enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Denizcilerden açıklama

Denizcilerden açıklama

İmeak Dto Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Dinç ve Bodrum Denizciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Erdoğan ortak basın duyurusunda Gökova Körfezi’ndeki yapılaşmaya karşı olduklarını belirttiler.

Bodrum Gündem Haber

İmeak Dto Bodrum Şubesi ve Bodrum Denizciler Derneği ortak basın duyurusu;

Mavi yolculuğun ana merkezi olan Gökova Körfezinde ve Bodrum’lu denizcilerin uğrak yeri olan Çamlık (Şeytan Deresi), Cennet Koyu, Kissebükü, Adaboğazı ve diğer maviye karışan tüm koylarımızın yapılaşmasına elbet karşıyız. Bodrum’u Bodrum yapan mavi ile bütünleşen yeşil değil mi? Burada eşsiz manzarada bir nebzede olsa hayatın telaşından uzaklaşıp, Bodrum yapımı guletlerimizde denizin kokusunda kendimizi iyi hissediyoruz.

Deniz turizminin varlık nedeni olan koylarımız Gökova’dan başlayarak bölge bölge oralarda yaşayan ve geçimini denizden kazanan tüm üyelerimiz için çok önemli.  Koylarımızdaki yapılaşma hem görüntü kirliliğine sebep olmakta hem de stratejik sektörümüz olan deniz turizminin değerini düşürmekte. Önce konaklama yapılan koylarda sonraları sualtı arkeolojisi için yapılan dalışlar, turizm ile ticari amaçlı olmaya başlamıştır. Yatçılık ve yat turizmi alanındaki düzenlemeler ile birlikte Turizm Teşvik Kanunu ile yat limanları ve marinalar yapılmaya başlanmıştır. Bodrum’u da en güzel bu marinalar, yat limanları ve koylarda duran tekneler anlatmış. Tüm bu teknelerin varlığı beraberinde yat bakım onarım ve yat imalatı sektörünün ortaya çıkmasına ve gelişerek dünyada tek olan bir marka haline gelmiştir. Birbirini destekleyen, biri olmadan diğeri var olamayacak olan deniz turizmimiz, bu koylarda her geçen gün artan yapılaşma sebebi ile zarar görmektedir. Değişim ve gelişim elbette ki şart. Fakat olması gereken ve doğru yerde. Biz Bodrum’da tarihin korunması gerektiğini düşünüyoruz. Şimdilerde tatil yöremize gerek yurdumuzun gerek dünyanın dört bir yanından gelen insanları çeken neden,  bu koylardaki güzellikler ile beraber Bodrum’un koyları ve mavi yolculuğu ile birlikte kendine özgü olması.

Bodrum Yarımadamıza ve koylarımıza yatırım yapılmasına karşı değiliz, ancak bölgemizin sosyo ekonomik yapısının bağlı olduğu deniz turizmimize zarar verebilecek Gökova Körfezi ve kıyılarımızdaki aşırı yapılaşmaya, çok geniş kapsamlı bir istihdam ve ekonomi sağlayan biz deniz turizmcileri ve bağlı sektör temsilcileri olarak bugün de, yarın da karşı olmaya devam edeceğiz. Atalarımızdan bugüne kadar miras kalan bu eşsiz güzellikleri sonraki nesillere bırakabilmek en büyük gayemiz.

Tarihi damga vurmuş, iz bırakmış şanlı denizcileri yetiştirmiş bu topraklarda bu güzellikleri gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.