Bodrum Gündem

“Vatandaşımız Bilinçlenmedikçe Çöp Sorununa Kalıcı Çözüme İmkanımız Yetmez…”

“Vatandaşımız Bilinçlenmedikçe Çöp Sorununa Kalıcı Çözüme İmkanımız Yetmez…”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, çöp konusunda bir farkındalığa ihtiyaç duyulduğunu belirterek “Vatandaşımız çöp konusunda bilinçlenmediği sürece, belediye ekiplerinin, personelinin ve araç gerecinin böyle bir tahribatı ortadan kaldırmaya gücü ve imkanı yetmez” dedi. Başkan Aras, Bodrum’un çöp problemini ortadan kaldırmak için en çağdaş sistemi araştırmaya başladıklarını belirtti. 

Bodrum Gündem Haber

Yaz sezonunun gelmesi ve Bodrum’da yaşayan nüfusun artmasıyla birlikte sıklaşan çöp ve atık probleminin Bodrum’un en öncelikli sorunlarından biri haline geldiğini kaydeden Aras, çöp ve atıkların gelişigüzel saatlerde çıkarılarak, konteynırların dışına dökülmesinin sorunu daha da büyük bir hale getirdiğini ifade etti. Aras, “Belediye Temizlik İşleri ekiplerimiz mesai gözetmeden çalışsa da ne yazık ki sorunu tümüyle ortadan kaldıramıyor. Bunun nedeni, çöp konusunda yeterli hassasiyetin vatandaşlar tarafından gösterilmemesi. Kentin görünümünü bozan ve turistik bir kente yakışmayan görüntülerle karşılaşıyoruz. Her şikayete yetişmeye çalışıyoruz. Ekiplerimiz çöpleri topluyor, aynı nokta yarım saat sonra hiç temizlenmemiş gibi oluyor. Bodrum’a hiç yakışmıyor” dedi.

Avrupa’nın En Çağdaş Sistemini Bodrum’a Kazandıracağız

Başkan Aras, Bodrum’un çöp problemini ortadan kaldıracak projelerin hazırlıklarına başladıklarını belirtti. Bahçe atıklarının yerinde öğütülerek kompos gübre ya da soba yakıtına dönüştürülmesi için bir projenin gündemde olduğunu söyleyen Aras, “Bunun için bir makine alımı yapacağız. Amacımız atık yönetimini yeniden ele alıp, alışılmış uygulamaların dışına çıkmak. Avrupa’daki atık yönetimi anlayışını Bodrum’a kazandıracağız. Yerinde ayrıştırma yapacağız ve bunun için de en çağdaş sistemin arayışına başladık.” diye konuştu.

Altyapı Sorunu 5 Yılda Bitecek

Bodrum’un çok büyük bir yarımada olduğunu ve her noktasında sıkıntılar yaşandığını söyleyen Aras, bu sorunların sırasıyla atık su, arıtma tesisleri yetersizliği, çöp ve haşere olduğunu kaydederek “Yaşanan bu problemlerin en büyük kaynağı altyapı yetersizliği. Bunun için planlama ve finansman hazır. 5 yıl sonra Bodrum’un hiçbir altyapı sorunu kalmayacak ve sorunların büyük bir bölümü çözülecek” dedi.

İlaçlama Yetmez Çünkü…

Bodrum’da yaz nedeniyle haşere problemi yaşandığına da dikkat çeken Başkan Aras, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyükşehir ekipleri ilaçlama yapıyor, biz de zaman çizelgesini takip ediyoruz. Bu konuda hiçbir sıkıntı yok ama yetmiyor. Çünkü altyapı sorunumuz var. Bu sorunun çözümü, altyapının iyileştirilmesi ve rehabilitasyonuna bağlı. Kurutulmayan dereler, su birikintileri olduğu sürece ne kadar ilaçlama yapsanız da sorun çözülmez. Bütün bunların farkındayız ve tüm ekiplerimiz mesai mefhumu gözetmeden büyük bir gayretle çalışıyor. Kalıcı çözümler üretmek asıl hedefimiz. Bu sezon, mümkün olduğunca sorunları çözmeye çalışsak da amacımız Bodrum’u tüm bu kronikleşmiş sorunlardan tümüyle kurtarmak.”

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.