enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

MUĞLA’DA PSİKOLOJİK BİR KRİZ VAR…

MUĞLA’DA PSİKOLOJİK BİR KRİZ VAR…

 

mehmet-erdoğan-muğla-milletvekili-4MHP’nin turizm sektörünün sorunlarının araştırılması önergesi AK Parti oylarıyla reddedildi. Konuşmasında bir çok çözüm önerisini sıralayan Erdoğan “Şu anda Muğla’da psikolojik bir kriz var.”dedi.

Bodrum Gündem Haber

TBMM Genel Kurulunda MHP’nin Turizm Sektörünün Sorunlarının Araştırılması ve Çözüme Kavuşturulması İçin Meclis Araştırma Önergesi görüşüldü. MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın ilk imza sahibi olduğu ve 20 MHP’li Milletvekili’nin imzasını taşıyan Araştırma Komisyonun Kurulmasını isteyen önerge üzerinde ilk konuşmayı MHP’li Erdoğan gerçekleştirdi. Zaman zaman tartışmaların yaşandığı oturumda konuşan Erdoğan; turizmin daha önce alarm verdiğini ama artık adeta can çekiştiğini söyledi. Erdoğan; özellikle Ankara’da ve İstanbul’da gerçekleştirilen bombalı terör eylemlerinin turizmcileri de vurduğunu,  acil önlemler alınmadığı takdirde turizm sektörünün çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

mehmet erdoğan muğla milletvekili 2MHP’Lİ ERDOĞAN ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ ANLATTI…

Konuşmasının büyük bir bölümünde sektörün içinde bulunduğu sıkıntılı süreçten çıkabilmesi için hayata geçirilmesi gereken çözüm önerilerine ayıran Erdoğan şunları söyledi: “Huzurlarınıza turizmcilerimizle haftalardır sürdürdüğümüz fikir alışverişleri sonucunda çıkarttığımız çözüm önerilerimizle geldik. Terörle topyekûn mücadele edilmesi sağlanırsa turizm sektörünün sorunlarının başında gelen güvenlik sorunu ortadan kalkacak, huzur ve güven ortamı kalıcı bir şekilde yeniden tesis edilecektir. Hükümetin açıkladığı Turizm Destek Paketi Muğla’daki turizmcilerimizi ve küçük esnafımızı maalesef teğet geçmiştir. Turizmcilerden alınan ecri misillerin ya hiç alınmaması ya da en az yarı yarıya düşürülmesi gerekiyor. Uçak başına verilen 6 bin dolarlık desteğin uçak başına değil, yolcu başına verilecek destek olarak yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Desteklerin Türkiye’ye turist getiren bütün yetkili turizm acentelerini kapsayacak şekilde düzenlenmelidir. Yetersiz de olsa verilecek destekler 1 Nisan-31 Mayıs arası geçerli olmaktadır. Gerekli revizyonlar bu pakette yapıldıktan sonra bu paketin turizm sektörü krizden çıkıncaya kadar sürdürülmesi konusunda bir karar alınmalıdır.”

mehmet erdoğan muğla milletvekili 1THY’NİN YAZ SEZONU FİYAT POLİTİKASINDAN MUZDARİP…

Muğla’da iki havalimanı olduğunu, ancak iki havalimanına da Ankara ve İstanbul dışından direkt uçuş bulunmadığını anımsatan Erdoğan “Hükûmet, bu konuda, Muğla’daki havalimanlarına Türkiye’nin değişik yerlerinden direkt seferler koyarak turizme destek vermelidir.” dedi.  Erdoğan konuşmasını şu sözler ile sürdürdü; “Yine bu yıl bir çok charter seferi ülkemizin içinde bulunduğu şartlar sebebiyle iptal edilmiştir. Bu boşluğu doldurmak için alınacak tedbirlerle Muğla’daki havalimanlarımıza başta Avrupa olmak üzere ülkemize turist gelen bölgelerden direkt uçuşların planlanması faydalı olacaktır.”

