edilen, eğitimsiz personel tarafından işletilen eğlence makineleri can alıyor.” denildi.

Bodrum Gündem Haber

Geçtiğimiz hafta Bodrum’da hizmet veren bir lunaparkta 11 yaşında bir çocuğun ölümüne neden olan kazanın ardından, Makina Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Bodrum Temsilciliği tarafından yapılan yazılı açıklamada oldukça önemli noktalara dikkat çekiliyor.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Bodrum Temsilciliğitarafından yayınlanan yazılı açıklama şu şekilde;

Yasal zorunluluk olmasına rağmen bakım ve kontrolleri yapılmadan işletmeye alınan, günlük ve aylık periyodik kontrolleri ihmal edilen, eğitimsiz personel tarafından işletilen eğlence makineleri can alıyor.

Mevzuatlarda lunaparklar, oyun ve eğlence alanları, sıhhi müesseseler içerisinde umuma açık istirahat ve eğlence yerleri olarak adlandırılmaktadır. Sayıları her geçen gün daha da artan bu eğlence alanlarında kullanılan Discovery, hızlı tren, gondol v.b. eğlence makinelerinin periyodik kontrollerinin yapılması, emniyet aksamlarının test edilmesi gerekmektedir. Bu kontrollerin süreleri ilgili mevzuatlarda ve standartlarda açıkça belirtilmiştir. Aylık ve yıllık olarak kontrollerin yapılmasının yanı sıra günlük olarak da işletmeye alınmadan önce tüm emniyet tedbirlerinin çalıştığı kontrol edilerek çalıştırma işlemi yapılmalıdır. Bu kontrollerin de kayıt altına alınması gerekmektedir.

Ancak tamamen bir mühendislik tasarımı olan ve yüzlerce hareketli parça ve bu cihazların testlerinin, kontrollerinin ve güvenlik aksamlarının uzman makina mühendisleri nezaretinde yapılması çoğunlukla ihlal ediliyor. buy valacyclovir online order Cytotec online

pharmacyincity.com Sabit tesislerin ilk kurulumunda, mobil tesislerin ise her kurulumunda tesisteki her bir makine ve yapının işletmeye alınmadan TS EN 13814`e göre test ve kontrolleri yapılmalıdır. Ancak garantili ve güvenli çalışmayı taahhüt edecek olan test ve kontrol raporları ile periyodik kontrol raporlarının düzenli olarak ilgili idareye sunulmadığı yaygın bir gerçektir. Bu noktada, söz konusu eğlence makinelerinin kontrol edildiğine dair bir evrak istemek ve evrakın altında imzası bulunan kişinin bu konuyla ilgili bir uzman olup olmadığını sorgulamadan evrakları kabul etmenin, makine ve tesisin güvenli olduğu anlamına gelmeyeceğini belirtmeliyiz.
Sadece ruhsat aşamasında, kontrol edildiğine dair yetersiz bir evrak isteyerek daha sonra kontrollerin düzenli aralıklarla yapılıp yapılmadığını takip etmeden bu yerlerin güvenlikleri sağlanamaz.Bu nedenle yaşanan veya yaşanacak kazalarda sorumlular bellidir! İlk kurulum, bakım, onarım ve işletme giderlerini kâr hırsı ile yanlış bir “maliyet” anlayışıyla göze almayarak can ve mal güvenliğini ihlal edenler ile halen denetim mekanizmalarını çalıştırmayan ve bu kazalar sonucunda meydana gelen ölümleri seyretmekle yetinen, kendilerinde suç olmadığını belirten yetkilileri uyarıyoruz.

“Denetim mekanizmalarını çalıştırmayan yetkililer ile ilk kurulum, periyodik bakım ve onarım faaliyetlerini kâr hırsıyla yapmayan, yaptırmayan, can ve mal güvenliğini tehdit eden işletmeciler meydana gelen kazalardan sorumludur”

İlgili bakanlıkları ve yerel yönetimleri acil tedbir almak üzere mevzuat düzenlemesi yapılması konusunda göreve çağırıyor ve çözümün “kamusal denetim” olduğunu hatırlatıyoruz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.