enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

PROF.HALUK ŞAHİN BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KONFERANSI VERDİ…

PROF.HALUK ŞAHİN BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KONFERANSI VERDİ…
18.04.2015
0
A+
A-


haluk şahin bodrum konferansı 17 nisan 2015 (4)HEREDOT ÜÇÜNCÜ YAŞ AKADEMİSİ’NİN KONUĞU OLARAK GELEN GAZETECİ YAZAR PROF.HALUK ŞAHİN BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KONFERANSI VERDİ…

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Gazeteci, yazar, TV programcısı, üniversite öğretim üyesi Prof.Haluk Şahin Heredot Üçüncü Yaş Akademisinin konuğu olarak geldiği Bodrum’da “Basın Özgürlüğü” başlıklı bir konferans verdi. OASİS AVM Konferans Salonunda gerçekleşen konferansı yaklaşık 50 kişi izledi.

Basın özgürlüğü konusunda verdiği konferansı kendi yaşamından örnekler de vererek zenginleştiren Prof.Şahin  “Basın özgür, basın bağımsız olmalıdır. Lakin bu ne yazık ki ne ülkemizde ne de dünyanın bir çok ülkesinde gerçekleştirilemiyor.” dedi.

ÇYDD kurucu başkanı Türkan Saylan’ın yaşam mücadelesinden örnekler de veren Prof.Şahin sosyal medyanın basılı gazetelerin yerini aldığını ifade ederek, herkesin bu platformda yer alması gerektiğini özellikle vurguladı. Prof.Şahin “Ben yaşlıyım, anlamıyorum, teknolojiye karşıyım, gelenekçiyim deme şansınız yok. Her biriniz sosyal medyada var olmak ve bu platformu iyi bir şekilde kullanmak zorundasınız” dedi.

Türkiye’de Avrupa ve ABD’de olduğu gibi bir Yerel basın geleneği olmadığını vurgulayan Prof. Şahin önümüzdeki süreçte sosyal medya gibi yerel basının da çok önemli bir hale geleceğini ifade ederek, bu konuda önemli çalışmalar yapıldığına dikkat çekti.

Yaklaşık bir saat süren konferansın sonunda Prof.Haluk Şahin katılımcıların soruları nı da yanıtladı.

haluk şahin bodrum konferansı 17 nisan 2015 (5)HALUK ŞAHİN KİMDİR…

1941 yılında doğan Prof. Haluk Şahin, Bursa Erkek Lisesi’nin son sınıfında okurken AFS bursu alarak bir yıllığına Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti, oradan diploma aldı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1964 yılında mezun oldu. 1968 yılında UNESCO bursuyla Amerika’ya giderek Indiana University’de gazetecilik yüksek lisansını yaptı ve 1972 yılında bitirdi. Aynı üniversiteden kitle iletişimi dalında doktorasını 1974 yılında bitirdi. Türkiye’nin ilk kitle iletişim doktoru ünvanını aldı. Dönüşünde, 1974 yılında, TRT’de Genel Müdür İsmail Cem’in televizyon program danışmanı oldu. 1975 yılında Politika gazetesinde Genel Yayın Müdürü Yardımcısı olarak yazılı basına geçti. Medya sektöründe çeşitli görevlerde bulundu. Nokta ve Tempo dergilerinde Genel Yayın Yönetmenliği, Politika, Nokta, Hürriyet, Hürgün, Gazete, Güneş, Cumhuriyet gibi dergi ve gazetelerde araştırma bölümü başkanlığı, danışmanlık ve köşe yazarlığı yaptı.

1977-1983 yılları arasında ABD’de üniversitelerde kitle iletişimi dersleri verdi. ABD’de çeşitli üniversitelerinde dersler verdi. 1983 yılında Nokta Dergisi’nin ilk genel yayın yönetmeni oldu. 1992 yılından 1999’a kadar Uğur Dündar’ın Arena programının editörlüğünü yaptı. Aynı zamanda Kanal D Haber Koordinatörlüğü görevinde bulundu.

1998’den bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi, İletişim Fakültesi Televizyon Gazeteciliği Program Koordinatörü. Profesör olarak 17 yıldır ders verdiği İstanbul Bilgi Üniversitesi’den emeritüs unvanıyla emekli oldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.