enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Yurtdışı Masrafları Belediye Bütçesinden

03.03.2015
0
A+
A-

BAŞKAN KOCADON: BAŞKA YERLERDE TURİZM İLE BİRLİKTE BİNALAR DA YÜKSELİRKEN, BODRUM’DA TURİZM YÜKSELDİ AMA BİNALAR YÜKSELMEDİ…

bodrum_belediyesi_mart_meclis_toplantısı-(14)

Bodrum Belediye Meclisinin Mart Ayı Olağan Toplantısı 11 Gündem maddesi ve 2 Önerge ile Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.3, 9 ve 10 Maddeler görüşülürken zaman zaman gergin anlar yaşandı.

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Bodrum Belediye Meclisinin Mart Ayı Olağan Toplantısı on bir gündem maddesi ile toplanırken, MHP’li Birol Aydın’ın meclis üyeliğinden istifa etmesinden dolayı boşalan yerine MHP’nin 11.sırada adayı olan Şakir Açıkgöz katıldı. MHP grubu order Paxil online dokuz meclis üyesinin tamamı ile katılırken, CHP grubu ise mazeret bildiren Tuğrul Acar, Taner Uslu, Mustafa Saruhan, Önder Batmaz ve A.Mecit Poyraz Mart ayı olağan meclis toplantısına katılmadılar.

Meclis toplantısını CHP İlçe Başkanı Recai Seymen, MHP İlçe Başkanı Mehmet Tosun Yönetim kurulu üyeleri, AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Adil Ülgen ile yurttaşlar izledi. 9 ve 10 maddelerin görüşülmesi sırasında zaman zaman gergin anlar yaşandı. MHP’li Meclis üyesi Hülya Aşkın’ın meclis toplantılarının çok kısa sürdüğü ve maddelerin daha detaylı konuşulması gerektiği yönündeki önerisine, Başkan Kocadon “Zaten komisyonlarda yeterince konuşuluyor, mecliste uzun uzun konuşmaya gerek yok” şeklinde yanıt verdi.

MASRAFLAR BELEDİYE BÜTÇESİNDEN…

Bodrum Belediye Meclisinin Mart Ayı Olağan Toplantısının ilk gündem maddesinde “Toplantı, konferans, brifing ve eğitim seminerlerine Belediyemizi ve İlçemizi temsilen katılan Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyelerinin uçak bilet bedeli, transfer ücretleri ve günlük yasal harcırahlarının, süresi ilk Mahalli İdareler Genel Seçimini geçmemek üzere Belediyemiz bütçesinden karşılanması” konusu görüşüldü. MHP grubu sözcüsü Mahmut Özbelen fuar masraflarının belediye bütçesinden değil de, bu fuarlara giden kişilerin kendileri tarafından karşılaması yönündeki önerisine Başkan Kocadon “Benim masraflarım BOTAV tarafından karşılanıyor gibi görünmesine karşın, aslında ben kendi masraflarımı kendim karşılıyorum. Ama meclis üyelerimizde yoğun bir şekilde gece gündüz çalışıyorlar ve bunu hak ediyorlar.” dedi.

Başkan Kocadon öneriyi kısmen kabul etse de gündeme yazıldığı gibi oyalatacağını ifade ederek oylamaya sundu. MHP grubu gündem maddesine ret oyu kullanırken, CHP grubunun kabul oyları ile gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

İkinci gündem maddesi de birinci gündem maddesine bağlı bir madde olarak değerlendirildi. İkinci maddede; “Bodrum Belediyesi ile Tunus’un Dijerba Adası Houmt Souk Belediyesi arasındaki kardeş şehir çalışmaları çerçevesinde, Tunus Dijerba Adası Houmt Souk Belediyesi’ne 2015 yılı nisan ayı içerisinde yapılacak ziyarette, Belediye Başkanı ile birlikte görevlendirilecek meclis üyelerinin isimlerinin belirlenmesi” konusu görüşüldü. Başkan Kocadon özellikle Turgutreis’te ikamet eden bir meclis üyesinin katılmasını isterken, CHP’li Funda Akçalı, Seval Aktaş ve Naciye Tanrıkulu’nun gitmesine karar verildi. Başkan Kocadon MHP grubundan Süleyman Mazı’ya da ziyarete katılması yönünde teklif sunmasına karşın, Mazı prensip olarak kabul edemeyeceklerini söyledi.

