enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

USTA SANATÇI ZEKİ ALASYA YAŞAMINI KAYBETTİ…

USTA SANATÇI ZEKİ ALASYA YAŞAMINI KAYBETTİ…
08.05.2015
0
A+
A-

zeki-alasya_bodrum_gundem_1Usta sanatçı Zeki Alasya yaklaşık bir aydan bu yana tedavi gördüğü hastanede yaşamını kaybetti.

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Bodrum Gündem Gazetesinin yazarlarından Başar C.Münir’in de amcası olan, Türkiye’nin yetiştirdiği önemli tiyatro, sinema sanatçısı ve yönetmen Zeki Alasya’nın ölümü tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Bir döneme damgasını vuran Zeki Alasya, karaciğer hastalığı sebebiyle 22 Nisan’dan beri Koç Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Telefon ile görüştüğümüz yeğeni Başar C.Münir uzun süredir tedavi gördüğünü ve ailecek çok üzgün olduklarını söyledi.

ZEKİ ALASYA KİMDİR…

Tiyatro, Sinema ve yönetmen olan Zeki Alasya, tam adıyla Zeki Şenol Alasya, 18 Nisan 1943 yılında İstanbul Şehzadebaşı’da dünyaya geldi. Aslen Kıbrıslıdır. Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa’nın yeğenidir. Robert Koleji’nin orta bölümünden mezun olan sanatçı, Okul döneminde bir yandan tabelacılık yapıyordu.

Sanat hayatına 1959’da MTTB (Millî Türk Talebe Birliği) tiyatrosunda amatör olarak başladı. Bir süre dekoratörlük ve rehberlik yaptı. 1964 yılında, Arena Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuğa başladı. Mister Nato, Kargalar Okulu, Şampanya ve Viski gibi oyunlarda rol aldı. 1965’te Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda çalıştıktan sonra 1967’de Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı. Bu topluluğun tüm oyunlarında oyuncu, yazar, yönetmen olarak çalıştı.

Film çevirmeye 1973’ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. 37 yıl boyunca birçok filmde beraber yer aldılar. 1977’de de yönetmenlik yapmaya başladı. Yönettiği filmlerin çoğunda oyuncu olarak yer aldı. Sinemaya uzun süre ara verdikten sonra son filmi olan “Güle Güle”de oynadı.

1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

2010 Yılında Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.

Bodrum Gündem Gazetesi olarak merhum Zeki Alasya’ya Allah’tan Rahmet, kederli ailesi ve sevenlerine de başsağlığı dileriz.

zeki alasya ailesi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.