enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

“Yangına engel olunmadığı iddiaları tamamen asılsız ve dezenformasyon amaçlıdır”

“Yangına engel olunmadığı iddiaları tamamen asılsız ve dezenformasyon amaçlıdır”

Yeniköy Kemerköy Termik Santrali yönetiminden santrale sıçrayan yangın ve devamındaki gelişmeler ile ilgili yapılan yazılı açıklamada “İlk belirlemelere göre kömür stok sahalarında yangının herhangi bir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Stok sahalarındaki kömürün yandığına ilişkin sosyal medyada yer alan bilgiler hiç bir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. “ denildi.

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

Yeniköy Kemerköy Termik Santrali yönetimi tarafından bugün basın yayın kuruluşlarına gönderilen yazılı basın açıklamasında, yangın esnasında yapılan yardımlar ve alınan önlemlere ilişkin bir açıklama yayınlandı.

Açıklamada  yangına engel olunmadığı iddialarının tamamen asılsız ve dezenformasyon amaçlı olduğunun altı çizilirken santralin bölgeye tekrar enerji vermesine yönelik çalışmaları, soğutma çalışmaları ile eşzamanlı olarak devam ettiği ve en kısa sürede tüm ünitelerinin devreye alınması hedeflendiği ifade edildi.

Yapılan yazılı açıklamanın detayları şöyle;

Kamuoyunu Bilgilendirme

Milas’ta devam eden orman yangınının Ören’de bulunan Kemerköy Termik Santrali’ne sıçraması ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz.

Yapımı 1986-1995 yılları arasında tamamlanan Yeniköy-Kemerköy Termik Santralleri, 1070 MW kurulu gücü ile tek başına Türkiye’nin elektrik ihtiyacının ortalama %2’sini karşılamaktadır ve baz yük santrali olma özelliğiyle ülkemizin en önemli milli servetlerinden biridir.

Santralimize yönelik yangın tehlikesi ortaya çıktığından itibaren yangınla mücadelede devletimizin tüm ilgili birimleri ile koordineli bir çalışma yürütülmüş ve aynı şekilde tüm çalışmalarımız devam etmektedir. Yeniköy-Kemerköy Termik Santralleri’nin hissedarı olan şirketlerden ve tüm ortaklıklarından bu süreçte onlarca sayıda itfaiye, yangın söndürme araçları, arazözler ve iş makineleri, yangın uzmanları ve ekipler santral sahasında ve bölgesinde konuşlandırılmıştır. Ayrıca yangınla mücadelede Türkiye’nin dört bir yanından belediyeler ve birçok şirket, itfaiye, acil müdahale ekip ve ekipman, iş makinesi desteği sağlamıştır.

Ekipman tedariği dışında alınan tedbirlerden bazıları da şu şekildedir;

  • Yangının gerek santral sahasına ulaşmasını engellemek ve gerekse diğer yerleşim bölgelerine etkisini yok etmek için tedarik edilen ekipmanlar hizmete sunulmuş,
  • Hidrojen tankları planlı olarak boşaltılmış, içleri su ile doldurulmuş,
  • Santralin çevresine yaklaşık 20 metre genişliğinde koruma bandı oluşturulmuş,
  • Yanıcı nitelikli fuel oil gibi hammaddeler ticari kaygı gözetmeksizin imha edilmiş,
  • Üretim kademeli olarak durdurulmuştur.

Sürecin başından itibaren santral bölgesinde yangına bütün unsurlarla müdahale edilmiş, üretim kademeli olarak durdurulmuştur. Ancak ani bastıran rüzgarın etkisiyle güçlenen yangın, santral yerleşkesinin içine girmiştir. Bu sürecin ardından santral güvenli bir biçimde tahliye edilmiştir. Planlı ve kontrollü tahliye çalışmalarımız başarı ile sonuçlanmıştır. Bunun neticesinde 624 çalışanı olan Kemerköy santralimizde herhangi bir yaralanma veya can kaybı yaşanmamıştır.

Kamuoyunda oluşan endişeleri gidermek için belirtmek isteriz ki; santrallerimizde yangının etkileri nedeniyle çevreye zarar verebilecek herhangi bir unsur bulunmadığı gibi bir patlama da meydana gelmemiştir. Yangının kontrol altına alınmasının ardından sabah saatlerinde ekiplerimiz santral sahasına girmiş ve ilk gözlemlerine göre yeni bir risk unsuru tespit edilmemiştir. Soğutma çalışmalarına itfaiye ekipleri tarafından devam edilmektedir.

İlk belirlemelere göre kömür stok sahalarında yangının herhangi bir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Stok sahalarındaki kömürün yandığına ilişkin sosyal medyada yer alan bilgiler hiç bir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır.

Santralin bölgeye tekrar enerji vermesine yönelik çalışmalar, soğutma çalışmaları ile eşzamanlı olarak devam etmektedir. En kısa sürede tüm ünitelerinin devreye alınması hedeflenmektedir.

Çeşitli mecralarda art niyetli olarak speküle edildiği üzere yangına engel olunmadığı iddiaları tamamen asılsız ve dezenformasyon amaçlıdır. Yangının söndürülmesi ve kontrol altına alınması için yukarıda da belirtildiği gibi tüm imkanlar seferber edilmiş, bunların yanı sıra havadan yangına müdahale aracı temini dahil olmak üzere gerekli tüm aksiyonlar alınmış ve ilgili prosedürler zamanında devreye sokulmuştur.

Bundan sonraki gelişmelerle ilgili olarak kamuoyu şeffaf bir şekilde bilgilendirilmeye devam edilecektir.

Saygılarımızla,

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.