enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

“Gümüşlük’te Yolu Kapatın, Kazıya Devam Edin”

“Gümüşlük’te Yolu Kapatın, Kazıya Devam Edin”
20.03.2015
0
A+
A-

manşet-kalıp

Geçtiğimiz günlerde  Özay Kartal ve AK Parti İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp arasında yaşanan ve Bodrum gündeminde oldukça ses getiren Gümüşlük-Yalıkavak bağlantı yolu üzerinde 2010 yılında yapılan altyapı çalışmaları sırasında bulunan antik mezarların üzerinin kapatılmasıyla ilgili tartışmalara Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi “Kültür Mirası Gurubu”nda yer alan arkeologlardan da konu hakkında açıklama geldi.

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

Kültür Mirası Gurubu adına basın açıklaması yapan arkeolog Ayşe Temiz, Bodrum Kalesi’nde 1972-1988 yılları arasında görev yaptığını, şuan yaşanan polemiklerin ve konunun mecrasından çıkartılarak siyasi ya da başka amaçlar için kullanılmasından son derece rahatsız olduklarını belirttiği konuşmasında Gümüşlük’teki mezarın üstünün kapatılmasının Bodrum’da yaşayan arkeologlar olarak doğru bulmadıklarının altını çizdi.

buy Retin-A online “Antik Tiyatronun Taşları Sökülüp Bazılarının Evlerini Süsledi” buy Robaxin treating acne

Bodrum Kent Konseyi “Kültür Mirası Gurubu” sözcüsü arkeolog Ayşe Temiz , Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yetkililerinin, Anıtlar Kurulu ve Bakanlıktan gelen izinler doğrultusunda, koruma önlemleri alarak üzerini kapattıkları mezarlarla ilgili Bölgenin 1. Derece Sit Alanı olduğunu ve bölgede birden fazla mezarın yer aldığını, kazıların devam etmesi gerektiğini ve eserlerin gün yüzüne çıkarılmasının bölge için önemli olduğuna vurgu yaptı. Bir mezarın ancak korunamadığı zaman kapatılması gerektiğine değinen Temiz, Bodrum’da bulunan arkeolojik eserlerle ilgili de çok çarpıcı iddialarda bulundu. Bodrum Antik Tiyatro’nun taşlarının bir bir sökülerek bazı kişilerin evlerine götürüldüğünü iddia eden Temiz şunları söyledi “Nerede tiyatronun basamak taşları? Ben size söyleyeyim… Yarımadadaki birçok zenginin evinde köşe taşı olarak kullanılıyor. Zabıt edemedik, yani o gücümüz yoktu. Eğer paramız, gücümüz yoksa lütfen açmayalım. Bizden sonraki nesiller bunu çıkarsın” dedi.

Arkeolog Ayşe Temiz’in yaptığı basın açıklamasının detayları şöyle “Bodrum ilçesine bağlı Gümüşlük Mahallesinde bulunan Myndos antik şehrinde 2006 yılından bu yana Bakanlar Kurulu kararıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Uludağ Üniversitesi adına Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN başkanlığında bilimsel arkeolojik kazılar gerçekleştirilmektedir.

Bakanlar Kurulunun Kazı Başkanına verdiği yetkiye dayanarak 2013 yılında açılan mezar 1. Derece Arkeolojik Sit Alanında ve şahıs arazisi üzerinde bulunmaktadır. Koruma Kurulunun daha önce aldığı bir kararda yeni bir yol açıldıktan sonra mezar üzerinden geçen yolun kapatılması ve mezarın kazılması yönünde bir hüküm bulunmaktadır. Gümüşlük’ten Yalıkavak’a giden yeni bir yol yapılmış ve trafiğe açılmış bulunmaktadır. Mezar üzerinden geçen yolun hiçbir yasal dayanağı bulunmamaktadır. Yol şahıs arazisi üzerinden kendisinden bile izin alınmadan geçirilmiştir. Şahsın arazisi Myndos kentinin Nekropol alanı yani antik mezarlığıdır. Gerek Kazı Başkanlığınca, gerekse Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinin yaptığı kurtarma kazıları ile birçok mezar açılmış ve gömü çeşitliliği ve buluntular açısından ilginç sonuçlara ulaşılmıştır.

Muğla Koruma Kurulunca, Bakanlar Kurulu Kararı ile verilen izin kapsamında yapılan kazı sonucu açılan mezarın kapatılmasına karar verilmiştir. Verilen bu kararlar gereği,  Şubat-2015 te de Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi tarafından mezar kapatılmış ve illegal yol trafiğe açılmıştır.

 1. derece Arkeolojik Sit Alanında Bakanlar Kurulu Kararıyla yapılan kazının Koruma Kurulu Kararıyla iptali kabul edilemez bir durumdur. Üstelik açılan yol 2863 sayılı Yasanın 1. maddesinde sayılan ve hiçbir şekilde inşai faaliyet yapılmaması gereken 1. Derece Arkeolojik sit alanında kalmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün ve Muğla Koruma Kurulunun yapılan büyük yanlıştan dönerek, yolun kapatılmasını sağlamasını ve Arkeolojik Kazının sürdürülmesi için gereken işlemin yapılmasını diliyoruz.”

Bodrum Kent Konseyi binasında düzenlenen açıklamada, Kültür Sanat Meclisi üyesi Ayşe Temiz, Rezzan Şebin ve Nuran Yüksel yer aldı.

Yorumlar

 1. Şükrü Özkan dedi ki:

  Bakanlığın ya da Koruma Kurulunun mezarın korunması ile ilgili kapatma kararı var. Özel mülkiyette bulunan bir arazide, bilimsel arkeolojik kazı yapmak isteyen kişi ya da kurumlar önce o yeri kamulaştırmalı.
  Üstelik kazı başkanın mezarlar zarar görmesin diye kapatılmasının uygun olduğuna dair raporu varken; neden müze müdürü bu konuda suçlanıyor?
  Yolda yürürken ayağı kaldırıma takılsa, müze müdüründen bilecekler. Belediye danışmanı ile kazı başkanı birlikte hazırladıkları projeyi neden 2 yıldır Koruma Kuruluna sunmadılar?
  Sayın Konsey Başkanı, tamamen bilimsel ve koruma tekniklerine uygun, tekrar gerekirse açılabilecek şekilde yapılmış bir kapatma işlemini neden Müze Müdürünü yıpratma aracı olarak kullanılıyor?
  Tekrar açılsın, arkeolojik kazı yapılsın dediğiniz yeri, Tavşan adasının kazısında açığa çıkan antik kazı toprağını adanın arka tarafından denize atan bir kazı başkanı ile mi yapacaksınız?
  Açığa çıkan mezarları definecilerden nasıl koruyacaksınız?