Bodrum Gündem

YEREL TOHUM MERKEZİ AÇILDI…

 

Muğla Büyükşehir Yerel Tohum Merkezi Açıldı (14)Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi’nin açılışı, çok anlamlı bir gün olan Cumhuriyet’in kuruluşunun 93. yılında yapıldı.

Bodrum Gündem Haber

29 Ekim’de Muğla Büyükşehir Belediyesi Sosyo-Kültürel Alanda yapılan Yerel Tohum Merkezi’nin açılışına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Yerel Tohum Derneği Genel Başkanı Teoman Açıkbaş, Seferihisar Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürü Şerafettin Budak, Muğla Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ayrıca Seferihisar Can Yücel Tohum Merkezi, Tema Vakfı, Bodrum Yerel Tohum Derneği, Yerel Tohum Derneği Muğla Şubesi, Slow Food Yavaş Gari Bodrum grubu, Menteşe Kent Konseyi Yerel Tohum Grubu, Marmaris Kent Konseyi Tohum Grubu, Datça Tohum Grubu stant açarak, vatandaşlara yerel tohumları tanıttı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Yerel Tohum Derneği Genel Başkanı Teoman Açıkbaş, açılan Yerel Tohum Merkezi ile geçmişten alınan emanetin en iyi şekilde geleceğe aktarılmasını ilklerin şehri Muğla’da yaşandığını ve başka illere de örnek olmasını dilediğini belirtti.

Seferihisar Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürü Şerafettin Budak ise konuşmasında; daha önce başka ilçelerde merkezlerin açıldığını ancak ilk defa bir Büyükşehir Belediyesi’nin Yerel Tohum Merkezi açtığını söyledi.

Muğla Büyükşehir Yerel Tohum Merkezi Açıldı (4)HALKIMIZA ÜCRETSİZ OLARAK DAĞITILACAK…

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Salih Tufan Yerel Tohum Merkezi sayesinde bitkisel zenginliğin belirlenmesini sağlayacaklarını ve geçmişten günümüze aktarılan genetik mirasın gelecek kuşaklara bilimsel yöntemlerle bırakılacağını söyledi. Tufan; “Kurduğumuz Yerel Tohum Merkezimiz hem bitkisel zenginliğimizin belirlenmesine, hem geçmişten günümüze aktarılan bu genetik mirasın gelecek nesillere aktarılmasına yönelik önemli çalışmalar yapacak. Merkezimizde koruma altına alınacak olan yerel tohumlarımız teknik personelimiz tarafından kontrollü olarak çoğaltılarak hem genetik mirasımızın bozulmadan devamı sağlanacak hem de halkımıza ücretsiz olarak dağıtılacaktır.” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, yerel tohumu önemsediklerini belirterek, “Eskiden yediğimiz meyvenin sebzenin bir tadı vardı. Yerel tohum bu açıdan bizim için önemli. Her meyve ve sebzenin bir bağışıklık sistemi var. Yerel tohumların da artarak devam etmesi ile bölgemizde yediğimiz meyveler ve sebzeler eğer yerel değil ise vücudumuzda bağışıklık yapıyor. Yerel tohumlarımızın çoğalarak artması en büyük dileğim” dedi.

Muğla Büyükşehir Yerel Tohum Merkezi Açıldı (9)DIŞA BAĞIMLI OLMAKTAN KURTULACAĞIZ…

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 93.yılı gibi anlamlı bir günde yerel tohum, ulusal güç sloganıyla hayata geçirdikleri Yerel Tohum Merkezi’nin açılışını yaptıklarını belirterek, “Maalesef Türkiye; yerli tohumu yok eden, çok önem vermeyen ama fenni dediğimiz dışa bağımlı, her sezon alınması zorunlu olan, para vererek tekrar ekilmesi gereken tohumlara doğru gidiyor. Türkiye’nin bu topraklarından çok daha fazla ürün alması lazım. Ama bu her yıl yenilenen ve kendisinden üretemeyen tohumlara bağımlı hale geliyoruz. Bir ürün sağlıklı ise, onun tohumundan tekrar üretilmeli. Bizim yapmak istediğimiz, Muğla’ya özgü sebze ve meyve çeşitlerini üreterek çoğaltmak.” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesilmesi ile açılan Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi’nde bugüne kadar 300’den fazla yerel tohum toplandığı belirtildi. Açılışın ardından protokol üyeleri; bereketli olması için Yerel Tohum Merkezi’nin çatısına buğday attı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.