“Bodrum Belediyesinin 2015 yılı Vergi ve Harçlar ile Ücret Tarifesi içerisindeki “Tatil Günlerinde Çalışma Ruhsatı Harcı” listesine yeni faaliyet konularının eklenmesi” ile ilgili Üçüncü gündem maddesine, MHP grubu ret oyu verirken, CHP grubunun oyları ile kabul edildi.

Bodrum Belediyesi 2015 Yılı Vergi ve Harçlar ile Ücret Tarifelerine “Şase ve Motor Numarası Basım Ücretinin” 300 lira olarak eklenmesi oy birliği ile kabul edilirken, Belediye Meclis Üyesi Birol Aydın’ın meclis üyeliğinden istifası nedeniyle boşalan Denetim Komisyonu üyeliğine, yeni komisyon üyesi olarak MHP’li Şakir Açıkgöz oy birliği ile seçildi.

Altı, yedi ve sekizinci maddeler oy birliği ile kabul edildi.

KABUL EDECEĞİZ AMA ŞARTLI OLARAK…

Bodrum Ticaret Odasına 25 yıllığına tahsis edilmesi ile ilgili maddeye MHP’liler “Şerh” koyduklarını ifade ettiler. Madde ile ilgili olarak MHP’li meclis üyesi Remzi Güngör geçtiğimiz meclis toplantısında konu ile ilgili tavsiye ve ret vermeleri gerekçeleri dikkate alınmadan 25 yıllık tahsisi mecliste oy çokluğu ile kabul edildiğini hatırlatarak, MHP grubu adına şu görüşleri dile getirdi;

“Komisyona tahsisi kabul olarak gelen konu hakkında komisyon aşağıdaki gerekçe ve tavsiyelerimiz dikkate alarak tekrar bir değerlendirme talebimiz vardır. 1-Ticaret Odasının yeni bina yapmak amacı ile yer tahsis edilmesi tarafımızca kabul edilmekle beraber, yer tahsisi için istenen yer Belediye hizmet alanı olarak yarımada da elde kalan birkaç kullanılabilir ve değerlendirilebilir yerlerden biridir. Belediye’nin ileride kendi ihtiyaçları için kullanabileceği bir alandır. Satış yöntemi ile satarak sıkıntılı olan bütçeye gelir sağlayacak bir konumdadır. Ticaret Odasının daha uygun bir yer bulması mümkündür ve maddi bir gücü vardır. Bu gerekçeler çerçevesinde önerimiz; istenen alanın komşu parseli olan ve imar planında kongre merkezi olarak işaretlenen alan ile birlikte, değerlendirilerek Ticaret Odasına tahsisin yapılması, Ticaret Odasının başka uygun bir alan için talebi varsa, bu alan ile ilgili değerlendirmelerin yapılmasıdır. Bütün bu değerlendirmeler sonucunda Bodrum Belediyesinin Bodrum Ticaret Odasına tahsisini yapmasına olumlu bakmakla beraber, öncelikle Bodrum Belediyesinin menfaatlerini koruyacak ve faydalı olacak kararlar almak niyetinde olduğumuzu, yapıcı muhalefet görevini yerine getirmek niyetinde de olduğumuzu belirtiriz. Bundan sonra sizin dediğiniz konu bir sonraki maddede vergi dairesinin yeri ile ilgili konuda gündeme geleceği için bu belirttiğiniz bütüncül planın yapılması da şart olmuştur ve komisyon raporunda da onu bu mecliste bir karar alınması şartı ile yani bu çalışmanın başlaması şartı ile meclis uygun görürse, bu çalışmanın bir an önce başlaması gerekmektedir. Çünkü böyle her kurumun belediyeden yer tahsis talep etmesi sonucunda emsal artırımı yada yer verme talepleri gelirse bu bütüncül planın şaşırmasına neden olur ve bizleri zor durumda bırakır. Bu açıdan bu şerhlerimizin meclis kayıtlarına alınmasını talep ederiz. Görüşlerimizi de ona göre belirteceğiz.”

