enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Kümelenme Çalıştayı gerçekleşti

Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Kümelenme Çalıştayı gerçekleşti

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ve Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce yürütülmekte olan “Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi” Projesi son hız devam ediyor.

Bodrum Gündem Haber

Proje kapsamında “Kümelenme Çalışması” için pilot il seçilen Muğla’da üç gün sürecek olan “Kümelenme Çalıştayı” 10 – 12 Mart arasında yapıldı.

Bitkisel Üretim Genel Müdürü (BÜGEM) Dr. Mehmet Hasdemir ile İl Müdürü Barış Saylak Başkanlığında başlayan çalıştaya, Üniversiteler ve Araştırma Enstitülerinden akademisyenler, sivil toplum kuruşlarının temsilcileri, üst birlikler, kooperatifler, üreticiler ve teknik personelle birlikte yaklaşık 50 kişi katıldı.

Programın açılışında konuşan İl Müdürü Barış Saylak “Muğla endemik tür açısından zengin bir bölge. Türkiye’de bulunan yaklaşık 4.000’e yakın türün % 12’si Muğla’da. Muğla’da Itri ve Tıbbi ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi” projesi kapsamında 2020 yılında Milas Ören ile Fethiye İncirköy Mahallesi başta olmak üzere bir çok lokal bölgede üretim hızla artıyor. 2021 yılında 1,5 milyon fide dağıtımı, 2023 yılının sonuna kadar ise 3,5 milyon fide dağıtımı hedefliyoruz. Bu kadar güçlü paydaş gurubu ve üretici ile özverili çalışma sonucu bu üretimi çalıştayla taçlandırmak istiyoruz. Böylece üretimi sanayi ile buluşturmayı ve marka olarak sürdürülebilir ve kaliteli üretimle özellikle ihracatta ciddi bir pazar payı almayı hedefliyoruz. Başta üreticilere, çalışma arkadaşlarıma, Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğüne ve Muğla Valiliğine şükranlarımı sunuyorum. Çalıştayın verimli geçmesini diliyorum.” dedi.

Bakanlığın 2015 yılından bu yana yaptığı çalışmalara değinen Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir konuşmasına “ Muğla’da ve birçok ilde yürüttüğümüz “Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi” projesi Muğla’da çok etkin ve hızlı ilerliyor. Bu başarının arkasında üreticinin istekli olması,  çalışan ekibin ve İl Müdürünün özverili çalışması yatıyor. Bu sebeple projenin ikinci ayağı olan “Kümelenme” çalışması için Muğla’yı seçtik. Bu anlamda Muğla’nın başarılı ve örnek olacağını biliyoruz. Üç gün sürecek çalıştaydan çok güzel sonuç alacağımızdan eminim. Bu kadar güçlü sivil toplum kuruluşuna, üreticiye ve ekibe sahip olan Muğla’dan çıkacak sonuç bildirgesini görmek için heyecanlıyım. Bu anlamda herkese teşekkür ediyor, çalıştayın hayırlı olmasını diliyorum. ” diyerek devam etti.

Çalışmaların derlendiği bir film gösterisiyle devam eden çalıştayın ilk günü, eğitim ile başlayıp, çalışma masalarında kümelenme konusunun görüşülmesiyle devam etti. Verimli geçen ve geniş bir rapor çıktısı olacak çalıştay sonuçlarının, ilgililerle paylaşılacağı Bakanlık yetkililerince bildirildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.