Bodrum Gündem

Bodrum Belediyesi “Balıkçı” için Unesco’ya başvuracak

Bodrum Belediyesi “Balıkçı” için Unesco’ya başvuracak

Bugünkü Bodrum’u Bodrum yapan değerlerin başında gelen Cevat Şakir Kabaağaçlı 131. doğum yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anılacak. Bodrum Belediyesi tarafından 15-16 Nisan günlerinde düzenlenecek etkinlikler pandemi tedbirleri kapsamında gerçekleştirilecek.

Bodrum Gündem Haber

Bodrum Deniz Müzesi’nde, 15 Nisan günü saat 13.30’da, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, emekli diplomat ve çevreci Metin Erdoğan ve az sayıda davetlinin yer alacağı basın duyurusuyla Balıkçı’yı anma etkinlikleri başlayacak. Basın açıklamasında, Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın 2023 yılındaki 50. ölüm yıldönümünün  UNESCO tarafından anılması için Bodrum Belediyesi tarafından yapılacak başvuruyla ilgili kamuoyu bilgilendirilecek. Ayrıca, başvuru ile ilgili olarak Odalar ve STK’ların başvuruyu destekleme amaçlı referans mektubu imza töreni gerçekleşecek.

Basın duyurusunun ardından, saat 15.30’da Kumbahçe Mahallesi Azmakbaşı Mevkii’nde, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölüm Başkanı Esra Sağlık tarafından yapılan Cevat Şakir Kabaağaçlı heykelinin açılışı gerçekleştirilecek.

Halikarnas Balıkçısı doğum günü etkinlikleri yine aynı gün saat 17.00’de Bodrum Deniz Müzesi’nde düzenlenecek sergi ile devam edecek. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi ve Bayrak Müzesi Müdürü Ömer Durmaz’ın “Bab-ı Ali Ressamı Cevat Şakir” sergisinin açılışı yapılacak. Her ne kadar ileride yazarlığıyla öne çıkacak olsa da, Babıali’deki ilk mesleği basın-yayın ressamlığı olan Kabaağaçlı’nın çizer yönü Ömer Durmaz’ın sunumuyla başlayacak.

Bodrum’un Balıkçısı, Cevat Şakir için 16 Nisan günü de bir takım etkinlik düzenlenecek.

16 Nisan Cuma saat 13.00’de, Bodrum Belediyesi tarafından yapılan Yokuşbaşı Mevkii’ndeki “Halikarnas Balıkçısı Seyir Terası” açılışı gerçekleştirilecek.

Saatler 15:00’i gösterdiğinde ise Bodrum Trafo Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nden belediye Yotube ve Facebook hesaplarından canlı yayınlanacak olan söyleşi, şiir ve müzik dinletisi programı düzenlenecek. Gani Müjde’nin moderatörlüğünü üstleneceği “Halikarnas Balıkçısı” söyleşisinin konukları Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Ömer Durmaz, Ataol Behramoğlu, Hatice Yücel ve Hatice Orman olacak. Söyleşi programının hemen ardından saat 17.00’de ise Şair Ataol Behramoğlu ve müzisyen Haluk Çetin, şiir ve müzik dinletileriyle izleyicilerin karşısında olacak.

Yorumlar

  1. Eftal Ceritoğlu dedi ki:

    Bodrum’u dünyaya tanıtan düşünür, yazar, ressam filozof Anadolu insanı savunucusu mütevazi turist rehberi, bodrum balıkçısınına sahip çıkan belediyeyi kutlarım teşekkür ederim. Denizin dibinde önünde çınar bulunan kaldığı evin anısına uygun hale getirileceğine hatta teknesi Yatağanın bulunması yada benzerinin yapılmasına inancım tamdır. HALKIN BELEDİYESİ OLMAK YOLU AÇIK OLSUN