enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

TMMOB Asgari Ücreti Tespit Etti…

TMMOB Asgari Ücreti Tespit Etti…

TMMOB Yönetim Kurulu tarafından 2020 yılı için brüt maaş tespiti yapıldı. Yönetim Kurulu toplantısı sonucunda mimar, mühendis ve şehir plancıları asgari ücretinin, 2020 yılı itibariyle asgari brüt 5.000 Türk Lirası olması gerektiği açıklandı.

Bodrum Gündem Haber

6235 Sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kanunu hükümlerine dayanarak, TMMOB Ana Yönetmeliğinde yer alan “Birliğin ve Bağlı Odaların Amaçları” maddesi uyarınca her yıl TMMOB Yönetim Kurulu tarafından açıklanan Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Asgari Ücreti, 2020 yılı için brüt 5000 TL olarak tespit edildi.

TMMOB Yönetim Kurulu’nun 22 Kasım 2019 tarihli toplantısında “Ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıları için 2020 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücretin 5000 TL olarak belirlenmesine; odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, daimi nezaretçi, uzak yol kaptanlığı vb. hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacağını, bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretinin üzerinde olması.”  sonucuna karar verildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.