İngiltere’den Dalaman’a da Bodrum’a da direkt uçuş bulunmadığına da dikkat çeken Erdoğan “Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız özellikle yaz sezonunda Türk Hava Yollarının uyguladığı fiyat politikasından çok muzdariptir. Bu sorun derhâl çözüme kavuşturulmalı ve yurt dışında yaşayan bütün vatandaşlarımızın tatillerini Türkiye’de geçirmeleri konusunda bir kampanya başlatılarak turizm içinde bulunduğu şu sıkıntılı süreçte önemli bir kampanya yapılmalıdır.” dedi.

mehmet erdoğan muğla milletvekiliMAVİ YOLCULUK ALARM VERİYOR…

Muğla turizmine önemli katkılarda bulunan denizcilik sektörünün de sorunlarının olduğunu ifade eden MHP Muğla Milletvekili Erdoğan sektörün alarm verdiğini, bir an evvel önlemlerin alınması gerektiğini söyledi. Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti; “Mavi yolculuk deyince akla gelen Türkiye ve Muğla’dır. Mavi yolculuğun bu yıl yaşanan krizden etkilenmemesi için mavi yolculuktaki tekneler için uygulanan KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi sağlanmalıdır. Mavi yolculuğun devam edebilmesi için kıyı yağmacılığına son verilmesi lazım. En önemli varlığımız olan kıyılarımızın korunması lazım. Bölgemizde mavi yolculuk yapan tekneler, yerli teknelerdir. Bunların imalatı ve bakımı için kullanılan tersane ve çekek yerlerinin çoğu, maalesef, değişik gerekçelerle ruhsat sorununu bugüne kadar çözememiştir. Bu sorun çözülemediği gibi, vatandaşlarımızın kendi imkânlarıyla yaptığı çekek yerlerine tekneler çekildiği zaman da çekilen her tekne için ciddi cezalar ödenmektedir. Turizm sektöründeki işverenlerimizin SGK pirim desteği beklentileri hiç olmazsa bu sezon karşılanmalıdır. Belediye ruhsatlı veya turizm işletme belgeli bütün tesislerin kredi borçları yeniden yapılandırılmalı, yeni kredi ihtiyacı olanlara da bu konuda destek olunmalı, çözüm bulunmalıdır.”

mehmet erdoğan muğla milletvekili önergesi reddedildiTURİZMİN SORUNLARI ARAŞTIRILMASI ÖNERGESİ REDDEDİLDİ…

Muğla’nın tanıtımı konusunda Turizm Bakanlığının öncülüğünde, valilik, belediyeler ve sektörün katılımıyla özel bir çalışma yapılmasını ve Muğla’nın bir bütün olarak tanıtımı konusunda ciddi bir kampanyanın organize edilmesini söyleyen Erdoğan “Eğer turizm sektörü çökerse bu vebalin altından kimse kalkamaz” ifadelerini kullandı.

MHP’nin Araştırma Komisyonu Önergesinin aleyhinde söz alan AK Parti Antalya Milletvekili Göçen Özdoğan Enç ise Muhalfet Partilerinin çözüm önerileriyle gelmediğini sadece eleştirdiğini iddia edince Mehmet Erdoğan tekrar söz alarak “Sanırım Sayın Özdağan Enç konuşmamı dinlememiş. Halbuki konuşma baştan sonra zaten önerilerle dolu. Polemiğe girmemek için elimden geleni yaptım. Çünkü turizm sektöründen ekmek yiyen vatandaşlarımızın sorunlarının çözülmesi daha önemli. Şu anda Muğla’da psikolojik bir kriz var.” dedi.

Ardından yapılan oylamada MHP’nin Turizm Sektörünün Sorunlarının Araştırılması İçin Komisyon Kurulması Önerisi Ak Partili Milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.