Bodrum Gündem

ÇATI ÜSTÜ KURULUM PROJESİNİN SON SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

cati ustu kurulum projesinin son semineri gerceklestirildi (6)Bodrum Belediyesi ve GÜNDER tarafından projelendirilerek Avrupa Birliği Hibe Fonu’ndan destek almaya hak kazanan “Sahil Kentlerinde Çatı Üstü Kurulumlar Projesi” bilgilendirme semineri son toplantısını, Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Bodrum Gündem Haber

Seminere; Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu, GÜNDER Proje Koordinatörü Gamze Esener, Solpeg Türkiye Güneş Enerji Sistemleri Koordinatörü C. Can Tutaşı,  Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Melengeç, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü koordinatörü Mehmet Kocair ile birlikte STK temsilcileri, belediye personelleri ve vatandaşlar katıldı.

cati ustu kurulum projesinin son semineri gerceklestirildi (10)Seminerin açılışını yapan Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, yenilebilir enerji kaynaklarının önemine dikkat çekerek; ” Bodrum Belediyesi ve GÜNDER ortaklığı ile Kasım 2016 tarihinde Sahil kentlerinde Çatı Üstü Kurulumlar Projesi ile Avrupa Birliği hibe programına başvuru yaptık. Değerlendirme süreci sonunda söz konusu projemiz 50.000 Avro hibe almaya hak kazandı. Uygulama süresini 10 ay olacak şekilde planlayarak Eylül 2017 tarihi itibariyle de uygulamaya aldık. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan gelen uzman tarafından Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri hakkında bilgiler verildi. Turizm sektörü ve yat sektörü temsilcilerine yönelik 2 adet Odak Grup Çalışması, 25-26 Mayıs 2018 tarihlerinde ise teknisyen-tekniker ve mühendislere yönelik Güneş Enerjisi Kurulum Eğitimleri yapıldı. İlgili faaliyetlerde toplamda 982 katılımcıya ulaştık. Bu projeyle çevreci toplum bilincinin artırılmasına, ilçemizde güneş enerjisinin yaygın kullanımına yönelik katkılar sağladık. Projemiz kapsamında, örnek uygulama olarak Bodrum Yalıkavak Fen İşleri Müdürlüğü binasına 3 kwh kapasiteli çatı sistem uygulaması yapıldı. Bu uygulamaların hizmet binalarımızda kullanımının artması hedefimizdir. Bu doğrultuda, ilgili proje haricinde özkaynağımız ile finanse edeceğimiz Ortakent İmar ve Şehircilik Müdürlüğü çatısı ve Bitez Pazar Yeri çatısı güneş enerji sistemleri kurulumları projelendirilmiş olup, çok yakında onlarında uygulamalarını yapacağız. Burada ürettiğimiz enerjiyi de kendi tesislerimizde kullanacağız. Bodrum Belediyesi olarak yenilenebilir enerji kaynağının kullanımının yaygınlaştırılmasına tam destek veriyoruz. Yakın zamanda projeye değil, yerine karşıyız sloganıyla RES (Rüzgar Elektrik Santralleri) kurulumu için belirlenen yerin konumu dolayısıyla, Bodrum yarımada halkıyla beraber hep birlikte karşı durduk. Bodrum’un konumuna uygun, kentsel kimliğe zarar vermeyecek, doğru konumlandırılmış, doğru projeleri sonuna kadar destekliyoruz. Bu doğrultuda özellikle mekansal kazanım yaratan çatı üstü güneş enerjisi kurulumunun desteklenmesi hayati bir önem arz etmektedir. Biz Bodrum Belediyesi ve yarımada halkı olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına karşı değiliz. Biz yataya değil dikey büyümeye karşıyız. Bugün burada gerçekleştireceğimiz ’’Konutlarda Güneş Enerjisiyle Elektrik Üretimi Mevzuatı ve Uygulama Şekilleri’’ konulu toplantımız, ilgili projemizin son çalışması olması sebebiyle aynı zamanda proje kapanış toplantısı özelliği taşımaktadır. Bodrum Belediyesi olarak iklim değişikliğine sebep olan unsurları ortadan kaldırmaya ve yenilenebilir ve çevreci enerji kaynaklarının kullanılmasına yönelik çalışmalara öncelik vermekteyiz, bu konudaki çalışmalarımıza kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Belediyecilik bir ekip işidir, bu projenin oluşmasında emeği bulunanlara, değerli GÜNDER yönetim kurulu üyelerine, konuşmacılara ve siz katılımcılara teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

YK-Enerji-14062024
YK-Enerji-14062024
previous arrow
next arrow

Faruk Telemcioğlu’nun “Türkiye ve Dünyada Güneş Enerjisinin Kullanımı ve Yasal Düzenlemeler ve C. Can Tutaşı “Güneş Enerji Sistemlerinin Kurulumu, Bakımı ve Verimliliği” konusundaki sunumlarından sonra, seminer katılımcıların soruları ile devam etti.

Seminer sonrası, Yalıkavak Mahallesinde bulunan Bodrum Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü hizmet binasının çatı katına takılan 12 adet güneş paneli tarafından üretilen elektrik düzenlenen tören ile kullanıma alındı.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.