enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

DAYANIŞMA GÜNÜNDE BARIŞ ÇAĞRISI…

DAYANIŞMA GÜNÜNDE BARIŞ ÇAĞRISI…
18.09.2015
0
A+
A-
xenical to buy online İnşaat-Mühendisleri-odası-bodrum-temsilcili-barış-ve-dayanışmA-GÜNÜ-BASIN-AÇIKLAMASI19 Eylül Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Dayanışma Gününde yapılan basın açıklamasında, “Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi” çağrısı yapıldı.
Bodrum Gündem Haber
İnşaat Mühendisleri Odası Bodrum Temsilciliği binasında düzenlenen basın açıklamasında, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin ortak basın açıklaması okundu.  İnşaat Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi İlhan Özyiğit tarafından okunan basın açıklamasında, 2011 yılından bu yana dayanışma gününün kutlandığı belirtilerek, ülkede son dönemde artan terör ve şiddet ortamının biran önce sonlandırılması çağrısı yapıldı.

order Strattera

inşaat-mühendisleri-odası-başkanı-ilhan-özyiğitJeofizik Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi Mustafa Erdoğan ve Elelktrik Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi İsmail Sever’in’de hazır bulunduğu basın açıklamasını İnşaat Mühendisleri Odası Bodrum Temsilci İlhan Özyiğit okudu. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;
“TMMOB tarihinde önemli bir yeri olan 19 Eylül 1979 iş bırakma eyleminin yıldönümünü 2011 yılından bu yana “19 Eylül Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Dayanışma Günü” olarak kutluyor ve her 19 Eylül’de ülke ve meslek alanlarımıza ilişkin sorunlara dikkat çekmek için alanlara çıkıyoruz. Ne yazık ki, her 19 Eylül’de yaptığımız açıklamalarımız içeriği ülkemizdeki sorunlarla beraber ağırlaşıyor. Ülkemiz, 7 Haziran seçimlerinden bu yana Saray merkezli bir irade ile parlamentonun ve Anayasa’nın askıya alındığı karanlık bir girdabın içerisine itilmektedir. İktidar hırsı, toplumu savaşa ve ölüme sürüklenmektedir. Daha fazla gözyaşı dökmek, daha fazla tabut taşımak istemiyoruz.
Asker, polis, genç, kadın, çocuk cenazelerinin sonu gelmiyor… Ülkenin dört bir yanındaki cenazelerde akan gözyaşlarına artık yüreğimiz dayanmıyor. Biz ölümleri “senden, benden” diye tasnif etmiyoruz. Emperyalizmin kirli savaşında ölen tüm canlar için acımız ortak. Her ölümün ardından, binlerce yıldır birlikte yaşadığımız bu topraklarda toplumsal barış ve geleceğimiz adına kaygı duyuyoruz.
Seçimler sonrasında, bunalımın yeni ve üst bir evresine girildiğini bugün herkes görebiliyor. Kürt sorununda “çözüm süreci”nin bitirilmesi; ölümler ve provokasyonların gündelik olaylar haline gelmesi; PKK’nin tekrar silah kullanma zeminine çekilmesi; Suruç’ta 32 gencin katledilmesi; Cizre başta olmak üzere yanıp yıkılmış ilçeler, kentler yaratılması, günlerce süren sokağa çıkma yasaklarıyla oluşan savaş ortamında çocukların da içerisinde yer aldığı onlarca sivilin katledilmesiyle ülkemiz karanlık bir tablonun içine sürükleniyor. AKP, iktidarını korumak için erken seçim, savaş, provokasyon yöntemlerine başvurmaktan çekinmiyor.
Yüreğimize her gün bir kor düşerken, ülkemiz hızla bir iç savaşın eşiğine doğru giderken, ölen canların üzerinden milletvekili hesabı yapılmaktadır. Bu ülke ve bu halk; AKP’nin 400 milletvekili ve diktatörlük hevesleri için adanacak kurban değildir. Bu yüzden bir kez daha sesimizi barıştan yana yükseltmeliyiz. Bu yüzden savaşa inat “barış” demeliyiz.
cheap Clonidine Sürecin normalleştirilmesi için, Kürt sorununun şiddetten uzak, barışçı, eşitlikçi, demokratik koşullarda ve bir arada yaşam felsefesine uygun şekilde çözülmesi zorunludur. Tüm kesimlerin bu duyarlılıkla hareket etmesi gerekmektedir. Ölümler acilen durdurulmalıdır. PKK koşulsuz olarak silahlı eylemlerine son vermelidir. Dökülen her damla kan ve yaşanan her ölüm yeni ölümlerin kapısını açmaktadır. Savaş ve şiddet ortamını besleyen, büyüten ve ateşe benzin döken her kim olursa olsun Birliğimiz tarafından şiddetle kınanmaktadır.
Savaş ve kaosa karşı toplumsal muhalefetin önündeki en önemli görev; barış dilinin hakim kılınması, ülkemizin içinde yer aldığı kapitalist cenderenin kırılması ve laikliğin toplumsal hayatın düzenlenmesinde belirleyici olmasının sağlanmasıdır. TMMOB, bir kez daha güçlü bir şekilde söylüyor; şimdi tam da karanlığa karşı aydınlığı; baskıcı, diktatoryal yönetim anlayışına karşı, özgürlük ve demokrasiyi; ırkçı ve milliyetçi anlayışın beslediği linç kültürüne karşı, bir arada kardeşçe yaşamayı; savaşa karşı barışı; sömürüye karşı emeği; adaletsizliğe karşı eşitliği savunma zamanıdır. Şimdi tam da, eşit, özgür, demokratik bir Türkiye’de bir arada yaşamı savunma, bunun için mücadele etme zamanıdır.”
Özyiğit, basın açıklamasının sonunda herkesi, 10 Ekim günü Ankara’da yapılması planlanan mitinge davet ederek sözlerini şöyle tamamladı: “19 Eylül Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Dayanışma Gününde ülkemiz, halkımız ve geleceğimiz için taşıdığımız sorumluluğun bir gereği olarak bir çağrı daha yapıyoruz. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla 10 Ekim’de Ankara’da yapılacak olan “Savaşa İnat Barış Hemen Şimdi! Emek, Barış, Demokrasi Mitingi”ne tüm kamuoyunu davet ediyoruz”
İnşaat-Mühendisleri-odası-bodrum-temsilcili-barış-ve-dayanışmA-GÜNÜ-BASIN-AÇIKLAMASI-19-eylül
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.