Bodrum Gündem

Türk Filmleri Haftasında 257 Katılımcı İle 40 Filmin Tanıtımı Yapılacak.

Türk Filmleri Haftasında 257 Katılımcı İle 40 Filmin Tanıtımı Yapılacak.

Bu yıl 9’uncusu düzenlenecek olan Bodrum Türk Filmleri Haftasında 257 katılımcı ile 40 filmin tanıtımı yapılacak.  

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem Haber

20-27 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan Türk Filmleri Haftası kapsamında henüz vizyona girmeyen ‘Hareket 8’, ‘Naim’, ‘Dijital Esaret’, ‘Biz Böyleyiz’ ve ‘Bağlılık Aslı’ filmleri de sinemaseverlerle buluşacak.

9 . Bodrum Türk Filmleri Haftası öncesi basın mensupları ile bir araya gelen SİSAY Yönetim Kurulu Başkanı ve Cinemarine Sinemaları Kurucusu Cenk Sezgin, festival ile ilgili detaylı bilgi aktarırken basın mensuplarının da sorularını cevapladı.

257 Katılımcı İle 40 Filmin Tanıtımı Yapılacak…

SİSAY Yönetim Kurulu Başkanı ve Cinemarine Sinemaları Kurucusu Cenk Sezgin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü destekleri, Bodrum Sinema ve Kültür Derneği, Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) ve Magazin Gazetecileri Derneği (MGD) tarafından düzenlenecek olan 9. Bodrum Türk Filmleri Haftasının bir çok yeniliğe de ev sahipliği yapacağına vurgu yaptı. Cenk Sezgin konuşmasına şöyle devam etti  “En çok konuğu ağırladığımız sene bu sene olacak. 257 katılımcı ile 40 filmin tanıtımı yapılacak. 3 film Yunanistan’ın Kos Adası’nda ilk kez gala yapacak. Etkinliğimiz 2 bölümden oluşuyor. Birinci bölüm sektör zirvesi olarak gerçekleştirdiğimiz “CineBodrum” da Türkiye’deki sinema profesyonellerine yönelik yeni filmler, yeni ürünler, dünyadaki trendlere dair pek çok sunum, tanıtım ve toplantı gerçekleşecek. Bu kapsamda SİSAY Emek Ödülleri, SİSAY Başarı Ödülleri verilecek. Bu etkinliğimize Yunanistan’dan Belediye Başkanı, Türkiye’den milletvekillerinin de katılımları olacak. Bunun dışında toplam 40 film, 18 oyuncusuyla katılacak ve Sinema profesyonellerine ilk kez gösterimi yapılacak. İkinci bölümde Türk Sineması’nın geçtiğimiz yıl en büyük başarılarını göstermiş filmlerinden bir seçki Bodrumlu sinemaseverlerle buluşacak. Bu senenin bir başka özelliği de ilk kez bir yabancı ülke sinemasının, Kosova sinemasının Türkiye’de Türk sinemaseverlerle buluşacak olması. Etkinliğimize sinema profesyonellerini Kosova Kültür Bakanlığı’nın katılımıyla Kosova sineması ve film örneklerine dair tanıtımla yapılacak. Çok dolu, çok hareketli, her iki ülkeyi, her iki kıtayı kapsayan güzel bir etkinliğe imza atacağız Bodrum halkımızla beraber. Tüm sinemaseverleri bekliyoruz.”

Sinema Profesyonelleri Bodrum’da Buluşacak…

20 ve 21 Eylül tarihlerinde Hapimag Sea Garden Resort Bodrum’da gerçekleşecek olan CineBodrum Profesyoneller Kuşağı’nda henüz vizyona girmemiş 4 ve içlerinde Naim, Hareket Sekiz, Dijital Esaret, Annem, Müstakbel Aile, Nasipse Olur, Hemen Döneriz, Baba Parası, Bağlılık Aslı, Müfreze, Kosova Filmleri, Cinayet Süsü, DNA Sonun Başlangıcı, Amacı Olmayan gibi 40’a yakın filmin tanıtımı yapılacak.

3 Türk Filminin Avrupa Prömiyerleri Kosova’da Gerçekleşiyor…

Yönetmen koltuğunda Ali Yorgancıoğlu’nun oturduğu ve oyuncu kadrosunda Ali Sunal, Onur Atilla, Devrim Yakut, Gürgen Öz, Bihter Dinçel, Sarp Bozkurt, Hakan Bilgin, Hande Katipoğlu, Aykut Taşkın gibi isimler yer aldığı “Hareket Sekiz”, yönetmenliğini Birol Güven ve Emre Kavuk’un üstlendiği, başrollerini Rasim Öztekin ve Özgün Çoban’ın paylaştığı “Dijital Esaret” ve yönetmenliğiniz Mustafa Kotan’ın yaptığı başrollerini Sumru Yavrucuk, Özge Gürel ile Sercan Badur’un paylaştığı “Annem” filmleri 9. Bodrum Türk Filmleri Haftası kapsamında Kosova’da Avrupa Prömiyerlerini gerçekleştirecekler.

Türkiye’nin 92. Akademi Ödülleri’ndeki (Oscar) Adayı Bodrum’da…

Türkiye’nin 92’nci Akademi Ödülleri’ndeki (Oscar) adayı, Semih Kaplanoğlu’nun “Bağlılık Aslı” filminin tanıtımı ile ilk kez 20 Eylül akşamı gerçekleşecek.

Gala Gecesi Meydanda Yapılacak…

9 . Bodrum Türk Filmleri Haftasının bir diğer yeniliği de daha önce Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği ve Trafo’da gerçekleştirilen Gala gecesinin Denizciler Derneği önünde bulunan meydanda halka açık olarak gerçekleştirilmesi olacak. Ayrıca festival kapsamında 3 filmin gösterimi Mumcular Pazar yerinde de gerçekleşecek.

20 Eylül Cuma akşamı sunuculuğunu Hakan Bilgin’in üstlendiği geceye Gani Müjde’nin festivaldeki filmler ile ilgili söyleşileri eşliğinde bu yıl SİSAY Başarı Ödül’ü Ali Sunal, İlker Ayrık, Murat Cemcir, Ahmet Kural Ve Onur Atilla’ya, Sisay Onur Ödülü Birol Güven ile Mustafa Uslu’ya, Sisay Basın Özel Ödülü Ali Eyüboğlu’na, SİSAY Emek Ödülü Hakan Bilgin’e Ve Sisay Genç Yetenek Ödülü ise Hayat Van Eck’ya takdim edilecek.

SİSAY Yönetim Kurulu Başkanı ve Cinemarine Sinemaları Kurucusu Cenk Sezgin, toplantı sonrasında bugüne kadar büyük emeklerle hazırlanan ve 9. Yılını dolduran  Bodrum Türk Filmleri Haftası için hazırlanan pastayı kesti.

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.