Başkan Mehmet Kocadon, Remzi Güngör’ün tavsiyelerinin kayıtlara geçmesini söyleyerek oylamaya sundu. Böylelikle dokuzuncu madde oy birliği ile kabul edildi.

100’DE 100 İNŞAAT MI YAPILACAK…

10.gündem maddesinde ise geçtiğimiz dönemlerde Konacık Belediyesi tarafından iftar purchase Baclofen çadırı kurulan alanın Bodrum Vergi Dairesi tarafından kendilerine tahsis edilmesi ile ilgili madde görüşülmesi sırasında da yine MHP’li meclis üyesi Remzi Güngör söz alarak şöyle konuştu;

“Bununla ilgili olarak vergi dairesinin talebi ile mi ilgilidir? Plan tadilatı bu talep doğrultusunda mı karar verilecek? Borç miktarı bu emsal artırımı ile değer kazansın ve borç miktarı da ona göre ödensin gibi bir talep var her halde. Bu emsal artışı nedir ve bu artış borcu karşılıyor mu? Yaptığımız bu işin karşılığında bir değer artıyor mu? Tip proje şartı getiriliyorsa 3 kat. Konacık’ta yapılaşmanın çok olduğu yerde bu tip projenin yapılması orada bir kütle meydana getirecek. Vergi Dairesinin talebi bildiğimiz kadarı ile 4 bin 500 metrekare. Burada talep ettikleri yer 3 bin 800 metrekare civarında. Bu konuda açıklama yapılırsa aldığımız karar daha sağlıklı olacaktır.”

BURADA ZAMANIMIZI ALACAK SORULAR SORMANIN ALEMİ YOK…

MHP’li meclis üyesi Şakir Açıkgöz’de söz konusu yerin yüzde yüz inşaat alanı olacağını iddia ederek, kamuoyunun aydınlatılmasını istedi. Başkan Kocadon ise bunun doğru olmadığını söyleyerek şu ifadelere yer verdi;

“Bodrum’un mimari özellikleri vardır Bodrum’u Bodrum yapan kentsel kimliğine sahip çıkmaktır. Türkiye’nin her yerinde turizm yükselirken, binaların da boyu yükselmiştir. Ama Bodrum bunu korumuştur. Bodrum’da turizm yükselmiştir, ama binaların boyu yükselmemiştir. Onun için Bodrum farklıdır. Şimdi burada zamanımızı alacak sorular sormanın alemi yok. Bodrum’un bir mimari yapısı vardır, projeyi getirirler önümüze, imar müdürlüğümüz inceler, uygunsa ruhsatını keser, değilse git değiştir kardeşim der. Bu kadar basittir bu olay.”

MHP’lilerin CHP’nin seçim çalışmaları sırasında Konacık’ın betonlaşmasına dikkat çektiğini ve betonlaşmaya karşı çıkan CHP’nin Konacık’ı betonlaştırmasına karşıyız şeklindeki itirazları, ortamın gerilmesine neden oldu. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon “Proje gelince bakarız arkadaşlar” diyerek maddeyi oylamaya sundu. Oymada MHP grubu ret oyu verirken, CHP’lilerin evet oyları ile madde kabul edildi.

Bodrum Belediye Meclisinin Mart Ayı Olağan Toplantısının sona ermesinin ardından Avukat Remzi Kazmaz söz alarak RES’ler konusu ile ilgili kısa bir açıklama yaparak konu ile ilgili Cumartesi günü Yalıkavak’ta bir toplantı olacağının bilgisini verdi ve Belediye buy ventolin Başkanı ve Meclis üyelerinden destek istedi.

Yorumlar

  1. saadet aloarslan dedi ki:

    İstanbulluyum 8yıldır Turgutreis te yaşıyorum binalar yukselmesin beyazlık korunsun ama bazıları farklı renkte bunlar la ilgilenilsin ayrımcılık oluyor ayrıca zorla yol yapıldı iğrençti ama bir metre kare yol ve site önü ksmbur bırakıldı yapılmıyor defaten söyledik istanbuldayım yapuldımı 2092 sok rumel evleri giriş ve yan azıcık yer