enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

BODRUM’DA GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALTINDA BASIN AÇIKLAMASI…

bodrum eğitimsen khk ile ihraçları protesto etti (7)

Bodrum Eğitim-Sen üyeleri Bodrum Belediye Meydanında bir araya gelerek bir basın açıklaması yaptılar. “OHAL’in arkasına sığınmayın, ihraçların gerekçesini açıklayın…” diyerek Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in Tutuklanmasını protesto ettiler.

Bodrum Gündem Haber/FB

Bodrum Belediye Meydanında geniş güvenlik önlemleri altında bir araya gelen Bodrum Eğitim-Sen Şubesi üyeleri KHK’lar ile açığa alınan öğretmenlerin neden açığa alındıklarının gerekçelerinin açıklanmasını istediler.

KESK Platformu adına basın açıklamasını, KHK ile ihraç edilen Eğitim Sen üyesi Hülya Bayar okudu. Basın açıklamasına, Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in Tutuklanmasını Kabul Etmiyor, Kınıyoruz! Diyerek başlarken “Ülkenin işçileri, emekçileri, yoksullaştırılmış halkı olarak çok zor bir süreçten geçiyoruz. Siyasal iktidarın iç ve dış politikada attığı adımlar toplumu daha fazla kutuplaştırıyor,  barış ve huzur içinde bir arada yaşamayı zorlaştırıyor. Bugün ONUNCU ayı tamamlanan OHAL düzeni ile yarına, geleceğe ilişkin umutlarımızı karartan gelişmelere her gün bir yenisi ekleniyor. Süresiz, dönüşümsüz açlık grevinin 75. gününde, evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan üyelerimiz Nuriye Gülmen ve Semih Özakça dün çıkarıldıkları mahkeme tarafından “Tutuklamamaları halinde adaletin işleyişine zarar verecekleri” gerekçesiyle tutuklanmıştır. 29 Ekim de ihraç karşılaşılan Bodrum daki 8 arkadaşımız ile ilgili 6 ay 28 gün geçmesine rağmen ne bir hukuki işlem nede adli işlem gördük. Adaletin işleyişi bu…” ifadeleri ile devam etti.

bodrum eğitimsen khk ile ihraçları protesto etti (4)HUKUKSUZLUK İKTİDARIN KORKUSUNUN GÖSTERGESİDİR…

Basın açıklamasında hükümetin 27 Temmuzdan bu yana çıkardığı 7 Kanun Hükmünde Kararnameyle ihraç listeleri yayınladığına dikkat çekilirken, “7 ihraç kararnamesinde yer alan toplam sayı 89 bin 450 kamu personelidir. Buna ilave olarak Anayasa Mahkemesi, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve HSYK’nın ihraç kararı aldığı 3653 hakim ve savcı daha bulunmaktadır. Yani toplamda 93 bin 103 personel ihraç edilmiştir. 16 Ocak 2017 tarihine kadar. OHAL KHK’leriyle hukuksuzca ihraç edilen üyelerimizin tutuklanması hukukun değil, siyasi iktidarın kapıldığı korkunun göstergesidir! Kaldı ki tutuklama kararının siyasi talimatlarla alındığı çok açıktır! Çünkü hükümet ve yargı, haksızlık ve hukuksuzluk kuşatmasına karşı “işimi geri istiyorum” diyerek isyan eden, bedenlerini açlığa yatıran iki insanın taleplerini karşılamayı değil, aksine onları gözlerden uzaklaştırarak sindirebileceğini ve üyelerimiz için oluşan kamuoyunun etkisini kırabileceğini düşünmektedir!” ifadeleri yer aldı.

bodrum eğitimsen khk ile ihraçları protesto etti (9)SENDİKAL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ KULLANMASI “SUÇ” DEĞİLDİR…

Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in hemen serbest bırakılmasını ve taleplerinin süratle karşılanarak yaşamlarına sağlıklı biçimde devam edebilmelerini istediklerini kaydeden Bodrum Eğitim-Sen üyeleri basın açıklaması şu ifadeler ile sona erdi; “Bu nedenledir ki Kızılay’ın orta yerindeki “insan hakları anıtı” dahi kurulan polis bariyerleriyle kuşatılmış, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak isteyenler, genç yaşlı denilmeden yerlerde sürüklenmiş, darp edilerek gözaltına alınmıştır. Şayet AKP, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı hukuksuzca gözaltına alan savcılığın iddia ettiği gibi toplumsal olaylardan, tepkilerden korkuyorsa; milyonları açlıkla, işsizlikle terbiye etmekten, itaat etmeye zorlamaktan vazgeçmelidir. Dolayısıyla OHAL kaldırılmalı, KHK’ler ile hukuksuzca işlerinden atılan emekçiler işlerine iade edilmelidir. Eğitim Sen olarak Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın iradelerini zor kullanarak yok sayabilecek her türlü olumsuz duruma dair hükümeti ve yetkilileri uyarıyoruz! Bir kez daha onların yaşamlarına yönelik en ufak bir tehdidin sorumlusunun hükümet olacağının özellikle belirtiyoruz!  Bu kapsamda üyelerimiz Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in hemen serbest bırakılmasını ve taleplerinin süratle karşılanarak yaşamlarına sağlıklı biçimde devam edebilmelerini istiyoruz! BİZ KAZANCAĞIZ! Çünkü bir sendikanın, konfederasyonun;  anayasa ile yasalarla, ülkemizin altında imzası bulunan uluslararası sözleşme ve anlaşmalarla güvence altına alınmış bulunan sendikal hak ve özgürlükleri kullanması “suç” değildir. Sendikal hak ve özgürlükler mücadelesi yürüttüğü için açığa alınan, ihraç edilen yönetici ve üyelerimiz de “suçlu” değil, kamu emekçileri mücadelesinin onurudur…”

Basın açıklaması “OHAL İN ARKASINA SIĞINMAYIN, İHRAÇLARIN GEREKÇESİNİ AÇIKLAYIN. EMEKÇİYİZ, HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ…” sloganları ile sona erdi. Basın açıklamasına katılanlar, olaysız bir şekilde meydandan ayrıldılar.

Yorumlar

  1. mehmet sait dedi ki:

    olaysiz bir sekilde meydandan ayrildilar ne demek. sanki normalde hep olay cikariyorlar da, o eylemden sonra olaysiz mi dagilmislar.